12 marca w restauracji „Concept 13”, w domu handlowym Vitkac w Warszawie, wręczono po raz ósmy MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i Rzecz z Klasą.
Statuetki MocArtów RMF Classic otrzymali:
Człowiek Roku: Joanna Sułkowska
polska fizyk i chemik, doktor habilitowana nauk chemicznych. Specjalizuje się w biofizyce białek oraz biofizyce molekularnej i teoretycznej. Doceniona za prace nad „zaplątanymi” białkami. Rozszyfrowanie ich tajemnic może przynieść przełom w leczeniu choroby Alzheimera czy Parkinsona.
Na co dzień kieruje Interdyscyplinarnym Laboratorium Modelowania Układów Biologicznych działającym na Uniwersytecie Warszawskim przy Centrum Nowych Technologii oraz Wydziale Chemii. W roku 2017 została wybrana przez UNESCO jednym z „naukowców, którzy mogą zmienić świat”. Dr hab. Joanna Sułkowska wraz z 14 młodymi badaczkami z całego świata znalazła się na liście „International Rising Talents”, gdzie została wyróżniona w kategorii osób poszukujących nowych źródeł leków.
Wydarzenie Roku: Sukces filmu „Twój Vincent”
znakomity pomysł, koronkowa robota i bohater, który wart jest 65 tysięcy ręcznie namalowanych klatek! „Twój Vincent” oczarował krytyków i publiczność, w niebanalny sposób opowiadając historię życia i tajemniczej śmierci Vincenta van Gogha. Z niebywałą wyobraźnią, cierpliwością i talentem ponad 100 malarzy z różnych krajów latami ożywiało dla kina dzieła holenderskiego mistrza.
Nad całością prac tego potężnego zespołu marzycieli czuwali Dorota Kobiela i Hugh Welchman. Do obrazów dopisali intrygującą fabułę, czerpiąc wiedzę z kilkuset napisanych przez artystę listów. Na szczycie góry wyróżnień dla tej pierwszej na świecie animacji malarskiej jest Europejska Nagroda Filmowa, a także nominacja do Oscara (już w 2018 roku). Pierwsza w historii, przyznana polskiemu, pełnometrażowemu filmowi animowanemu!
Muzyka Filmowa Roku: Antoni Komasa-Łazarkiewicz – Pokot, 2017 r.
Poruszającej opowieści Agnieszki Holland towarzyszy dojrzała, oryginalna muzyka, która pogłębia emocjonalny odbiór filmu.
Rzecz z Klasą: Projekt architektoniczny gmachu Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku
bryła w formie pochylonego graniastosłupa może nasuwać skojarzenia z pociskiem lub uszkodzonym podczas działań zbrojnych budynkiem. Dzieli się na trzy strefy, które są odzwierciedleniem związków przeszłości, teraźniejszości i przyszłości: przeszłość – to podziemie, teraźniejszość – plac wokół obiektu, przyszłość – to nowoczesna w formie dominanta z punktem widokowym. Tak o założeniach swojego projektu pisali architekci ze Studia Architektonicznego „Kwadrat”: „Całe zło wojny ukrywamy pod ziemią, a „światełko” nadziei dostaje się do środka szczeliną, która powstaje w momencie rozerwania skorupy przykrywającej plac dookoła Muzeum. Właśnie ta szczelina jest osią kompozycyjną całego założenia. Na powierzchni stanowi ona cięcie łączące wnętrze Muzeum ze światem zewnętrznym”. Projekt gdańskiego studia ”Kwadrat” okazał się najlepszy spośród 240 prac z 33 krajów nadesłanych na konkurs architektoniczny, w którego jury zasiadało wielu znanych architektów i artystów m. in. architekt Daniel Libeskind, niemiecki architekt i urbanista Hans Stimmann, artysta grafik - Andrzej Pągowski oraz scenograf i kostiumolog - Krystyna Zachwatowicz-Wajda.
Po raz siódmy wręczona została nagroda specjalna „Bo wARTo!” - tym razem dla młodego aktora filmowego. Zwycięzca – Jakub Gierszał - otrzymał statuetkę, równowartość 10 tysięcy euro oraz roczną opiekę medialną RMF Classic.
O nagrodę ubiegali się kandydaci, którzy wykazali się wybitnymi osiągnięciami w sztuce filmowej i nie ukończyli jeszcze 39 lat.
Zwycięzcę, spośród pięciu wytypowanych przez redakcję RMF Classic osób, wyłoniła Kapituła w składzie: Danuta Stenka (Przewodnicząca), Jowita Budnik, Kinga Dębska, Janusz Gajos, Paweł Pawlikowski i Artur Żmijewski.
Fot. Tomasz Tyndyk
W tym roku wręczyliśmy Nagrody Specjalne 15-lecia RMF Classic. Otrzymali je: KAYAH, Janusz Gajos, Jan A.P. Kaczmarek.
W części artystycznej wystąpili saksofoniści z The Whoop Group.
Niespodzianką dla gości był występ Piotra Borowca, aktora i lektora filmowego,
który zaśpiewał wraz z synem Marcelem.
Fot. AKPA