12 marca w Warszawie, w Muzeum POLIN wręczono po raz dwunasty MocArty RMF Classic. Słuchacze stacji wybrali swoich faworytów w czterech kategoriach: Człowiek Roku, Wydarzenie Roku, Muzyka Filmowa Roku i MocNa Rzecz.
Statuetki MocArtów RMF Classic otrzymali:
Człowiek Roku: Mirosław Baka
za przypomnienie nam, na czym polega dojrzałe i wartościowe aktorstwo. Aktor ma na swoim koncie wiele znakomitych ról, jednak rola Boryny w święcącym sukces frekwencyjny filmie „Chłopi”, została niezwykle doceniona przez widzów. Zmierzenie się z postacią - naznaczoną charyzmą Władysława Hańczy - było dla aktora wyzwaniem, ale także osobistym przeżyciem, co przyznawał w wywiadach. Jednocześnie wielu słuchaczy podkreśla skromność aktora prezentowaną właśnie w rozmowach na temat tej znakomitej produkcji. Dla Mirosława Baki miniony rok to także ważna rola teatralna w spektaklu „Edukując Ritę” w Teatrze 6. piętro. Rola, za którą zbiera znakomite recenzje.
Wydarzenie Roku: Serial „1670”
ośmioodcinkowa satyryczna komedia z historią w tle, która nawiązuje do współczesności i najbardziej aktualnych tematów. Produkcja wyśmiewa „polskość” i nasze narodowe przywary, a także odważnie komentuje rzeczywistość. Wyraziste postacie, dosadny humor i tematy tabu – to właśnie serial „1670”. Produkcja, po pierwszym dniu premiery, była najchętniej oglądanym serialem w Polsce. Do pierwszej dziesiątki trafiła także w dwudziestu trzech innych krajach. Sukces serialu był widoczny także w social-mediach - fragmenty odcinków i najciekawsze wypowiedzi bohaterów stały się internetowymi trendami. Serial wyprodukowany przez Netflix wywołał ciekawą dyskusję na temat poczucia humoru Polaków.
MocNa Rzecz: Młode Głowy
projekt Fundacji UNAWEZA zachęca do otwartego dialogu o zdrowiu psychicznym zarówno dzieci, jak i rodziców. Po roku działalności Młodych Głów, w badaniu dotyczącym zdrowia psychicznego, poczucia własnej wartości i sprawczości, wzięło udział 184 000 młodych ludzi z całej Polski. Bezpłatnym pilotażowym programem profilaktycznym „Godzina dla MŁODYCH GŁÓW” objętych zostało ponad 300 000 młodych osób z niemal 1 500 szkół. Projekt jest obecny we wszystkich 16 województwach i w każdym posiada swoją koordynatorkę. Przez cały rok jego przedstawicieli można było spotkać podczas wydarzeń, festiwali i konferencji, gdzie mówili otwarcie na temat zdrowia psychicznego. Projekt Młode Głowy zwraca uwagę na bardzo istotny współcześnie problem, przełamując jednocześnie wszelkie tabu wokół niego i dając wsparcie potrzebującym.
Muzyka Filmowa Roku: CHŁOPI – L.U.C. & Rebel Babel Orchestra, wyd. Agora 2023
Jeśli za muzykę do ekranizacji wielkiej powieści Reymonta bierze się artysta, który działał na scenie hip-hopowej, jazzowej i klasycznej – to od razu wiadomo, że będzie kolorowo jak na łowickiej spódnicy. Łukasz Rostkowski wykorzystał swoje muzyczne doświadczenia, zainspirował się szeroko pojętym folklorem słowiańskim i zaangażował takie gwiazdy jak Kayah czy zespół Kwiat Jabłoni. Efekt? Muzyka do filmu „ Chłopi” wbiła się na bezprecedensowy w tym gatunku poziom popularności - ma już status Złotej Płyty i serię koncertowych wykonań! Nas porwały tematy do scen tanecznych i utwory takie jak „Jesień-Tańcuj”.
Nagroda specjalna redakcji RMF Classic
Dla Jerzego Hoffmana i całej ekipy filmu „Ogniem i mieczem” w 25. rocznicę premiery filmu.
Fot. AKPA