Jazda na rowerze często kojarzy nam się ze spokojnym przemierzaniem zakorkowanych ulic miast czy przyjemnych tras rowerowych. Jednak wielu osobom, spokojne i bezproblemowe jeżdżenie rowerem nie wystarcza i tych osób z roku na rok jest coraz więcej.
Jaką ekstremalną jazdę na rowerze wybierają Polacy?
Jest wiele rodzajów ekstremalnego kolarstwa. Niektóre w stylu miejskim, a inne wymagające odpowiedniego ukształtowania terenu. Jednocześnie można zauważyć, że w ekstremalnej jeździe na rowerze, królują odmiany związane z naturą.
Cross-country (XC)
Cross-country to jazda przełajowa w naturalnych warunkach po specjalnie wcześniej wyznaczonych trasach. Jest to jedna z najczęściej wybieranych przez Polaków dyscyplin związanych z ekstremalną jazdą na rowerze. Z pewnością przyczynia się do tego fakt, stałego powstawania coraz to nowych tras, które rozlokowane są prawie w każdej części Polski. Nieważne czy udamy się w Bieszczady, Kaszuby, nad morze czy okolice Zakopanego, bez problemu znaleźć tam trasy o różnych poziomach trudności.
Rozpoczęciu przygody z cross-country sprzyja niski próg wejścia do tego sportu. Jeśli nie planujemy rywalizować na zawodach, to do postawienia pierwszych kroków mogą posłużyć nam rowery trekkingowe i crossowe, które najczęściej już mamy. Jednak dla profesjonalnego uprawianie tego sportu, konieczny będzie zakup roweru górskiego, dostosowanego do sportowej jazdy w terenie.
Trial
Trial także należy do kolarstwa górskiego i polega na przejechaniu trasy pełnej przeszkód w wyznaczonym czasie. Do zawodów wykorzystuje się wymagające szlaki, naturalne przeszkody takie jak: kamienie, uskoki terenu, powalone drzewa oraz kładki. Rowery do Trialu są głównie rowerami lekkimi i bardzo wytrzymałymi.
Downhill
Jest to kolejna odmiana kolarstwa górskiego i polega na ekstremalnym zjeździe. Jako trasy wykorzystuje się strome i naturalne stoki. Ścieżki zjazdowe są wąskie, kamieniste oraz najczęściej poprzecinane niewielkimi naturalnymi przeszkodami terenowymi. Downhill to jeden z niebezpieczniejszych rowerowych sportów ekstremalnych. Często podczas zawodów dochodzi do wypadków, które mimo stosowania specjalnych kombinezonów prowadzą do urazów.
W najbliższych latach możemy spodziewać się rozkwitu ekstremalnej jazdy na rowerze, na którą moda dotarła do Polski z Zachodu. Coraz więcej miłośników, coraz więcej widzów i coraz więcej dobrze zaprojektowanych tras. Z pewnością pozytywnie wpłynie to na przekazywanie tej pasji do młodych i zainteresowanych tym sportem osób.
Artykuł sponsorowany