Jak przewozić rower pociągiem? Praktyczne porady dla podróżnych

Wyprawy na dwóch kółkach po Polsce stają się coraz popularniejsze. Wszystko za sprawą nowych tras rowerowych, które pojawiają się w najpiękniejszych zakątkach naszego kraju. Czasami, aby się dostać do wymarzonej sieci szlaków, trzeba pokonać długą trasę – i tu z pomocą przychodzi polska kolej, w której można przewozić jednoślad. Jak zrobić to prawidłowo?

Jak przewozić rower pociągiem? Praktyczne porady dla podróżnych

Jak przygotować rower do przewozu pociągiem?

Po pierwsze powinieneś pamiętać o tym, żeby przed wejściem do wagonu oczyścić rower – a przede wszystkim koła – z zabrudzeń. Często po jeździe po lesie lub błocie stan jednośladu pozostawia wiele do życzenia. Dlatego, mając na względzie współpasażerów, warto zadbać, aby nasz sprzęt nie zabrudził pociągu lub osób nim podróżujących.

Należy też zdjąć wszystkie akcesoria przymocowane luzem do roweru, takie jak torby, bidony czy też kosz na kierownicę, które mogłyby stwarzać niebezpieczeństwo dla innych osób.

Jeżeli Twój rower się składa, włóż go do specjalnej torby, przeznaczonej do transportu. Dzięki temu minimalizujesz ryzyko, że ktoś uszkodzi Twój jednoślad. Łatwiej Ci też będzie go wnieść i wynieść z pociągu. Co więcej, tak spakowany rower traktowany jest jako bagaż i nie wymaga kupna dodatkowego biletu.

Jak kupić bilety na przewóz roweru?

Dokonując zakupu przez portal lub aplikację mobilną EuroPodróże, bilet dla roweru kupisz jedynie przez Biuro Obsługi Klienta. Konsultanci pomogą Ci także w zakupie biletu dla Ciebie.

Jeśli nie uda Ci się kupić biletu na przewóz roweru, zachowaj spokój. Przed wejściem do pociągu poinformuj konduktora, że przewozisz swój sprzęt i jeśli będą jeszcze wolne miejsca, możesz kupić bilet bezpośrednio u niego. Pamiętaj, że przy zakupie biletu u konduktora, oprócz standardowej ceny poniesiesz jeszcze opłatę pokładową w wysokości 20 zł. Liczba miejsc na rowery w pociągu jest ograniczona i najlepiej kupować bilet z wyprzedzeniem, szczególnie latem.

Zasady przewożenia roweru pociągiem

Rowery można przewozić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. Nie wolno ustawiać ich w wagonach gastronomicznych, kuszetkach czy też w wagonach sypialnych. Za złamanie tego zakazu zapłacisz nawet 300 zł (opłata dodatkowa za naruszenie przepisów o przewozie rzeczy lub zwierząt). Wagon do przewożenia rowerów znajduje się zwykle na początku lub na końcu składu.

Warto wiedzieć, że przewóz roweru jest możliwy tylko w wybranych pociągach. Dlatego przed podróżą należy sprawdzić, czy skład, którym chcesz jechać, posiada wagon przystosowany do przewozu jednośladów. Taką informację znajdziesz np. w aplikacji EuroPodróże lub na stronie PKP. Wrocław to jedno z miast, z którego regularnie kursują pociągi z możliwością przewozu rowerów, co sprawia, że podróżowanie z jednośladem staje się łatwiejsze i wygodniejsze.

Gdzie umieścić rower w pociągu?

Jeśli posiadasz już bilet na przewóz roweru, udaj się do specjalnego wagonu, przystosowanego do przewozu Twojego pojazdu. Wagon ten jest wyposażony w specjalne haki lub stojaki, gdzie można bezpiecznie umieścić jednoślad na czas podróży. Dzięki nim można zmieścić więcej rowerów do wagonu, a przewożenie ich nie stanowi zagrożenia dla podróżujących.

Aby umieścić rower na haku, postaw go pionowo i podeprzyj siodełko nogą, po czym pchnij do góry. Załóż koło na haku i gotowe! Koło powinno być umieszczone na haku w okolicach wentyla. W niektórych pociągach znajduje się dodatkowy stojak, który ma pomóc w stabilizacji dolnego koła.

Pamiętaj, aby zawsze przestrzegać zasad przewozu rowerów i dbać o bezpieczeństwo swojego sprzętu oraz innych pasażerów.

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic