Konsultacja lekarska podstawą kwalifikacji do zabiegu
Pierwszym i kluczowym elementem kwalifikacji do zabiegu, jakim jest laserowa korekcja wzroku, jest rozmowa z lekarzem. W trakcie wizyty zostanie przeprowadzony wywiad z pacjentem dotyczący jego historii leczenia, problemów zdrowotnych, a także nastąpi zebranie informacji dotyczących przyjmowanych leków.
Podczas konsultacji zostaną również wykonane badania okulistyczne. Ich celem jest sprawdzenie, jak pogłębiona jest wada wzroku, z którą boryka się pacjent. Ocenia się także ostrość widzenia, dokonuje pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego i przeprowadza się badanie topografii rogówki.
Duże znaczenie ma także informacja o ogólnym stanie zdrowia. Może się bowiem okazać, że niektóre stany chorobowe są przeciwwskazaniem do zabiegu. Dlatego właśnie cała rozmowa z lekarzem ma charakter indywidualny, a zarazem holistyczny. Ocena sytuacji zdrowotnej pacjenta jest podstawą do tego, aby go dopuścić bądź nie, do laserowej korekcji wzroku.
Postępowanie przed laserową korekcją wzroku — rezygnacja z noszenia soczewek
Jeśli lekarz zakwalifikuje pacjenta do zabiegu, będzie trzeba zastosować się do wytycznych mających na celu przygotowanie się do laserowej korekcji wzroku. Jedną z takich kwestii jest rezygnacja z noszenia soczewek kontaktowych. Osoby, które korzystają z soczewek miękkich na co dzień, powinny odstawić je na około siedem dni przed zabiegiem. Jeśli natomiast stosują soczewki toryczne muszą zaprzestać ich zakładania na dwa tygodnie przed zabiegiem laserowym. Przy soczewkach twardych jest to 1 miesiąc
Stan zdrowia przed zabiegiem
Wcześniejsza pozytywna kwalifikacja do zabiegu nie oznacza, że się odbędzie. Jeśli przed ustalonym terminem pacjent się rozchoruje lub z powodu różnych chorób przewlekłych będzie mocno osłabiony, konieczne będzie odroczenie zabiegu na inny termin.
Duże znaczenie mają także zażywane przez pacjenta leki. Ważne, aby nie przerywać ich stosowania, ponieważ niektóre z nich mogą powodować zmiany hormonalne. Te natomiast wpływają na ogólną kondycję i stabilność zdrowotną organizmu, co przed zabiegiem, jak i w czasie rekonwalescencji nie jest wskazane.
Pozostałe kwestie związane z przygotowaniem do laserowej korekcji wzroku
Dzień przed zabiegiem należy pamiętać o odpoczynku i regeneracji. Pacjent na laserową korekcję wzroku powinien przyjść wypoczęty i zrelaksowany.
Należy również zrezygnować z makijażu i stosowania perfum. Twarz powinna zostać pozbawiona resztek makijażu i kosmetyków, ponieważ mogą one prowadzić do zanieczyszczenia oczu w trakcie zabiegu. Może to skutkować niepożądanymi komplikacjami. Mowa tutaj nie tylko o produktach stosowanych w pielęgnacji i kosmetyce twarzy, ale i o dezodorantach, wodzie kolońskiej i innych produktach aplikowanych na skórę.
Przed zabiegiem należy także zrezygnować z napojów alkoholowych i innych używek. W dniu zabiegu pacjent powinien natomiast zjeść lekkie śniadanie, aby zapewnić sobie komfort podczas pobytu w klinice i unikać zbędnego stresu.
Na zabieg warto przyjść w luźnej, sportowej odzieży i zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne, które będą potrzebne po zabiegu. Po laserowej korekcji wzroku nie można prowadzić samochodu, dlatego należy poprosić bliską osobę o pomoc w bezpiecznym powrocie do domu.
Przeprowadzanie zabiegu laserowej korekcji wzroku wymaga od pacjenta starannego przygotowania. Jest ono niezbędne, aby jak najszybciej powrócić do pełni zdrowia i móc zrezygnować z konieczności noszenia soczewek kontaktowych lub okularów na stałe.
Artykuł sponsorowany