Wynajmij nocleg u lokalsa
Hotele i apartamenty niewątpliwie są bardzo wygodne, ale mają jedną wadę. Tego typu obiekty są nastawione na przyjmowanie turystów z całego świata, więc ich sposób funkcjonowania jest mocno uśredniony – zarówno Europejczyk, Amerykanin, jak i Azjata muszą się tak samo dobrze poczuć, np. w Tunezji. Przy okazji sprawdź Tunezja last minute – eSky.pl.
Jeśli więc chcesz naprawdę poczuć się jak Tunezyjczyk, wynajmij sobie pokój gościnny u tubylca. Nikt nie będzie przed tobą udawał światowca, za to ty zobaczysz, jak wygląda prawdziwa codzienność mieszkańców Tunezji. Pokój (lot zresztą też) możesz zarezerwować na platformie do planowania podróży eSky.pl. Od razu wykupisz też ubezpieczenie.
Korzystaj z transportu publicznego
Nic nie otwiera oczu bardziej na lokalne obyczaje niż transport publiczny. Na własne oczy zobaczysz, jakie obyczaje panują w Afryce, a jakie w Azji. Zaskoczy cię japońska punktualność i całkowicie swobodne podejście do czasu w Afryce.
Transport publiczny to nie tylko sposób na oszczędność pieniędzy (choć jeśli wolisz więcej swobody i wynajem auta to na eSky.pl znajdziesz korzystne oferty), ale przede wszystkim na przyjrzenie się międzyludzkim relacjom z bliska i poznanie obyczajów codziennego życia. Nie wszędzie to kobiety przepuszcza się w drzwiach i ustępuje im miejsca w autobusie.
Jedz lokalne potrawy
Kuchnie danego regionu mogą wiele powiedzieć o jego historii i tradycjach. Ponoć w Chinach mówi się, że tylko kamienie są niejadalne. Wynika to nie tyle z kulinarnej fantazji Chińczyków, co z lat głodu, które zmusiły ich do bardzo dużej kreatywności w kuchni. Głód minął, tradycje pozostały.
Japońskie sushi, dziś postrzegane jako potrawa ekskluzywna, niegdyś było pożywieniem ubogich mieszkańców kraju i robiono je z resztek.
W modnych restauracjach rzadko można dostać to, co naprawdę je się w danym kraju. Jeśli chcesz zanurzyć się w lokalną kulturę, także kulinarną, poproś swoich gospodarzy o zaproszenie na obiad (pamiętaj, by się odwdzięczyć) lub zapytaj o bary i tawerny, w których jadają miejscowi.
Bierz udział w wydarzeniach kulturalnych
Targi i festyny to jedna z lepszych okazji do poznania bliżej lokalnej kultury. Zwykle organizuje się je z okazji świąt, rocznic i innych ważnych uroczystości. Chociaż mogą wydawać się przaśne, a w niektórych regionach globu wręcz prymitywne, nigdy ich nie omijaj. To tam zobaczysz lokalny folklor w całej okazałości, od strojów ludowych, poprzez muzykę i tańce aż do kuchni. Ciekawostką mogą być tradycyjne gry i zabawy towarzyskie.
Nie ma znaczenia, czy rozumiesz genezę imprezy (zawsze można doczytać to i owo w internecie przed jej rozpoczęciem), po prostu tam idź. Na pewno będzie fajnie.
Odwiedzaj muzea i galerie sztuki ludowej
Nawet jeśli nie jesteś fanem tego typu obiektów, będąc na drugim końcu świata, na pewno warto się udać do miejsc lokalnej aktywności kulturalnej. Nie ma muzeum ani galerii? To może chociaż miejscowy dom kultury lub jego odpowiednik? W ostateczności – jeśli wybierzesz się gdzieś na małą wioskę na końcu świata – może to być nawet szkoła. Skorzystają obie strony – ty opowiesz o swoim kraju, w zamian posłuchasz i popatrzysz, jak żyją i uczą się najmłodsi.
Warto też próbować odwiedzać lokalnych rzemieślników. Wytwórcy rękodzieła zwykle są dość rozmowni i serdeczni. Nie zapomnij kupić czegoś od nich – pamiątki z podróży powinny być niezwykłe i, przede wszystkim, oryginalne. Raczej nie myśl o suwenirach sprzedawanych na lotniskach.
Rozmawiaj z ludźmi
Łatwo powiedzieć, prawda? Szczególnie w krajach azjatyckich może to być problemem, ale nie wahaj się próbować. Zawsze można dogadać się na migi lub używając pisma obrazkowego. Nie odganiaj się od zdobyczy cywilizacji – od czego są internetowi tłumacze?
Tego, co powiedzą lokalsi, zwykle nie znajdzie się w przewodnikach i folderach biur podróży. Możesz je przejrzeć, jeśli chcesz znać ogólne informacje o regionie. Szczegóły usłyszysz tylko od miejscowych. To oni wskażą najładniejszą plażę, na której nie ma turystów, podszepną, gdzie warto pójść, co zjeść, opowiedzą miejscowe legendy i anegdotki. To w końcu oni nauczą cię podstawowych zwrotów w trudnych językach, pokażą, na czym polega lokalne poczucie humoru i zachęcą do włączenia się do wspólnych działań.
Jak widać, kluczem do dogłębnego poznania lokalnej kultury i tradycji jest przede wszystkim integracja. Najlepiej uczyć się z praktyki. Nie wahaj się więc planować podróży z eSky.pl. Drogo nie będzie (Zobacz: Jak budżetowo latać po Europie?), za to na pewno będzie ekscytująco.
Artykuł sponsorowany