ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zapraszają: Urszula Urzędowska Natalia Grzeszczyk

Laserowa korekcja wzroku – na czym polega ten zabieg?

Laserowa korekcja wzroku jest jedną z nowoczesnych metod leczenia, pozwalająca na ograniczenie inwazyjności zabiegu. W jakich sytuacjach można wybrać korekcję laserową oraz na czym polega zabieg?

Laserowa korekcja wzroku – na czym polega ten zabieg?

Laserowa korekcja wzroku — kiedy jest stosowana?

Wady wzroku potrafią skutecznie utrudnić codzienne życie i funkcjonowanie. Wykrycie problemów wymaga zastosowania odpowiedniej korekty, przy pomocy okularów lub soczewek kontaktowych. Taka forma nie dla każdego jest  wygodna i akceptowalna, szczególnie jeśli wada jest duża. Alternatywą jest wówczas zabieg laserowej korekcji wzroku, pozwalający częściowo lub całkowicie poprawić komfort i jakość życia pacjentów.

Laserowa korekcja wzroku wykorzystywana jest do małoinwazyjnej terapii dalekowzroczności, krótkowzroczności lub astygmatyzmu. Specjalistyczny sprzęt pozwala na emitowanie wiązki lasera, który wewnątrz gałki ocznej umożliwia modelowanie przedniej części rogówki, w efekcie czego wada zostaje istotnie zmniejszona, a często też całkowicie usunięta.

Przygotowanie do zabiegu

Każdy zabieg wymaga kwalifikacji pacjenta do zabiegu oraz precyzyjna ocena indywidualnej sytuacji zdrowotnej pacjenta. Podstawą jest tu precyzyjne badanie okulistyczne, w czasie którego lekarz ocenia m.in. grubość rogówki i jej kształt, ogólny stan zdrowia gałki ocznej oraz ocenia występującą wadę wzroku. Jedną z kluczowych kwestii jest wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Podczas badania ważna jest ogólna ocena zdrowia pacjenta, bo nie tylko choroby oczu mogą być przeciwwskazaniem do zabiegu. Umawiając zabieg i konsultację w https://lagunamedical.pl, pacjent zyskuje profesjonalną pomoc i wsparcie lekarza, zarówno na etapie przygotowania, jak i podczas zabiegu i rekonwalescencji.

Bardzo ważne jest, aby w okresie poprzedzającym zabieg zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych. Rogówka potrzebuje czasu, aby uzyskać swój naturalny kształt, co jest szczególnie ważne ze względu na specyfikę zabiegu, tj. modelowanie jej powierzchni. Okres, w jakim nie można nosić soczewek, zależy od ich rodzaju. W przypadku tzw. soczewek twardych należy zrezygnować z nich już na 21 dni przed planowaną datą zabiegu, natomiast w przypadku soczewek miękkich okres ten wynosi 7 dni.

Przebieg zabiegu

Po uzyskaniu kwalifikacji do wykonania laserowej korekcji wzroku pacjent zgłasza się do kliniki w dniu zabiegu. Procedura przebiega w znieczuleniu miejscowym, wykorzystywane są krople, aplikowane bezpośrednio do operowanego oka.

W praktyce korekcja laserowa wzroku to nazwa obejmująca różne rodzaje zabiegów, a metoda dobierana jest w sposób indywidualny podczas konsultacji kwalifikującej. Lekarz bierze pod uwagę m.in. rodzaj i intensywność wady, jak też sytuację danego pacjenta. Szczegółowy przebieg zabiegu zależy od wybranego wariantu terapii, w tym m.in. metoda LASIK, EBK, StreamLight, czy SBK LASIK.

Rekonwalescencja

Dzięki temu, że laserowa korekcja wzroku jest metodą mało inwazyjną, jeśli nie ma przeciwwskazań, pacjent może powrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Najważniejsze jest, aby po zabiegu nie dotykać, ani nie pocierać okolic oczu. Jeśli pojawi się uczucie dyskomfortu pod powiekami, można skorzystać z poleconych przez okulistę kropel nawilżających. Bardzo ważne jest, aby w okresie po zabiegu nie nadwyrężać wzroku. Niewskazane jest też spędzanie czasu przy komputerze, najlepiej jest ograniczyć czas przed ekranem. Zaleca się noszenie dobrej jakości okularów z filtrem UV.

Ze względu na ingerencję laserową, powinno się ograniczyć aktywność fizyczną, jednak czas rezygnacji z intensywnego uprawiania sportu zależy w dużym stopniu od rodzaju wykonanego zabiegu. Ponadto kobity powinny pamiętać, że w pierwszych dwóch tygodniach należy zrezygnować z makijażu oczu.

Artykuł sponsorowany

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic