ms1, Więckowskiego 36 (wejście od ul. Gdańskiej 43)
otwarcie wystawy: 25 kwietnia 2025 (piątek), godz.18:00
wystawa będzie czynna do 18 stycznia 2026
Prace artystek i artystów prezentowane na wystawie Jak działa Muzeum wraz z materiałami informacyjnymi i archiwalnymi dają wgląd w nieznane wcześniej aspekty działania instytucji, pozwalają dostrzec to, co zwykle pozostaje niewidoczne. Towarzyszą im dzieła z kolekcji Muzeum –tym razem wybrane jednak nie według klucza kuratorskiej narracji, ale na mocy decyzji pracowniczek i pracowników współtworzących instytucję. Świadczą one zarówno o różnorodności ich gustów, jak i o sposobie, w jaki perspektywa wykonywanej pracy wpływa na postrzeganie przez nich sztuki.
Publiczne życie instytucji przeplata się tu z prywatnym, a muzealne zaplecze staje się równie ważne co sala ekspozycyjna. Jaką drogę musi przejść dzieło, aby trafić na wystawę? I ile osób jest w to zaangażowanych? Które dzieła mogą opowiedzieć o pracy w tym miejscu? Jak działa muzeum i kto właściwie sprawia, że działa? Od czasu otwarcia pierwszej ekspozycji Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej Grupy „a.r.” w 1931 roku Muzeum Sztuki w Łodzi jest siedzibą awangardy, a jednocześnie miejscem pracy. Prezentowana wystawa daje publiczności dostęp do wiedzy na temat jego funkcjonowania i specyfiki, honorując jednocześnie codzienną działalność pracowniczek i pracowników kultury.
Jak działa Muzeum kontynuuje eksplorowanie tożsamości i historii Muzeum Sztuki w Łodzi, na które złożyły się dotąd: wystawa Czułe MuzeumMarysi Lewandowskiej (2009), monografia Muzeum Sztuki w Łodzi (2015) oraz badania pracowniczej historii mówionej zwieńczone książką Proszę mówić dalej. Historia społeczna Muzeum Sztuki w Łodzi.
Zespół kuratorski:
Maciej Cholewiński, Martyna Dec, Jakub Gawkowski, Natalia Słaboń
Koordynacja wystawy:
Ewelina Strynowicz
Koordynacja druków towarzyszących:
Anna Palusińska
Identyfikacja wizualna:
Katarzyna Jasińska (Gra-Fika)
Projekt diagramów:Maja Demska
Komunikacja:
Anna Augustyn Kamińska, Kinga Świtoniak, Angelina Wieliczko-Skinder, Dorota Wituła
Konserwacja:
Anita Andrzejczak, Naoko Kamoji, Małgorzata Kowalska, Tatiana Matwij, Ewelina Pawlak
Montaż:
Marek Kubacki, Łukasz Janicki, Krzysztof Francek, Adam Maj, Maciej Więcławski, Dariusz Mikołajczyk, Ireneusz Szymarek, Mariusz Maj
Edukacja:
Agata Rynkowska, Adam Olczak-Lipman