Bajka opowiada o Siwobrodym Krasnalu, który udziela rozmaitych porad oraz rozwiązuje problemy zwierząt zamieszkujących jego okolicę. Każdemu czegoś brakuje. Lis ma za długi ogon, jeż kolce, bóbr zęby. Krasnal tłumaczy, że to co martwi każde ze zwierząt jest tak naprawdę jego wielkim atutem. Każdej z postaci poświęcona jest osobna piosenka. Opowieść kończy się morałem, podkreślonym w finałowym utworze. Nie jest to zwykła, typowa propozycja dla dzieci i ich rodziców. Ma w sobie elementy rozrywkowe, jak i edukacyjne. Pomaga dzieciom zrozumieć dlaczego się różnimy i zaakceptować siebie takimi jakimi jesteśmy. Rodzice znajdą w niej pomoc w odpowiadaniu na trudne pytania.
W tej produkcji najważniejszy jest przekaz, przy czym każda płaszczyzna potraktowana jest tu równorzędnie. Utwory mają bogate instrumentarium i aranżację. Piosenki prezentują różnorodną stylistykę – słychać w nich zarówno elementy bluesa („Piosenka bobra”), swingu lat 30 XX w. („Piosenka lisa”), czy muzyki latynoamerykańskiej („Piosenka jeża”), co przydaje warstwie muzycznej walorów edukacyjnych, czyniąc ją jednocześnie propozycją interesującą także dla dorosłych. Kompozycje stworzyła i zaśpiewała Maria Holka. Autorem bajki i pomysłodawcą całości projektu jest Michał Błeszyński.
Krasnala, jego przyjaciół oraz przygody z dbałością o kunszt i szczegóły narysował Aleksander Baszun (który również zagrał w piosenkach na saksofonie).
Twórcy odwołali się do czasów, w których dla dziecięcego oka czy ucha miało się wielki szacunek traktując dziecko jako wymagającego odbiorcę. Istotna była też idea łączenia pokoleń czyli stworzenia propozycji ciekawej dla wszystkich grup wiekowych i takiej, którą współczesne dzieci będą mogły wspominać z sentymentem jako dorośli.
KONCERT
Autorom zależało na tym, aby bajka mogła żyć także na scenie jako połączenie wielu dziedzin sztuki: tekstu, muzyki, obrazu i ruchu. Ze względu na rozmach produkcji, koncerty odbędą się w dużych salach filharmonicznych. Pierwszy z nich zaplanowany został na 5 grudnia 2014 (godz. 18:30), w studiu koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, sali uważanej za jedną z najlepszych jeśli chodzi o akustykę. Bilety na koncert można kupić w sklepie internetowym Polskiego Radia.
OPOWIEŚĆ O BAJCE
To, że Bajka o Siwobrodym Krasnalu powstała dla dziecka nie dziwi. Zdziwić może fakt, że powstała w zaledwie godzinę – może dwie, razem ze spisaniem.
Tak o procesie twórczym opowiada Michał Błeszyński – autor. Na co dzień radca prawny:
“Któregoś dnia, kiedy mój syn był jeszcze mały i mieszkaliśmy w niedużym mieszkaniu, żona piekła ciasto. Pamiętam, że to był strudel. Była świetna atmosfera i chciałem go dodatkowo rozbawić . Zacząłem opowiadać krótkie rymowane historyjki o Krasnalu. Oboje z żoną śmiali się serdecznie. Więc co chwilę znikałem w drugim pokoju, szybko dopisywałem ciąg dalszy i wracałem by Jankowi zadeklamować kolejną zwrotkę. Tego wieczoru powstał trzon bajki, baza, jej najważniejsza część.
Dziewięć lat później urodziła się moja córka i postanowiłem dla niej dokończyć tę bajkę. To właśnie wtedy postawały teksty do piosenek oraz wstęp.
Wiedziałem, że powstała spójna całość i że chciałbym dać ją także innym dzieciom, skoro moje miały przy tej bajce tyle radości.
Nie chciałem niczego robić na siłę, dlatego pozwoliłem aby ten projekt rósł we własnym tempie. Aż niespodziewanie spotkałem dwoje ludzi o otwartych, artystycznych umysłach, którzy znakomicie odczytali moje intencje. Dodali do Bajki całych siebie. Tak powstały rysunki, tak spod ołówka Aleksandra Baszuna narodził się Krasnal. W ten sam sposób Maria Holka skomponowała muzykę do moich tekstów i użyczyła głosu śpiewającym w Bajce zwierzętom.
Jak udało mi się namówić Piotra Fronczewskiego? Najzwyczajniej w świecie. Bardzo go cenię, niezwykle lubię jego grę i często bywam na spektaklach, w których występuje. Wiedziałem, że nikt inny, tylko on, będzie potrafił nadać Krasnalowi wyraz, ożywić go. Wówczas nie znałem pana Piotra Fronczewskiego osobiście. Mimo to nawiązałem z nim kontakt i powiedziałem na czym mi zależy. A ten wspaniały człowiek powiedział tylko: chciałbym zobaczyć co to jest. Później spotkaliśmy się już w studiu nagraniowym”.
Michał Bleszyński - Radca Prawny, partner w kancelarii Błeszyński i Partnerzy Radcowie Prawni, specjalista w zakresie prawa własności intelektualnej, w tym prawa autorskiego. Pełnomocnik w wielu sporach o precedensowym charakterze. Konsultant i doradca organizacji autorskich oraz podmiotów działających w oparciu o prawo autorskie. Autor publikacji i opinii z zakresu prawa autorskiego. W przeszłości, przez wiele lat wykładowca uniwersytecki oraz członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministerstwie Kultury.
Maria Holka - kompozytorka, aranżerka, wokalistka, pianistka, autorka tekstów, muzykolog. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej IIst. nr. 2" Bednarskiej" oraz Muzykologii Teoretycznej i Stosowanej. Zajmuje się kompozycją i wykonawstwem muzyki filmowej, reklamowej, teatralnej, dziecięcej a przede wszystkim – tworzy piosenki zarówno w zespole Retrospektakl którego jest współzałożycielką jak i w ramach działalnosci solowej.
Aleksander Baszun - absolwent Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, grafik. Jako rysownik najchętniej posługuje się ołówkiem. Zajmuje się także muzyką i poezją. Ukończył szkołę muzyczną II stopnia im. Józefa Elsnera w Warszawie. Autor piosenek, producent muzyczny, saksofonista i wokalista. Gra również na gitarze, fortepianie, klarnecie. Porusza się w różnych stylach muzycznych, współtwórca zespołu Retrospektakl.
Fragmentów bajki można posłuchać tutaj:
https://www.facebook.com/bajkaosiwobrodymkrasnalu?ref=ts&fref=ts