W książce będącej zbiorem wywiadów, swoimi wspomnieniami z festiwalu w Krynicy dzielą się największe gwiazdy m.in.: Delfina Ambroziak, Grażyna Brodzińska, Iwona Hossa, Leopold Kozłowski-Kleinman, Adam Kruszewski, Tomasz Kuk, Leszek Możdżer, Wiesław Ochman, Katarzyna Oleś-Blacha, Ewa Podleś, Wanda Polańska, Artur Ruciński, Elżbieta Szmytka, Krystyna Szostek-Radkowa, Romuald Tesarowicz, Małgorzata Walewska, Roman Węgrzyn, Joanna Woś, Bożena Zawiślak -Dolny, Adam Zdunikowski, Janusz Żełobowski.
„Pomysł powstania książki-albumu na 50. jubileuszowy festiwal zrodził się w zeszłym roku, w gronie realizatorów 49. edycji. Chodziło przede wszystkim o to, aby podsumować dotychczasowe festiwale, przypomnieć tych, którym impreza wiele zawdzięcza, opowiedzieć o najciekawszych wydarzeniach, przywrócić atmosferę tamtych lat. Najlepszym sposobem na to wydawały się wywiady z tymi, którzy byli lub są związani z festiwalem. Ale jak tu wybrać rozmówców spośród tysięcy osób, które przewinęły się przez festiwalowe edycje? Nie było to łatwe. Trzeba było sięgnąć po dawne i obecne gwiazdy, po tych, którzy tu debiutowali lub przyjeżdżali już jako sławy. Nie mogło tu zabraknąć tych, którzy na festiwalu bywali sporadycznie i tych, którzy mają za sobą kilkanaście edycji. Warto było pokazać artystów opery, operetki i musicalu, jak również piosenki. Nie wolno było też zapominać o wielkiej rzeszy przedstawicieli wszelakich zawodów pracujących przy festiwalu, a także o widzach, których entuzjazm tworzył niezwykły klimat wokół imprezy.
I tak oto powstała książka, bardzo emocjonalna, będąca pamięcią m.in. śpiewaków, piosenkarzy, dyrygentów, instrumentalistów, jurorów, organizatorów, dziennikarzy, krytyków muzycznych i publiczności. Ponadto do książki zostały dołączone cztery wywiady archiwalne, publikowane wiele lat wcześniej z tymi, których dzisiaj już nie ma wśród nas, a o których krynicki festiwal nigdy nie zapomni. Są to rozmowy z Janem Kiepurą, z Martą Eggerth, Stefanem Półchłopkiem i Bogusławem Kaczyńskim. Uzupełnione o specjalnie przeprowadzone rozmowy z synami Jana Kiepury a także z synem twórcy festiwalu, Aleksandrem Półchłopkiem otwierają album. Kluczem do ułożenia kolejności pozostałych wywiadów stał się czas, moment, w którym po raz pierwszy rozmówcy pojawili się na festiwalu w Krynicy” – pisze we wstępnie Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz, redaktor publikacji.
Album ma także serię bibliofilską. Specjalnie na 50. festiwal zostało wydanych 50 egzemplarzy numerowanych, w twardej okładce, z zakładkami, kalkami, na których publikowane są rysunki. Każdy z egzemplarzy z tej serii został ozdobiony kryształkami Swarovsky’ ego o nazwie Xilion Rose Crystal oraz zapakowany w pudełko.
Od grudnia 2016 roku album dostępny m.in. w księgarni muzycznej Kurant w Krakowie, Rynek Główny 36.
(PP)