ON AIR
od 18:00 zaprasza: Jadwiga Polus

Jazzowisko

Nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego SA jesienią 2011 roku ukazały się cztery nowe książki o tematyce jazzowej.

W ramach kampanii Jazzowisko nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego SA 3 października 2011 roku ukazały się:

Tytuł: Grać pierwszy fortepian. Rozmowy z Adamem Makowiczem
Autor: Marek Strasz

Adam Makowicz – bohater nowej książki, która ukaże się w serii Ludzie Świata Muzyki – ujawnia swoją burzliwą biografię w rozmowie-rzece, jaką przeprowadził z nim jego menedżer Marek Strasz.

Ta niesamowicie motywująca książka udowadnia, że jeśli czegoś bardzo pragniemy, możemy osiągnąć cel, pokonując nawet największe przeszkody. Adam Makowicz komentuje to w następujący sposób: „Ja zawsze wiedziałem, czego chcę. Zawsze walczyłem ze wszystkimi dookoła, którzy uważali, że są ważniejsze rzeczy do zrobienia. Uważałem, że najważniejsza rzecz jest jedna, czyli muzyka i praca nad tą muzyką. I wszystko temu podporządkowywałem”.

Makowicz został pianistą jazzowym na przekór rodzicom, nauczycielom i tym, dla których jazz był niechcianą muzyką wykonywaną przez ludzi marginesu, wręcz kakofonią, która może powodować zmanierowanie, a nawet wpływać negatywnie na psychikę. Nie zraził się faktem, że nikt wtedy nie uczył jazzu, a on sam nie miał dostępu do profesjonalnych materiałów.

Zaletą książki „Grać pierwszy fortepian...” jest fakt, iż zawarta w niej opowieść o początkach i rozwoju jazzu to wyjątkowa relacja naocznego świadka i uczestnika tych wydarzeń, a nie tylko zbiór suchych faktów. Adam Makowicz w gawędziarskim stylu odpowiada na pytania związane ze swoimi polskimi i zagranicznymi występami. Wspomina również współpracę z różnymi artystami, m.in. Leszkiem Możdżerem, Andrzejem Kurylewiczem, Zbigniewem Namysłowskim oraz Wojciechem Młynarskim. Walorem tej publikacji są też wzbogacające ją wypowiedzi osób, które znają Makowicza. Należą do nich np.: Urszula Dudziak, Michał Urbaniak, Piotr Paleczny czy Janusz Muniak.


Tytuł: My, saksofon
Autor: Jacek Delong


Autor publikacji, znany saksofonista, zabiera czytelników w niezwykłą podróż w czasie śladami tego instrumentu. Ta muzyczna wyprawa odtwarza ponad 160-letnią historię saksofonu, pokazując jego podwójne oblicze. Poszczególne rozdziały przenoszą czytelników m.in. do warsztatu genialnego konstruktora Adolfa Saksa, w miejsca występów wojskowych orkiestr dętych, ale także do klubów jazzowych, na dancingi oraz do szkół muzycznych na różnych kontynentach.

Odbiorcy książki Jacka Delonga stają się świadkami burzliwego rozwoju saksofonu. Każdy nieomal na własne oczy może zobaczyć, jak instrument ten wymyka się z wojskowych koszar, by oderwać się od marszowego tempa i potańczyć w pobliskiej spelunce. Ten nieprzyzwoity występek prawie przekreśla jego karierę. Z czasem jednak udaje mu się zrehabilitować i nawet uzyskać pozwolenie na grę w orkiestrze symfonicznej. Poza tym trafia też do szkół muzycznych wszystkich szczebli. Mimo to, jego dwoisty charakter nie przestaje budzić emocji. Dowodem jest przywoływany przez autora spór „klasyków” z „jazzmanami”.

Kresem wyprawy jest rok 2011, w którym to artyści jazzowi nie są już samoukami, a muzycy klasyczni zrywają ze swoimi sztywnymi regułami. Wciąż jednak istnieje jeszcze wiele nieprzebytych dróg, bo do tej pory żadnemu saksofoniście nie udało się całkowicie wykorzystać wszechstronności tego instrumentu.

Przejrzysty podział na rozdziały pozwala wielokrotne powracać do lektury dowolnie wybranego etapu rozwoju saksofonu. Kolorowe ilustracje, dyskografia (płyty wspomniane w pracy) oraz indeks osób niczym pamiątki z dotychczasowych podróży stanowią doskonałe uzupełnienie tej publikacji.


Wkrótce zostaną również wydane:

Tytuł: Jazzowisko Trójmiasta
Autor: Stanisław Danielewicz

Zapis ulotnych, fascynujących chwil, będących migawkami wydarzeń, koncertów, spotkań i prac nad utworami. To rozmowy z muzykami, działaczami kultury, fanami, organizatorami festiwali, przeglądów, imprez i koncertów. Książka jest świadectwem wrażeń i historii związanych z obecnością jazzu na scenach Trójmiasta od 1945 do 2010 roku.


Tytuł: Gershwin. Audiobook
Autor: Lucjan Kydryński

Audiobook oparty jest na tekście niezwykle popularnej monografii Lucjana Kydryńskiego. Książkę czyta syn autora, Marcin Kydryński. Fragmenty tekstu monografii przetykane są utworami Gershwina w mistrzowskich wykonaniach: „Błękitną Rapsodią”, „Koncertem fortepianowym”, „Amerykaninem w Paryżu” i in.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic