„Kobiety z Kabulu” to historia niezwykłej kobiety, która odniosła ogromny sukces finansowy w kraju rządzonym przez islamskich fundamentalistów. Autorka porusza mało znany temat, pisząc o zaradnych i przedsiębiorczych kobietach dokonujących rzeczy niemożliwych w rozdzieranym konfliktami Afganistanie. Kamila, zastraszana przez uzbrojonych żołnierzy grożących jej więzieniem, walczy z przeciwnościami losu i własnymi słabościami uzbrojona jedynie w upór, odwagę i nadzieję na lepszą przyszłość.
Poruszający obraz warunków życia w Afganistanie rządzonym przez talibów, a zarazem pean na cześć kobiet, które są gotowe przenosić góry, kiedy ważą się losy ich rodzin.
Angelina Jolie
“Kobiety z Kabulu” to książka, w której możemy usłyszeć nieznane dotąd światu głosy najprawdziwszych bohaterek wojennych, kobiet nie poddających się zwątpieniu w sens życia i miłości niezależnie od tego, jak bardzo ich wiara jest testowana. Wzruszająca historia ukazująca oblicze Afganistanu znane jedynie nielicznym.
Tina Brown
“Newsweek”
Poruszający portret pewnej niezwykłej dziewczyny, nacechowany wdziękiem, elegancją i pasją. Bardzo ważna książka zwracająca uwagę na konieczność aktywnego udziału zasobów żeńskiej części afgańskiego kapitału społecznego w budowaniu jego lepszej przyszłości. Ten kraj nigdy niw wyjdzie z kryzysu, jeśli jego rząd nie zaakceptuje w pełni kobiecej siły.
Mohamed El-Erian
Dyrektor generalny PIMCO, autor książki „When Markets Collide”
Książki o Afganistanie zazwyczaj plasują się w jednej z dwóch kategorii, albo są polityczną polemiką albo prostą opowieścią o dobrych ludziach. Niewielu autorom udała się sztuka połączenia rzetelnego reportażu z intrygującą fabułą. „Kobiety z Kabulu” czyta się jak najlepszą powieść, a jednak każdy akapit posiada oparcie w rzeczywistości. Czytelnik od pierwszego z zostaje zabrany w podróż przez wiele granic i barier: kulturowych, intelektualnych i emocjonalnych. Lektura obowiązkowa.
Inspirująca opowieść o potędze człowieczeństwa.
„BurdaStyle”
Fascynująca, inspirująca opowieść o rodzinie, kobietach i polityce.
“Publishers Weekly”
Jedna z tych historii, które raz przeczytane na zawsze zostają w pamięci dotknąwszy najgłębszych emocji. Autorka oczarowuje czytelnika relacjonując jak jedna odważna kobieta odmówiła bycia ofiarą.
Blogcritics.org
Podnosząca na duchu i prawdziwa historia przedsiębiorczej młodej kobiety o wielkim poczuciu godności, która zainspirowała tysiące swoich rodaczek, a setkom z nich osobiście dała zatrudnienie.
“Huffington Post”
Kamila Sidiqi zebrała całą odwagę, chwyciła przybory krawieckie i zatrudniła do pomocy w domowej szwalni setkę kobiet z sąsiedztwa pozwalając im się zjednoczyć w trudnych czasach prześladowania przez talibów.
“New York Post”
Inspirująca opowieść o odwadze i budowaniu poczucia wspólnoty. Lemmon skrupulatnie opisuje szczegóły przekonująco oddając atmosferę Kabulu pod rządami talibów.
“Kirkus Reviews”
“Kobiety z Kabulu” ukazują inny, mniej znany Afganistan. Polecam tę książkę każdemu, kto kiedykolwiek myślał o założeniu własnej firmy. Historia Kamili porywa,a jej odwaga dodaje skrzydeł.
TheStreet.com
Gayle Tzemach Lemmon zręcznie przędzie historię życia krawcowej z Kabulu, niesamowitej dziewczyny z Afganistanu, która stworzyła miejsca pracy dla dziesiątek kobiet stłamszonych przez zakazy talibów.
“Vanity Fair”
Inspiracja w najczystszej postaci... Opowieść o zwykłych ludziach walczących o przetrwanie w starciu z wrogim reżimem.
„Los Angeles Times”
Gayle Tzemach Lemmon jest członkiem i wiceprzewodniczącą Programu Kobiet i Polityki Zagranicznej w Radzie Stosunków Międzynarodowych. W 2004 r. odeszła z ABC News, by skończyć studia podyplomowe na Harvardzie, gdzie zaczęła pisać o przedsiębiorczości kobiet w strefach konfliktowych i pokonfliktowych, takich jak Afganistan, Bośnia czy Rwanda. Jej reportaże na ten temat były publikowane między innymi w „New York Timesie”, „Financial Timesie” i „International Herald Tribune”.
"Kobiety z Kabulu" - Gayle Tzemach Lemmon
Kategoria: literatura światowa
Premiera: 18 sierpnia 2011
Wydawnictwo Prószyński i S-ka