Zygmunt Bauman, jeden z najważniejszych twórców koncepcji ponowoczesności i najbardziej wpływowych myślicieli społecznych na świecie, w swojej książce sięga do genezy pojęcia „kultura”, analizując procesy, którym podlegała w przeszłości i podlega obecnie, wskazując na zagrożenia i szanse jej rozwoju w przyszłości. Ponadto wyjaśnia, jak współczesną kulturę determinują tempo zmian zachodzących w otaczającej nas rzeczywistości – zwłaszcza mechanizmy wolnego rynku, sytuacja gospodarcza i postępujący proces globalizacji, a przede wszystkim kompulsywna i obsesyjna „modernizacja”. Profesor stwierdza: Kultura składa się dziś z ofert, nie nakazów; z propozycji, a nie norm. Nie posiada „ludu” do oświecania i uszlachetniania; posiada natomiast klientów do uwodzenia. Uwodzenie, w odróżnieniu od oświecenia czy uszlachetnienia, nie jest zadaniem do jednorazowego, raz-na-zawsze spełnienia, lecz niekończącą się czynnością. Funkcją kultury nie jest zaspokajanie istniejących potrzeb, ale stwarzanie nowych. Jej troską naczelną jest zapobieganie satysfakcji, która nie pozostawiłaby miejsca dla dalszych, nowych i jeszcze niezaspokojonych pożądań i zachcianek.
Jak pisze we wstępie redaktor wydawnictwa, Paweł Goźliński: „Kultura w płynnej nowoczesności” jest wezwaniem do rewolucji na temat naszych wyobrażeń, zrutynizowanych interpretacji, które zamiast zbliżać nas do istoty kulturowego procesu (jesteśmy naraz „sprawcami” i „ofiarami”), zaciemniają nam jego obraz. Wezwaniem radykalnym, domagającym się nie tylko nowych kulturowych wizji, ale też pełnego w nie zaangażowania. Dlatego czytanie Baumana nie jest bezpieczną konsumpcją kolejnych idei. Jest zobowiązaniem. Jeśli więc woli ktoś pozostać na bezpiecznej pozycji zdystansowanego „krytyka kultury”, nie dla niego jest „Kultura w płynnej nowoczesności”. To książka performance. Książka, która działa.
Wydawnictwo zostało wzbogacone o film „Miłość, Europa, świat Zygmunta Baumana” autorstwa Krzysztofa Rzączyńskiego. Zarówno książka, jak i film powstały w ramach Krajowego Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, którego organizatorami są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.
W Polsce książka ukazała się nakładem Narodowego Instytutu Audiowizualnego i Agora S.A.
Angielskojęzyczna wersja ukaże się w Wielkiej Brytanii 10 czerwca nakładem wydawnictwa Polity Press.
----------------------------------------------------------
Informacje o Europejskim Kongresie Kultury we Wrocławiu (8-11 września 2011): www.culturecongress.eu
Książka pojawi się w Empikach, salonach prasowych sieci Ruch i Kolporter, w sklepach internetowych Kulturalnysklep.pl i Merlin.pl, kawiarniach Gazeta Cafe, oraz w wybranych księgarniach w całej Polsce.