"Wiatr z północy" - historia rodziny na tle konfliktu palestyńsko-izraelskiego

Rok 1948. Palestyńska rodzina Abulhejas zostaje przesiedlona do obozu uchodźców w Dżeninie. Wygnani z ukochanych gajów oliwnych, pozostawieni w fatalnych warunkach, starają się przetrwać. Tęsknota za domem, nagła śmierć najbliższych, rozłąka, bratobójcza walka – los nie będzie dla nich łaskawy...

Po raz pierwszy historię Palestyny poznajemy z punktu widzenia trzech pokoleń uchodźców. Powieść odsłania ludzką twarz jednego z najbardziej zagorzałych konfliktów naszych czasów, dowodząc uniwersalnego pragnienia wspólnoty i bezpieczeństwa oraz własnego miejsca na ziemi. To opowieść o rozpaczy i determinacji, która pcha naprzód i nie pozwala zapomnieć o przeszłości, zacierając teraźniejszość i przyszłość. Opowieść o nieustannej walce i woli przetrwania, a także o uczuciu, co rzuca się bez strachu ku nieskończoności.

Mocne i poruszające spojrzenie na losy Palestyńczyków od momentu powstania państwa Izrael. Susan Abulhawa opowiada o traumatycznych wydarzeniach z niekłamanym uczuciem, tworzy niezapomniane obrazy świata, w którym dobroć i okrucieństwo, miłość i nienawiść egzystują tuż obok siebie.
Michael Palin

Niezwykle wzruszająca książka, napisana z olbrzymią pasją i niezachwianą szczerością.
„Daily Mail”

Znakomita książka… Przyjaźń, miłość, codzienne wydarzenia skontrastowane z brutalnymi wyrokami historii – wszystko to sprawia, że opowieść Abulhawy ożywa na kartach książki.
„Independent”

Współczucie autorki jest wyczuwalne.

„Daily Telegraph”


Susan Abulhawa
- pochodzi z Palestyny, jej rodzice byli uchodźcami z Jerozolimy, obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. Wiatr z półnicy to jej pierwsza powieść, prawa do przekładu sprzedano do dwudziestu pięciu krajów.

 

Susan Abulhawa
Wiatr z północy
Data wydania: 8 maja 2012 r.

Prószyński i S-ka


 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic