Mógłby obchodzić jubileusz. 25 lat temu nakręcił swoją pierwszą etiudę dokumentalną, STRUKTURA. Bohaterem tego filmu jest ceniący porządek - ponad wszystko - strażnik więzienny. Trzy lata potem skończył studia na Wydziale Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Filmem dyplomowym było MIEJSCE URODZENIA.
Pisarz, Henryk Grynberg szuka śladów ojca i brata, ostatni raz widział ich w Radoszynie podczas okupacji, ukrywali się:
Po kolejnych trzech latach zrealizował pomysł Krzysztofa Kieślowskiego (był jego asystentem przy Białym z Trzech Kolorów) - 100 LAT W KINIE. Potem powstał dokumentalny serial, JAPONIA. W 1997 roku odwiedził Sławomira Mrożka, opuszczającego swoją meksykańską posiadłość:
w 1999 powstała TAKA HISTORIA:
oraz SIOSTRY. Po 2000 roku: Mój spis z natury we Wsi Leźno Małe, Pani z Ukrainy, Między drzwiami, Wygnańcy, Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy, Kici, kici, Chemia, Inwentaryzacja, Ojciec i syn (wystąpił w nim z ojcem, jednym z najbardziej znanych polskich dokumentalistów Marcelem Łozińskim)
Oprócz filmów dokumentalnych jest także autorem jednej fabuły, to KRATKA z 1996 roku, obsypana nagrodami, m.in. nagrodą za debiut reżyserski na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Można chyba powiedzieć, że jest kolekcjonerem nagród, zbiera je w kraju i za granicą: Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Animowanych w Lipsku, Bornholm - Festiwal Filmów Państw Bałtyckich, International Human Rights Documentary Film Festival „One World”, Prix Europa w kategorii TV Documentary, Krakowski Festiwal Filmowy wielokrotnie, ostatnio za Ojca i syna
PAWEŁ ŁOZIŃSKI, urodzony w 1965 roku w Warszawie reżyser, scenarzysta i producent filmów dokumentalnych spotkał się z nami w niedzielę, 26. stycznia.
polecam filmy Pawła Łozińskiego wydane przez Narodowy Instytut Audiowizualny w serii Polska Szkoła Dokumentu