Księgarnia pod chmurką

To będzie lato z książką pod chmurką. Na kocu, na hamaku, na trawie, za to wszędzie z książką!

W programie nowości, bo latem również śledzimy to, co dzieje się na rynku wydawniczym.  Zapraszam w soboty od 13.00 do 17.00. Tutaj znajdziecie też wszystkie rozmowy w całości.

Dwie i pół duszy Justyny Hankus

Druga powieść Justyny Hankus. Rozmawiamy m.in. o tym, czym jest folk noir, o inspiracjach i tym, czego ludzie szukają w jej książkach.

Cała rozmowa z Justyną Hankus:

posłuchaj Dwie i pół duszy Justyny Hankus

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Dwie dusze - to za dużo na jednego człowieka.

Jedna dusza - to za mało na dwoje.

 

Dwie dusze Mateusza Kusego zakłócają rytm życia mieszkańców Rutek nad jeziorem Ruty, a jedna dusza Wiedźmawy musi wystarczyć na dwoje – na nią i na Upa. To historia tajemniczych losów trojga bohaterów i trzech dusz zagubionych w lasach, wśród jezior, mokradeł i przydomowych sadów.

 

Justyna Hankus w "Dwie i pół duszy. Folk noir" oswaja metafizykę współczesnego świata, bez nadawania mu statusu magii. Przywołując Wodnika, martwca i topielice, sięga do tradycji i wierzeń ludowych, którymi tka poruszającą opowieść o podwójnym życiu zawieszonym pomiędzy dobrem a złem, o namiętności, trudnej miłości i skomplikowanym macierzyństwie. I o chłopcu, który z powodu swojej inności zostaje napiętnowany przez zamkniętą społeczność małej miejscowości.

 

„Złożona, wielowątkowa opowieść o zmaganiu z własnym przeznaczeniem i z rodzinnymi sekretami, o których najmniej wiedzą ich bohaterowie”.

 

Radek Rak

Konfident Krzysztofa Domaradzkiego

Książka o kibolach? Też, ale nie tylko. Czytaj uważnie.

Cała rozmowa z Krzysztofem Domaradzkim:

posłuchaj Konfident Krzysztofa Domaradzkiego

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Jedna decyzja, podjęta w złym miejscu i niewłaściwym czasie, może zrujnować całe życie.

 

Niczym się nie różnił od rówieśników. Nieźle się uczył, imprezował, podrywał dziewczyny. Miał marzenia – chciał zostać prawnikiem. Miał hobby – kochał sport. Miał słabość – lubił się bić. Miał także pecha…

 

Nastolatek z Łodzi, który nieopatrznie zbliżył się do środowiska kiboli, trafił w ręce policji. Zdradził funkcjonariuszom zbyt dużo, a ci wykorzystali to przeciwko niemu. Zrobili z niego swojego współpracownika. Informatora. Konfidenta. I postawili przed nim arcyniebezpieczne zadanie – aby uniknąć więzienia, musi zinfiltrować środowisko chuliganów i doprowadzić do skazania Demona, tajemniczego i przerażającego szefa nabojki. Rozpoczyna się podwójna gra, w której najgorsze może nadejść z najmniej spodziewanej strony.

 

Nowy thriller Krzysztofa Domaradzkiego, który wciąga nas w kolejne kręgi kibolskiego piekła.

 

"Znam świat futbolu i wiem, że czasem jeden mały błąd może wiele kosztować. Powieść Domaradzkiego opowiada o chłopaku, który taki błąd popełnił. Przez kilkaset stron będziecie mu kibicować, aby zwyciężył. Mocna rzecz. Thriller, który można porównać tylko do meczu o wszystko."

Sebastian Mila, były reprezentant Polski w piłce nożnej

 

"Ryzykowne wybory, niesłabnące napięcie i ciągłe zwroty akcji. Polecam!"

Robert Małecki, pisarz

Łapacz snów- opowiadania Tomasza Duszyńskiego

Książki Tomasza Duszyńskiego były wielokrotnie nagradzane. Powieści "Glatz" i "Toksyczni" nominowano do Nagrody Wielkiego Kalibru, a "Glatz. Kraj Pana Boga" w 2021 roku doczekał się Nagrody Czytelników Wielkiego Kalibru. Autor otrzymał także Złoty Pocisk Publiczności, wyróżnienie jury Kryminalnej Piły i nagrodę Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro w 2019 roku. Tym razem napisał zbiór opowiadań. To efekt jego wrażeń z podróży po Stanach.

Cała rozmowa z Tomaszem Duszyńskim:

posłuchaj Łapacz snów- opowiadania Tomasza Duszyńskiego

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Kim jest Bóg mieszkający w kamperze? Gdzie można spotkać gadającego niedźwiedzia i czy Syren z zatoki San Francisco potrafi pływać?

Łapacz snów jest zbiorem opowiadań, który powstał podczas wyprawy autora po zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Podróż rozpoczęła się w Los Angeles, prowadziła przez Las Vegas, parki narodowe do San Francisco i z powrotem do LA.

Te niezwykłe opowiadania zainspirowane zostały ludźmi, odwiedzanymi miejscami, a nawet przedmiotami. W opowieściach można znaleźć i absurd, i groteskę, a przewrotne poczucie humoru autora rozbawi was i być może wzruszy.

 

Podhale. Spisz, Orawa, Pieniny. Przewodnik dla dużych i małych

Barbara Gawryluk - dziennikarka, autorka książek dla dzieci,  tłumaczka i Paweł Skawiński, były Dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego ponownie połączyli siły, tym razem dołączyła do nich ilustratorka Ola Krzanowska i o to mamy wspaniałą, bogatą w legendy, ciekawostki, historię o Podhalu.

Cała rozmowa z Barbarą Gawryluk i Pawłem Skawińskim :

posłuchaj Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny- B. Gawryluk i P. Skawiński

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Jeśli pokochaliście nasz przewodnik dla dużych i małych po Tatrach, to książka dla was!

 

„Niezwykłe zabytki, tajemnicze zamki i warownie, żywe skanseny, opuszczone chałupy, rwące rzeki, wyjątkowe rośliny i chronione zwierzęta – to wszystko znajdziecie na Podtatrzu, czyli w regionie południowej Polski otaczającym Tatry. Zapraszamy do zwiedzania Podhala, Spisza, Orawy i Pienin”– piszą we wstępie Barbara Gawryluk, dziennikarka i pisarka, oraz Paweł Skawiński, były dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

 

Jak wygląda dziewięćsił? Kto to jest honielnik? Co robią cietrzewie na tokowisku? Kim jest cepr? Czym się różnią moskale od gałusków cuchanych? Gdzie jest Miasto Dzieci Świata? Co to są talorki? Dlaczego Chochołów nazywany jest żywym skansenem? Na jakich trasach kursuje zabytkowa kolejka? I w jakim uzdrowisku spotkać można w lipcu autorów najlepszych książek dla dzieci?

 

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w drugiej już książce naszego autorskiego duetu, dzięki której – to pewne! – pokochacie Podtatrze.

 

 

Pisarka Magdy Stachuli

Tę historię napisała nie tylko Magda Stachula, ale też samo życie. O tym rozmawiamy. O pracy pisarzy i pisarek.  

Cała rozmowa z Magdą Stachulą:

posłuchaj Pisarka- najnowsza powieść Magdy Stachuli

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Ukradłaś mi moją historię.

 

Przez ciebie moje życie straciło na jakości.

Jesteś tam, gdzie oczami wyobraźni widzę siebie.

 

To nie ty powinnaś być szczęśliwa, tylko ja.

 

Laura Ruta to bestsellerowa autorka thrillerów. Właśnie świętuje premierę najnowszej powieści, która zbiera entuzjastyczne recenzje. Dzień po spotkaniu z czytelnikami pisarka dostaje tajemniczą przesyłkę, której zawartość przypomina jej groźbę sprzed lat. Kto jest nadawcą? Jak zdobył adres Laury? I wreszcie skąd wie, kiedy skończy się jej życie. Czy właśnie oznajmił, że planuje ją zabić?

 

Kilka dni później Laura Ruta znika bez śladu. Ruszają poszukiwania, policja przesłuchuje świadków i podejrzanych, a media spekulują, czy to zaplanowany, marketingowy performance czy jednak ktoś uprowadził pisarkę.

 

Co się stało z Laurą Rutą? Czy kobieta wciąż żyje?

 

Przejmujący thriller, który zanurzy Cię w mroku niespełnionej zemsty, wykreowanej przez chorą wyobraźnię.

Żaden koniec Zośki Papużanki

Zdecydowanie „Żaden koniec”. Zośka Papużanka dopiero się rozkręca. Język, forma, całe mnóstwo pytań- z tym zostaniecie po przeczytaniu. Na długo.

Cała rozmowa z Zośką Papużanką:

posłuchaj Żaden koniec Zośki Papużanki

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Powieść nie musi wskazywać rozwiązań, nie musi się kończyć, skoro żaden koniec nie jest ani potrzebny, ani możliwy. Zośka Papużanka wraca do sagi rodzinnej, lecz zamiast na narodzinach, skupia się na odchodzeniu.

 

Żaden koniec to próba zrekonstruowania historii rodziny, która rodziną w gruncie rzeczy nie jest. To kilka pokoleń ludzi, którzy niewiele o sobie wiedzą i nie potrafią mówić o swoich trudnościach. Dzieci i wnuki Krystyny, tolerując jej dziwactwa, bezskutecznie starają się odszyfrować sekrety zmarłych, obalić mur nieporozumień, usłyszeć przemilczane historie, by odpowiedzieć sobie na pytanie, kim są i jak ich własne losy są splecione z losami przodków.

 

"„A może jedynie klaun w cyrku wie, kto naprawdę jest smutny, i tylko dziecko się nie śmieje?”, pyta Zośka. A ona umie opowiedzieć o życiu w taki sposób, że dziwimy się zwykłymi sprawami. I przez chwilę zaczynamy rozumieć wszystko. To rodzinna saga, w której żadna relacja nie jest taka, jaka się wydaje. Najodważniejsza powieść Papużanki, językowo zapiera dech."

 

Sylwia Chutnik

 

Szrama Małgorzaty Oliwii Sobczak

„Szramą” Małgorzata Oliwia Sobczak zamyka serię pt. „Granice ryzyka”. Rozmawiamy nie tylko o najnowszej książce, ale też o filmowych działaniach, które ruszyły po bestsellerowej serii „Kolory zła”.

Cała rozmowa z Małgorzatą Oliwią Sobczak:

posłuchaj Małgorzata Oliwia Sobczak- Szrama

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Trzeci tom serii granice ryzyka

Drgnij, a zginiesz

Sopot. Noc. W jednym z domów dochodzi do zagadkowego morderstwa. Życie traci młoda, piękna, pełna życia kobieta. Po paru miesiącach ma miejsce podobna zbrodnia. Sprawę prowadzi charyzmatyczny detektyw Oskar Korda wraz z ekolożką sądową Janiną Hinc i dziennikarką Alicją Grabską. Stopniowo wychodzi na jaw sekretna przeszłość ofiar, a pomiędzy trójką osób prowadzących dochodzenie pojawia się dziwne napięcie. Kryminalistyczne tropy się mnożą, w Trójmieście wybucha panika.

 

Czy śledczy zdążą odkryć, kim jest zbrodniarz nazwany Młotkarzem z Sopotu, nim ten znów zaatakuje?

 

„Kawał dobrej kryminalnej roboty. Sobczak wie, jak zadbać o czytelnika. Polecam!”

 

Robert Małecki

Mikrowyprawy z Warszawy. 57 nieoczywistych wycieczek, które uratują twój weekend - przewodnik Moniki i Seweryna Masalskich

Ona i on. Małżeństwo. Chodzą. Kiedyś we dwoje. Teraz? Jest ich więcej! Dzieciom zadedykowali swój przewodnik. W nim  nie tylko trasy, mapki, ale też trochę ich życia. Posłuchajcie całej rozmowy.

 

Monika Masalska, Seweryn Masalski- cała rozmowa:

posłuchaj Mikrowyprawy z Warszawy- Monika i Seweryn Masalscy

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

MikroWyprawy. MakroFrajda.

 

Odkryj miejsca bez tłumu turystów i uratuj swój weekend!

 

Schron atomowy z czasów PRL zamieszkiwany przez 7 gatunków nietoperzy.

Zaciszna dzika plaża przycupnięta w zakolu Liwca.

Wędrujące Góry Milowe ukryte w warszawskim lesie.

Kojący szum podwodnych gejzerów na Wyspie Kacząt.

W tym wyjątkowym przewodniku znajdziesz aż 57 propozycji jednodniowych wycieczek na każdą porę roku z mapkami przedstawiającymi trasy spacerów, informacjami o czasie dojazdu samochodem i komunikacją zbiorową, a także wskazówkami, dokąd można zabrać psa, a dokąd malucha w wózku.

Monika i Seweryn Masalscy, autorzy popularnego bloga „Mikrowyprawy z Warszawy”, na pozornie nudnym i płaskim Mazowszu znaleźli dzikie plaże, góry, kręte rzeki i tajemnicze ruiny… Wraz z trójką dzieci co tydzień odkrywają nieoczywiste miejsca i dobrze wiedzą, że nie trzeba ani jechać bardzo daleko, ani wydawać góry pieniędzy, by rewelacyjnie spędzić czas.

Przygoda jest bliżej, niż myślisz!

Książka zawiera niepublikowane na blogu trasy wycieczek.

Pianistka Beate Rygiert- o książce mówi Urszula Pawlik, dziennikarka, tłumaczka i krytyczka

Kim jest Beate Rygiert? Co zainspirowało ją do napisania powieści o Clarze Schumann? Posłuchajcie rozmowy o fascynującej kompozytorce, pianistce i kobiecie. 

 

Cała rozmowa z Urszulą Pawlik o książce B. Rygiert pt. Pianistka:

posłuchaj Urszula Pawlik o książce Beate Rygiert pt. Pianistka

 

 

Poniższy fragment pochodzi od wydawcy:

Porywająca opowieść o jednej z największych wirtuozek wszech czasów.

Lipsk, 1835 rok: szesnastoletnia pianistka Clara gra przed pełną salą. Od pięciu miesięcy jest na tournée. Towarzyszy jej ojciec. To, co wydaje się harmonijną współpracą, w rzeczywistości jest dla dziewczyny piekłem. Apodyktyczny Friedrich Wieck żąda od córki perfekcji, dyscypliny i całkowitego posłuszeństwa. Traktuje jej życie i karierę jak dochodowy projekt. Sytuacja się komplikuje, kiedy wychodzi na jaw, że Clara jest zakochana w dawnym uczniu ojca, Robercie Schumannie – nowatorskim kompozytorze, którego pan Wieck ceni jako artystę, ale zupełnie nie szanuje jako człowieka. Uważa go za trwoniącego niebywały talent lenia, pijaka i bawidamka. Kiedy więc okazuje się, że ktoś taki miałby zaprzepaścić jego wieloletnie starania, zabrania młodym się spotykać. Ale Clara postanawia walczyć o tę miłość i prawo do kształtowania własnego życia. Z biegiem czasu jednak nie jest już pewna, czy przyszłość z Schumannem to spełnienie jej marzeń, czy jedynie przejście z zależności od jednego mężczyzny w zależność od drugiego.

Czy wielki talent i jeszcze większa miłość do muzyki pozwolą Clarze odrzucić konwenanse epoki i mimo licznych głosów sprzeciwu występować na najważniejszych europejskich scenach?

TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka Beaty Sabały- Zielińskiej

Beata Sabała- Zielińska -  dziennikarka, pisarka i przede wszystkim góralka. Czy to naturalne, że po książce dla dorosłych przyszedł czas na tę dla młodszych czytelników? Czy góry to bezpieczne miejsce dla dzieci? Kim są Zosia i Franek? O tym m.in. rozmawiamy. Posłuchajcie.

Cała rozmowa z Beatą Sabałą-Zielińską:

posłuchaj TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka Beaty Sabały-Zielińskiej

 

 

Poniższy fragment pochodzi od wydawcy:

Zosia i Franek po raz pierwszy przyjeżdżają z rodzicami do Zakopanego. Dziewczynka ma dopiero siedem lat, ale wie, czego chce i jak postawić na swoim. Jej starszy o trzy lata brat jest bardziej nieśmiały. Ferie w Tatrach to dla nich wszystkich niezła lekcja. Los chce, że wynajmują pokoje w rodzinie ratowników TOPR-u. Gospodarz, pan Stanisław Gąsienica, jest już na emeryturze. Jego syn, Jędrzej, aktywnie działa w Pogotowiu. A wnuk, jedenastoletni Jaś, pójdzie pewnie kiedyś w ich ślady.

Rodzina z Warszawy niewiele wie o górach. Jednak jedenaście dni z ratownikami dużo zmieni. „Mieszczuchy” nauczą się na własnych błędach, jak bezpiecznie zdobywać Tatry, poznają prawdziwe akcje TOPR-u i historię Pogotowia. Dowiedzą się, co to są lawiny, dlaczego zimą, idąc w góry, warto mieć ze sobą detektor, sondę i... łopatkę. Jak pracują psy lawinowe. Jak chodzić po górach, żeby się nie męczyć.

W tej książce znajdziecie niewiarygodne, zaskakujące, czasami smutne, lecz częściej dobrze kończące się historie, które – uwaga! – zdarzyły się naprawdę. Także te o niedźwiedziach, świstakach, polowacach, kłusownikach i Janie Krzeptowskim Sabale, który potrafił oczarować swoimi opowieściami nawet wielkich pisarzy.

Książkę wzbogaca blisko 150 zdjęć, m.in. z akcji ratowniczych, oraz krótkie filmy o TOPR-ze, do których odsyłają specjalne kody.

Takiej książki o Tatrach, Zakopanem, ratownikach górskich i turystach – dla czytelników od 9 do 100 lat – dotąd jeszcze nie było.

Książkę rekomenduje Jan Krzysztof, naczelnik TOPR-u, który otoczył merytoryczną opieką tę publikację: „Zapraszam do lektury tej unikatowej – w formie i treści – książki wprowadzającej młodych ludzi w tajniki turystyki górskiej. Jestem głęboko przekonany, że tak ciekawa i oryginalna forma edukacji młodych ludzi pozwoli im nabyć wiedzę i doświadczenie – ważne elementy kultury górskiej – i bezpiecznie cieszyć się urokami tatrzańskiej przyrody”.

Ballady morderców. Kryminalny Wrocław – książka Izy Michalewicz

Zbrodnie. Obsesje. Miłość. Zazdrość. To wszystko jest w tych wrocławskich historiach. Odpowiedzi na jakie pytania szuka Iza Michalewicz? Czy był w niej strach? Ta rozmowa skręciła w zupełnie niespodziewaną stronę, ale – jak się okazuje –  bardzo ważną. Dla mnie na pewno. Posłuchajcie.

Cała rozmowa z Izą Michalewicz:

posłuchaj Ballady o mordercach. Kryminalny Wrocław- Iza Michalewicz

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Każde miasto ma własną, mroczną historię. Każde było scenerią głośnych zabójstw, które żyją w pamięci i wciąż wywołują emocje. Ballady morderców. Wrocław to pierwsza z cyklu „true crime” - kryminalnych biografii miast.

 

Głośne zabójstwo miss Polski Agnieszki Kotlarskiej zamordowanej przez jej psychofana, najsłynniejszy chyba proces poszlakowy w Polsce – czyli sprawa Krystiana Bali, autora książki „Amok”, który zabił domniemanego kochanka swojej żony, sprawa Krzysztofa G. seryjnego zabójcy, nazywanego „Skorpionem”, który ma na sumieniu 5 osób, czy wreszcie

 

historia Agaty M. lekarki pogotowia ratunkowego, która zamordowała żonę swojego kochanka – te i inne sprawy Iza Michalewicz przedstawia z właściwą sobie dociekliwością jednej z najlepszych reporterek i reporterów śledczych w Polsce.

 

 

Szklane ptaki Katarzyny Zyskowskiej

Szklanych ptakach Katarzyna Zyskowska opowiada o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W całej rozmowie podejmujemy wiele wątków m.in. matki poety i jej żydowskiego pochodzenia, silnej -wbrew stereotypom- Basi czy relacji Baczyńskiego z Jerzym Andrzejewskim. Posłuchajcie.

Cała rozmowa z Katarzyną Zyskowską:

posłuchaj Katarzyna Zyskowska- Szklane ptaki. Opowieść o miłościach K.K. Baczyńskiego

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Miłość i śmierć na trzy serca

Drobna twarz, mlecznobiała szyja, kasztanowy warkocz... Jej skóra pachnie miodem i pomarańczami, kiedy on szepcze jej do ucha: "Nie mogę dać ci, Basiu, nic oprócz siebie”. Po czterech dniach od pierwszego spotkania są już zaręczeni. Ale choć Krzysztof kocha Basię, jak tylko poeta kochać potrafi, połowa jego serca jest na zawsze zajęta.

Zmysłowa, rozpisana na trzy głosy powieść biograficzna o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, jakiego dotąd nie znaliśmy.

Co czuła Barbara zamknięta w trzydziestometrowym mieszkaniu z zaborczą matką Baczyńskiego? Jaką tajemnicę skrywała ta zapomniana przez potomnych kobieta? Co łączyło młodego poetę z Jarosławem Iwaszkiewiczem i Jerzym Andrzejewskim? I czy ten genialny chłopak naprawdę musiał zginąć w powstaniu warszawskim?

Katarzyna Zyskowska spędziła długie godziny w archiwach, by od podszewki poznać losy niezwykłego trójkąta. W swej powieści po raz pierwszy oddaje głos trojgu Baczyńskim – Krzysztofowi, jego matce Stefanii i ukochanej żonie Basi – by sami opowiedzieli historię tej pięknej i tragicznej miłości.

 

"Poruszająca, opowiedziana przepięknym językiem historia miłości Baczyńskiego i Basi oraz ich konfliktu z matką poety. Sam chciałem kiedyś napisać coś podobnego. Na szczęście Zyskowska poradziła sobie lepiej”.

Łukasz Orbitowski

 

"Ta książka przypomina, że w życiu Baczyńskiego była nie tylko wojna, ale i miłość. I to jaka! Jedna z tych, których nie zapomnicie. Po tej lekturze na pewno”.

Justyna Suchecka

Szklane ptaki Katarzyny Zyskowskiej

W Szklanych ptakach Katarzyna Zyskowska opowiada o miłościach Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. W całej rozmowie podejmujemy wiele wątków m.in. matki poety i jej żydowskiego pochodzenia, silnej -wbrew stereotypom- Basi czy relacji Baczyńskiego z Jerzym Andrzejewskim. Posłuchajcie.

Cała rozmowa z Katarzyną Zyskowską:

posłuchaj Katarzyna Zyskowska- Szklane ptaki. Opowieść o miłościach K.K. Baczyńskiego

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Miłość i śmierć na trzy serca

Drobna twarz, mlecznobiała szyja, kasztanowy warkocz... Jej skóra pachnie miodem i pomarańczami, kiedy on szepcze jej do ucha: "Nie mogę dać ci, Basiu, nic oprócz siebie”. Po czterech dniach od pierwszego spotkania są już zaręczeni. Ale choć Krzysztof kocha Basię, jak tylko poeta kochać potrafi, połowa jego serca jest na zawsze zajęta.

Zmysłowa, rozpisana na trzy głosy powieść biograficzna o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim, jakiego dotąd nie znaliśmy.

Co czuła Barbara zamknięta w trzydziestometrowym mieszkaniu z zaborczą matką Baczyńskiego? Jaką tajemnicę skrywała ta zapomniana przez potomnych kobieta? Co łączyło młodego poetę z Jarosławem Iwaszkiewiczem i Jerzym Andrzejewskim? I czy ten genialny chłopak naprawdę musiał zginąć w powstaniu warszawskim?

Katarzyna Zyskowska spędziła długie godziny w archiwach, by od podszewki poznać losy niezwykłego trójkąta. W swej powieści po raz pierwszy oddaje głos trojgu Baczyńskim – Krzysztofowi, jego matce Stefanii i ukochanej żonie Basi – by sami opowiedzieli historię tej pięknej i tragicznej miłości.

 

"Poruszająca, opowiedziana przepięknym językiem historia miłości Baczyńskiego i Basi oraz ich konfliktu z matką poety. Sam chciałem kiedyś napisać coś podobnego. Na szczęście Zyskowska poradziła sobie lepiej”.

Łukasz Orbitowski

 

"Ta książka przypomina, że w życiu Baczyńskiego była nie tylko wojna, ale i miłość. I to jaka! Jedna z tych, których nie zapomnicie. Po tej lekturze na pewno”.

Justyna Suchecka

Czerwona ziemia- pierwsza powieść Marcina Mellera

Co powoduje, że uznany dziennikarz, historyk, publicysta, felietonista zaczyna pisać powieści? Dlaczego Afryka jest jedną z bohaterek tej książki? Czytadło czy może coś więcej? Ile fikcji, ile prawdy?  Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w całej rozmowie. Posłuchajcie

Cała rozmowa z Marcinem Mellerem:

posłuchaj Czerwona ziemia-pierwsza powieść Marcina Mellera

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Ekscytujący, wzruszający i niesamowicie autentyczny. "Czerwona ziemia”, thrillerowy debiut Marcina Mellera, zaskoczy wszystkich.

Rok 1996. Wiktor Tilszer, młody dziennikarz, przemierza Afrykę wzdłuż i wszerz, przeżywając prawdopodobnie najpiękniejszą i jednocześnie najbardziej ryzykowną przygodę swojego życia.

Rok 2020. Marcin Tilszer, syn uznanego reportera, rusza śladami ojca do Ugandy, jednak nigdy nie dociera do Gulu, z którego 25 lat wcześniej jego ojciec ledwo uszedł z życiem.

Wiktor musi porzucić dziennikarskie śledztwo, nad którym pracuje jego redakcja, i ruszyć na poszukiwania syna. A w Afryce to, co niemożliwe okazuje się prawdopodobne, a czasem nawet pewne, tropy prowadzą donikąd, zaś podjęte przed laty decyzje niosą za sobą nieoczekiwane konsekwencje.

Trzymająca w napięciu aż do ostatniej strony, nieodkładalna powieść sensacyjna o ojcowskiej miłości, błędach przeszłości i ich konsekwencjach. Ależ to się czyta! Przygotujcie się na największą przygodę tego roku.

"To powieść sensacyjno-przygodowa o ojcu, który próbuje odkupić swoje winy wobec syna. Ale też opowieść o wielkiej miłości, tęsknocie i Afryce. Mam nadzieję, że zarwiecie noc albo dwie”

Marcin Meller

Włochy. 111 przygód. Miasteczka, festiwale, szlaki i smaki- przewodnik Renaty Pawłowskiej

Jak mówi- Najpierw był Włoch, a dopiero potem Włochy. Miłość ta trwa już od dwudziestu sześciu lat. Co znajdziemy w tym przewodniku? Dlaczego jest nieoczywisty? I dlaczego 111 przygód? Posłuchajcie całej rozmowy z autorką.

 

Cała rozmowa z Renatą Pawłowską:

posłuchaj Włochy. 111 przygód Renaty Pawłowskiej

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Jaka willa „grała” w Casino Royale? Które miasteczko w Lacjum pokochał Ennio Morricone? Gdzie można podziwiać kwitnące kwiaty lotosu? W jakim miejscu napijesz się darmowego wina z fontanny? Gdzie znajduje się najwęższa uliczka? Który szlak ma ponad 1100 schodów zejścia do morza?

111 przygód, 111 pomysłów na odkrycie kraju na nowo.

Jesteś pewien, że znasz Włochy?

Przeczytaj o nieznanych miejscach tuż obok najpopularniejszych włoskich atrakcji.

To nie jest kolejny przewodnik z opisem zabytków i listą muzeów.

To 111 TWOICH przygód, bo każdą z nich możesz odtworzyć dzięki precyzyjnym informacjom i poradom.

Malowniczo, kulinarnie, poza tłumami, aktywnie, kontemplacyjnie, artystycznie, zachwycająco.

111 listów miłosnych do Włoch.

"To, kim jestem, wynika z miejsc, w których byłam."

 

Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny- reportaż Piotra Bernardyna

Reportaż Piotra Bernardyna przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. To nie tylko historia Hongkongu, ale też spora dawka wiedzy o władzy, jej mechanizmach, jak się okazuje, uniwersalnych. Gorąco polecam książkę, ale i całą rozmowę z autorem. Posłuchajcie. 

Cała rozmowa z Piotrem Bernardynem:

posłuchaj Piotr Bernardyn- Hongkong. Powiedz, że kochasz Chiny

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Historia współczesnego Hongkongu rozpoczyna się w połowie XIX wieku wraz z przybyciem Brytyjczyków. Od tego momentu kilka rybackich wiosek przekształca się stopniowo w gospodarczą metropolię, którą znamy.

 

Piotr Bernardyn, długoletni korespondent i komentator spraw azjatyckich, był naocznym świadkiem wielomilionowych protestów, które wybuchły w Hongkongu w 2019 roku. Opisuje, jak protestujący dewastowali miasto, jak głosowali przez internet podczas ulicznych zamieszek i jak niczym z krewnymi kłócili się z lokalną policją. Aby zrozumieć przyczyny tych wydarzeń, przybliża nam sto pięćdziesiąt lat historii Hongkongu, pokazując inne oblicze miasta kojarzonego z pragmatyzmem i zarabianiem pieniędzy.

 

Wszystko po to, by uchwycić charakter miejsca, które – jak by się zdawało – ma w swojej naturze tymczasowość. Bernardyn tworzy niezwykły obraz miasta, ale przede wszystkim jego mieszkańców, którzy wciąż zmagają się z odpowiedzią na pytanie o to, co to znaczy być Hongkończykiem.

Wojciech Bonowicz- Historie na każdą godzinę

Tyle, ile godzin ma doba, tyle mamy tutaj historii. Bardzo różnych. Wszystkie jednak o sprawach ważnych, jeśli nie najważniejszych. Skąd przyszły do autora? Czym są? O tym – między innymi-  rozmawiamy. I czytamy, to przede wszystkim.

Cała rozmowa z Wojciechem Bonowiczem:

posłuchaj Historie na każdą godzinę- Wojciech Bonowicz

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

 

Uważność sprawia, że jesteśmy życzliwi.

24 „mikroopowiadania” – subtelne opowieści o życiu. Zaskakujące, pełne znaczeń mądre historie, w których czytelnik odnajduje siebie – każdą interpretuje po swojemu pod wpływem przywoływanych wspomnień i doświadczeń. Ta książka  to bezpieczna przystań, której szukamy. Dzięki niej przenosimy się do czasów dzieciństwa, gdy wszystko było prostsze i intrygujące. Pomaga przetrwać zawieruchy dnia codziennego, uczy uważności i pomaga w trudniejszych chwilach.

 

Każdy z nas powinien być uważnym obserwatorem, patrzeć na życie oczami dzieci. Dzięki mikroopowiadaniom Wojciecha Bonowicza świat na chwilę zwalnia.

Glatz. Goliat- najnowsza książka z serii Glatz Tomasza Duszyńskiego

Do serii Tomasza DuszyńskiegoGlatz mam słabość od samego początku. I tyle. Czytajcie, bo to nie tylko kawałek dobrej akcji, to nie tylko świetni bohaterowie, ale kawałek lokalnej historii, która powoduje, że do Kłodzka po prostu chce się pojechać!

Cała rozmowa z Tomaszem Duszyńskim: 

posłuchaj Glatz. Goliat Tomasza Duszyńskiego

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

1923 rok to czas kryzysu, z którego Republika Weimarska wciąż nie potrafi się podnieść po wielkiej wojnie. Inflację i bezrobocie szczególnie odczuwają najbiedniejsi mieszkańcy Glatzu. Społeczne niepokoje przenoszą się na ulice miast. W Republice do głosu dochodzą ci, którzy mówią o konieczności budowy silnej i zjednoczonej Rzeszy, a w Hrabstwie Kłodzkim – organizacje przestępcze próbujące wykorzystać kryzys dla własnych korzyści. Kraj Pana Boga czeka okres chaosu i rozliczeń z przeszłością. W marcu 1923 roku ksiądz Paul Reiser skacze z wieży kościoła Wniebowzięcia NMP w Glatzu. Jego samobójstwo, wydawałoby się, przechodzi bez echa, jednak kilka miesięcy później ujawniane są obrazy przedstawiające wizje, którymi ksiądz dzielił się przed śmiercią z wiernymi. Malowidła stają się zapowiedzią kolejnych morderstw. Czy za drastycznymi wydarzeniami stoją wyznawcy Reisera? A może berlińska organizacja przestępcza, która właśnie pojawiła się w Glatzu?

Zdegradowany wachmistrz Franz Koschella ściera się z nowym przeciwnikiem. Wraz z kapitanem Wilhelmem Kleinem natrafiają na zagmatwaną sieć intryg, której nici prowadzą w stronę kłodzkiego magistratu, ciemnych uliczek Glatzu, a nawet dalej, w kierunku stolicy. Czego szukają w mieście berlińskie ringvereiny? Czy wizje Reisera dotyczące Pasji Chrystusa urzeczywistniły się właśnie w Hrabstwie Kłodzkim? Kryzys Republiki Weimarskiej przenosi się na ulice miasta. W cieniu kłodzkiej twierdzy rozpoczyna się krwawa walka o wpływy.

***

 

Glatz na skraju szaleństwa i zbrodni. „Goliat” to najmroczniejsza powieść Duszyńskiego. Jest mroczno, i mocno, a na dokładkę intryga osiąga poziom mistrzowski. Wciska w fotel i nie pozwala oderwać się od lektury.

 

Międzywojenny kryzys, bandyckie porachunki i obrazy ożywające w serii makabrycznych zbrodni – Tomasz Duszyński opisuje Kłodzko lat dwudziestych, jakby był podróżnikiem w czasie. A to nie fantastyka, tylko książka autora piszącego najlepszy cykl polskich kryminałów retro.

 

Anna Kańtoch

Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm- książka Karoliny Sulej

To jest bardzo dobra książka. To jest bardzo ważna książka. Czytajcie ją z otwartą głową i sercem. Myślę, że wielu kobietom pomoże. Mnie pomogła. Z Karoliną Sulej rozmawiamy m.in. o tym, dlaczego traktujemy ciało jak wroga? Jak je pokochać i jak „ciałać”?

Cała rozmowa z Karoliną Sulej: 

posłuchaj Karolina Sulej-Ciałaczki

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

 

Namawiają do pokochania siebie, akceptacji, wyzbycia się wstydu.

Mówią otwarcie o przemocy, której doświadczyły, slut-shamingu, dyskryminacji.

Szerzą wiedzę na temat seksualności, zmysłowości i zdrowia.

Uczą, jak stawiać granice.

A kiedy trzeba stanąć w obronie wartości, z odwagą wychodzą na ulicę.

CIAŁACZKI.

KOBIETY, DLA KTÓRYCH SIOSTRZEŃSTWO TO NIE TYLKO PUSTY SLOGAN.

Karolina Sulej opowiada historie niezwykłych kobiet. Artystek, edukatorek, prowokatorek i rewolucjonistek, które dzieli wiele, ale łączy jedno: determinacja w przełamywaniu tabu wokół kobiecej seksualności. Z rozmów, niekiedy trudnych i bolesnych, powstała książka, w której każda kobieta odnajdzie kawałek siebie.

Ciałaczki to wielowymiarowa opowieść o odwadze, stawianiu granic i sile kobiet.

To książka, pomaga odkryć w sobie poczucie sprawczości.

I pokazuje, że dla kobiet nie ma rzeczy niemożliwych.

Krystyna Kofta | Nina Kowalewska-Motlik | Renata Dancewicz | Paulina Młynarska | Katarzyna Szustow | Iwona Demko | Aleksandra Józefowska | Justyna Wydrzyńska | Krystyna Kacpura | Agnieszka Szeżyńska | Agata Loewe-Kurilla | Patrycja Wonatowska | Marta Niedźwiecka | Kamila Raczyńska-Chomyn | Aleksandra Domańska | Betty Q |Joanna Okuniewska | Marta Dyks | Margaret | Ka Katharsis | Izabela Sopalska-Rybak

Apartament – thriller psychologiczny Izabeli Janiszewskiej

Jej trylogia pt. Wrzask, Histeria i Amok szturmem zdobyła serca czytelników, w tym moje, dlatego czekałam na kolejną książkę. Trudno się o niej rozmawia, żeby niczego nie zdradzić. Czytajcie!  

 

Cała rozmowa z Izabelą Janiszewską:

posłuchaj Izabela Janiszewska- Apartament

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

W tak idealnym miejscu nawet zbrodnie muszą być doskonałe.  

Wszystkie małżeństwa mają swoje tajemnice. Lecz tylko niektóre z nich są równie wstrząsające.

 

Nina i Tomasz Engelowie przyjeżdżają do luksusowego hotelu w Karkonoszach na upragniony weekend. Kurort zdaje się wymarzonym miejscem na odpoczynek, do czasu gdy Nina znika bez śladu. Jakby rozpłynęła się w powietrzu…

 

Zrozpaczony Tomasz próbuje dotrzeć do prawdy, ale szybko przekonuje się, że ta ma wiele odcieni, a wersje wydarzeń poszczególnych świadków znacząco różnią się od tej pamiętanej przez mężczyznę. Komu zaufa, nie będąc pewnym, czy może wierzyć samemu sobie?

„Apartament” to klimatyczny thriller psychologiczny o bólu, który nie ustaje, i krzywdach, których echo słychać nawet po latach.

Cudowne przegięcie. Reportaż o polskim dragu - Jakub Wojtaszczyk

Książka potrzebna i ważna, nie tylko dla środowiska LGBTQ+

Jak wygląda polska scena dragowa? Gdzie są jej korzenie? Czy drag to polityka? O tym m.in. rozmawiamy z autorem reportażu.

 

Cała rozmowa z Jakubem Wojtaszczykiem:

posłuchaj Cudowne przegięcie Jakuba Wojtaszczyka

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

 

Fascynująca opowieść o współczesnych drag queens, drag kings i drag queers.

 

Dla jednych to miłość od pierwszego wejrzenia, ujście dla fascynacji skrywanych przez lata. Dla drugich trudna droga docierania do siebie, wewnętrzna walka z krzywdzącymi stereotypami.

 

Niektórzy wiedzą od razu. Błyskawicznie opanowują techniki makijażu, a na scenie czują się jak ryby w wodzie. Innym proces odkrywania swojej tożsamości zajmuje długie lata.

 

Jedni się ukrywają, drudzy wręcz przeciwnie – manifestują swój sposób wyrażania siebie. Na złość szerzącej się nietolerancji.

 

Niektórzy wybierają scenę, inni ulicę, na której każdego dnia w krzykliwych kostiumach demonstrują płynność płci i celebrują różnorodność.

 

Jakub Wojtaszczyk zabiera czytelnika i czytelniczkę za kulisy niecodziennych widowisk. Wielobarwnych, nieokiełznanych, fascynujących. Tworzonych przez ludzi, których wyobraźnia nie ma granic. Towarzyszy artystom i artystkom podczas przygotowań do występów, podgląda w czasie akcji, słucha ich historii.

 

"Cudowne przegięcie" to wnikliwy reportaż o współczesnej scenie dragowej, jej czołowych performerach i performerkach, ich dziełach oraz działaniach. To także wyjątkowa opowieść o akceptacji i pasji, ale przede wszystkim – o wolności.

 

 

Okrutna jak Polka- felietony Pauliny Młynarskiej

Paulina Młynarska- pisarka, nauczycielka jogi, aktywistka, wspaniała kobieta. Nie ukrywam, że czytam, co pisze i liczę się z jej zdaniem, dlatego ta rozmowa była dla mnie przyjemnością. Jeśli chcecie posłuchać mądrego człowieka, zapraszam. Mówimy o sprawach ważnych, jeśli nie najważniejszych.

 

Paulina Młynarska- cała rozmowa:  

posłuchaj Okrutna jak Polka- felietony Pauliny Młynarskiej

 

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Patriarchat jest zakłamany i okrutny. My, Polki, jego ofiary, także takie jesteśmy. Dojedziemy każdą, która nas rozdrażni albo stanie nam na drodze. Albo przynajmniej ją pouczymy, "dobrze" jej doradzimy, żeby sobie nie myślała, że sama wie, co ma robić. Upokorzymy, wyśmiejemy, zhejtujemy, nie przepuścimy okazji, by boleśnie dowalić. A im jesteśmy zajadlejsze wobec innych, tym większej nienawiści i pogardy wobec nas samych to dowodzi.

Czas się z tym rozliczyć i uporać, bo relacje między kobietami w Polsce zbyt często są nie do zniesienia. Dlatego prawo stanowione wobec nas takie jest! Dlatego kolejni politycy bez piątej klepki ciągle od nowa komplikują i zatruwają nam życie, zamiast je ułatwiać. Pozwalamy na to, ponieważ nawykłyśmy do przemocy. W domu, w pracy, w szpitalu, w internecie, nawet na cholernej jodze. Wszędzie to samo - przekraczanie granic, słowa, które nie mają prawa padać, sarkazm, pouczenia, "dobre" nieproszone rady, jawna i bierna agresja, sądy plotkarskie.

Dopóki nie sięgniemy po własną moc - a dostęp do niej przynosi zaprzestanie pilnowania, oceniania, recenzowania, zawstydzania, wyśmiewania, upokarzania, dołowania i moralnego osądzania na każdym kroku samej siebie oraz innych kobiet - pozostaniemy skazane na zapyziały salon, przydeptane kapcie i zatłuszczoną kuchnię domu odwiecznej Anieli Dulskiej.

"Bezlitosny osąd da się zamienić w życzliwą ciekawość. Kompleksy i brak wiary w siebie można pokonać. Każdego dnia komuś się to udaje.

Chcę, byśmy, gdy przyjdzie czas, umarły, będąc dla siebie siostrami. Wtedy będziemy żyły długo i szczęśliwie w pamięci kolejnych pokoleń kobiet, które będą wiedziały, z kogo brać przykład.

O tym jest ta książka"

Paulina Młynarska

Kamperem do Kabulu. Hippisowskim szlakiem przez Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan

Andrzej i Eleonora. Polsko-rosyjskie małżeństwo. Dzisiaj mieszkają na Podlasiu, ale ich plan na życie to jednak podróże. Ta była wyjątkowa. Kamperem, bez klimatyzacji. Jaka potrzeba za tym stała? Czego dowiedzieli się nie tylko o ludziach, ale i podróżowaniu? Posłuchajcie całej rozmowy.

 

Eleonora i Andrzej Mellerowie- cała rozmowa:  

posłuchaj Kamperem do Kabulu- Eleonora i Andrzej Mellerowie

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy:

Hippisowskim szlakiem przez Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan.

Nie każdy ma odwagę wyruszyć w taką podróż…

Andrzej, były korespondent wojenny, zawsze marzył o tym, żeby pokazać żonie Afganistan, kraj groźny i piękny, niepodobny do żadnego innego. Ela, szamańska dusza, miłośniczka gongów i leczniczych ziół, nie była pewna, czy jest gotowa na tak niebezpieczną podróż.

Pewnego dnia pakują się do starego mercedesa MB 100 i ruszają dawnym jedwabnym szlakiem, który w latach 70. przemierzały kolorowe autobusy pełne dzieci kwiatów głodnych przygód, narkotyków i wolnej miłości.

Autorzy chcą zobaczyć nigdy niezdobytą przez obce wojska dolinę Pandższiru i Bamian, buddyjskie sanktuarium zniszczone przez islamskich radykałów. Odnaleźć dawnych przyjaciół, których Andrzej poznał podczas reporterskich wypraw do strefy wojny. Ale najpierw będą musieli pokonać przyprawiające o zawroty głowy serpentyny w górach Armenii i przeprawić się przez granice, na których każdy obcy witany jest z podejrzliwością.

Kto ich ugości, a kto będzie chciał oszukać? Czy stary szaman pomoże Eli pozbyć się lęku wysokości? Co zrobią, gdy na górskiej drodze hamulce w kamperze odmówią posłuszeństwa?

A przede wszystkim: czy zdążą dotrzeć do Kabulu, zanim zajmą go talibowie?

Opinie o książce Andrzeja i Eleonory Mellerów „Kamperem do Kabulu. Hippisowskim szlakiem przez Turcję, Gruzję, Armenię, Iran i Afganistan”:

"Świetna książka! Nie pamiętam, żebym czytał coś tak dobrego, odważnego i zabawnego. Reportaż Eli i Andrzeja to ekscytująca, a jednocześnie wzruszająca opowieść o podróży pełnej przygód oraz niezwykłych spotkań z ludźmi, historią i kulturą Azji – tej znanej i tej jeszcze nie do końca odkrytej."

Vincent V. Severski, pisarz i były oficer wywiadu

"Andrzej Meller zaczął jeździć na Wschód jako nastolatek. Gdy trzy dekady później wraca na hippisowski szlak z żoną Eleonorą, wciąż nie przypomina statecznego pana w średnim wieku. Ich paromiesięczna rajza przez Turcję, Kaukaz i Iran to radość życia, junacka fantazja i sztubackie wygłupy na postojach. Poważniej robi się w Afganistanie (przygodny znajomy mówi Mellerom, że jeden przeżyty tam miesiąc liczy się za sześć lat studiów). A epilog to już jazda bez trzymanki. Jak pisał Tolkien, nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga, póki nie stanie u celu."

Wojciech Górecki, historyk, reporter, analityk

"Ilu Polaków pojechało do Afganistanu, by naprawdę poznać ten kraj i o nim napisać? Zapewne niewielu. Dlatego książka Eleonory i Andrzeja Mellerów jest tak wyjątkowa – opowiadają oni o mojej ojczyźnie nie z perspektywy podróżników, a ludzi, którzy żyją w Afganistanie na co dzień. Pokazują go takim, jaki jest: pełnym zaskoczeń zarówno dla samych autorów, jak i dla czytelników."

Tahir Qadiry, ambasador Afganistanu w Polsce

"Ta książka to podróż do świata, którego już nie ma… ale który być może się odrodzi. Nic przecież nie trwa wiecznie, nieuznawana przez żadne państwo władza talibów też się kiedyś skończy. Życie dopisało niezwykły epilog do i tak niezwykłej książki Andrzeja i Eleonory Mellerów – 15 sierpnia 2021 roku, już po ich powrocie do Polski, upadł Kabul i konieczna była ewakuacja Afgańczyków, którzy współpracowali z polskimi instytucjami wojskowymi i cywilnymi. Zapraszam do tej fascynującej lektury!"

dr hab. Adam Burakowski, ambasador RP w Nowym Delhi z akredytacją w Afganistanie

 

Domy pisarzy Marzeny Mróz-Bajon

 

Tego lata w poniedziałkowe i piątkowe sierpniowe poranki towarzyszyła nam w RMF Classic dziennikarka, podróżniczka, fotografka, redaktor naczelna magazynu „Business Traveller”- Marzena Mróz-Bajon. Oprowadzała nas po „domach” pisarzy. To była spokojna i bardzo przyjemna podróż śladami m.in.  Tomasza Manna, Czesława Miłosza czy Oskara Wilde’a. Posłuchajcie całej rozmowy z autorką.

posłuchaj Domy pisarzy Marzeny Mróz-Bajon

 

 

 

 

Poniższy opis pochodzi od wydawcy.

Nie ma chyba na świecie nikogo, kto nie miałby swojego ulubionego autora. Jak wygląda jego dom, biurko przy którym pisał, widok z okna, otoczenie? Czy można tam znaleźć ślady bohaterów literackich?

Jaki był widok z okna domu, w którym urodził się Miłosz? Jak wysoka była stodoła, w której Faulkner z butelką bourbona pisał powieści? W jaki sposób układają się po południu promienie słońca w mieszkaniu Kawafisa w Aleksandrii? Marzena Mróz pojechała też do hanzeatyckiej Lubecki, po której wąskich uliczkach biegał mały Mann. Do Rouen, gdzie wciąż stoi dom Flauberta, a pagórki, po których jechała jaskółką madame Bovary, mają ten sam fioletowoszary odcień. Wdarła się podstępem do mieszkania Gombrowicza w Buenos Aires i – całkiem legalnie – do domu Vargasa Llosy w Limie. Spędziła noc w łóżku, w którym umarł Wilde. Aż w końcu dotarła do Macondo – wypranego z barw, ale pełnego motyli miasteczka Aracataca w Kolumbii, w którym Marquez stworzył od nowa świat.

Autorka odwiedza domy pisarzy, przegląda książki w ich bibliotekach, zagląda do biurek i szaf, najchętniej ugotowałaby jakieś skomplikowane dania w ich kuchniach, gdyby tylko potrafiła gotować. Wszystkim, którzy pytają, dlaczego porzuciła domowy porządek, odpowiada za Marquezem: „Wszystko, czym jestem, wzięło się z tamtej podróży”.

Niejedno Barbary Woźniak

 

"Niejedno"- literacki debiut Barbary Woźniak. Dla mnie interesujący. Wiele wątków, a wśród nich ten, który przyciągnął moją uwagę szczególnie - opis uniwersyteckiego światka. Ironii tutaj mamy tyle, ile potrzeba. Na pewno każdy z tematów tej powieści ( choroba, starość, tożsamość, rozpad, język etc.) mógłby być materiałem na oddzielną historię. To też książka o innych książkach, z bogatą bibliografią. Moim zdaniem ciekawy i udany debiut. Na pewno sięgnę po kolejną pozycję autorki. Posłuchajcie całej rozmowy, a w niej m.in. o warsztatach pisarskich, genezie powieści, zainteresowaniach i języku, a także o krytyce.  

posłuchaj Niejedno-debiutancka powieść Barbary Woźniak

 

 

Opis od wydawcy:

Książka laureatki II edycji Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO.

Szymon Kowalski, wykładowca akademicki prowadzący zajęcia z etyki dla przyszłych lekarzy, na polecenie przełożonej przygotowuje fakultet poświęcony medycynie III Rzeszy. Z początkiem roku akademickiego przeprowadza się do rodzinnego miasta, Tarnowa, by zająć się ojcem chorującym na alzheimera. Henryk jeszcze żyje, ale już go nie ma, a w każdym razie jest go z dnia na dzień coraz mniej – blaknie niczym liczby z obrazów Romana Opałki.

Pochwyceni przez Barbarę Woźniak w intertekstualną sieć, czytamy wraz z głównym bohaterem jej powieści Foucaulta i Sontag, Dagermana i Lavant, a jednocześnie towarzyszymy mu w nieoczywistej pracy żałoby, słuchając Cohena i Świetlickiego.
Jakkolwiek byśmy się starali, pytań dręczących Szymona nie da się zlekceważyć: Co mają ze sobą wspólnego nowoczesna ideologia biopolityczna i pozycja pacjenta we współczesności? I czy wszyscy – mimowolnie, rządzeni przez dyskurs – jesteśmy Baumanowskimi ogrodnikami plewiącymi chwasty w trosce o zdrowie publiczne?

Najpierw zachwyciłam się językiem. Sprężystym i rozhamowanym. Niejedno musiało zostać tak napisane, choć odnoszę wrażenie, że nikt tak jeszcze nie pisał. Potem przyszła słabość do głównego bohatera. Do specjalisty od społecznych kontekstów chorowania, starzenia się i umierania, który zadaje niewygodne pytania, a mimo to czujemy się przy nim bezpiecznie. Bo pan od eugeniki jest wymagający. Zwłaszcza wobec samego siebie. I w końcu nie mogłam rozstać się z tą historią. Zazdroszczę tym, którzy jej lekturę mają jeszcze przed sobą.

Mira Marcinów

Iza Klementowska- Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów

 

Właściwie- to opowieści - nie tylko o dzieciach hipisów. Rodzice też mają tutaj swoje miejsce. Jak to się stało, że wybrali taką drogę? Czy ich dzieci wybrały podobną? Nie próbujemy nawet z autorką definiować hipisów, raczej próbujemy obalać stereotypy. To nie jest, co cieszy, czarno-biała opowieść, takich w życiu nie ma. O cenie wolności, podróżach i konkretnych historiach jest ta rozmowa. Posłuchajcie!

posłuchaj Iza Klementowska- Zapach trawy. Opowieści o dzieciach hipisów

 

Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne - Paweł Piotr Reszka

 

Najnowszy zbiór reportaży Pawła Piotra Reszki. Interesują go trudne historie. Te - są o polskiej rodzinie. Jest w niej przemoc, alkohol, zło, ale nie tylko. Sporo tutaj też bezradności różnego rodzaju. Jak trafił do swoich bohaterów? Dlaczego reportaż? Czy sama świadomość coś zmieni? Posłuchajcie całej rozmowy z autorem.

posłuchaj Białe płatki, złoty środek. Historie rodzinne - Paweł Piotr Reszka

 

„Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć” Agnieszki Taborskiej

 

Surrealizm- kierunek w sztuce, owszem, ale jak pisze w swoim poradniku Agnieszka Taborska, to też sposób życia. W tych zwariowanych czasach całkiem przydatny. Ta książka to ogrom pracy autorki i wiedzy o surrealizmie, ale wszystko w lekkiej -czasem bardzo zabawnej- formie. 

Posłuchajcie całej rozmowy z Agnieszką Taborską. O czym? O tym, jak żyć, jak się dorobić, co nami rządzi? Dawka wiedzy o surrealizmie również. się znajdzie Zapraszam.

posłuchaj Świat zwariował. Poradnik surrealistyczny. Jak przeżyć - Agnieszka Taborska

 

Fuerte Kaspra Bajona

 

Od kilku lat mieszka w El Cotillo na Fuerteventurze. Wyspę pokochał na tyle, że bywa o nią zazdrosna nawet żona. A poważnie, Fuerte to wspaniałe eseje o naturze, podróży, życiu, historii, literaturze. Nic dziwnego, że otrzymał za nią nominację do Nagrody Literackiej Nike.

Posłuchajcie całej rozmowy z Kasprem Bajonem.

posłuchaj Fuerte Kaspra Bajona

 

Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan - książka Krystyny Gucewicz

 

Tego lata w lipcowe poranki w RMF Classic, Krystyna Gucewicz zabrała nas na wakacje do czasów minionych ( niektórzy twierdzą, że słusznie). Wyjątkowy czas, bo w towarzystwie gwiazd. Barwne opowieści, dzięki którym naprawdę można zatęsknić za zatłoczonymi pociągami, autostopem, saturatorami czy kołobrzeskim festiwalem.  

Zapraszam do posłuchania całej rozmowy z Krystyną Gucewicz.

 

posłuchaj Wakacje gwiazd w PRL. Cały ten szpan - książka Krystyny Gucewicz

Formikarium, czyli w moim świecie mrówek. Opowiadania Kornela Filipowicza- Agnieszka Dauksza

 

Niby Kornela Filipowicza nie trzeba nikomu przedstawiać, a jednak powszechnie bardziej go znamy jako partnera Wisławy Szymborskiej, aniżeli pisarza. A był nim z całą pewnością. Był mistrzem małej formy.

Agnieszka Dauksza wybrała jego opowiadania z naturą w roli głównej.

(…)zdecydowałam się iść tym tropem, żeby każde z tych opowiadań było odrębnym światem; żeby pokazywać zróżnicowanie jego pisania(…)

Zapraszam do posłuchania całej rozmowy z Agnieszką Daukszą, a jej wybór opowiadań Kornela Filipowicza Formikarium, czyli w moim świecie mrówek- warto mieć pod ręką, nie tylko na letnie dni.

posłuchaj Formikarium- Agnieszka Dauksza o opowiadaniach Kornela Filipowicza

 

 

Spinalonga. Wyspa trędowantych- reporterska książka Małgorzaty Gołoty

 

Spinalonga. Malutka wysepka u wybrzeży Krety. Dzisiaj atrakcja turystyczna, niegdyś miejsce, o którym nikt nie mówił. Ostatnie w Europie leprozorium dla chorych na trąd. Zostali dosłownie „wymazani” ze świata, spisu ludności. Minęło tyle lat, a o Spinalondze wciąż nie mówi się prawdy. Znamy jej część, tę ładniejszą, bardziej atrakcyjną dla turysty.
Małgorzata Gołota postanowiła to zmienić. Do dyspozycji nie miała wielu dokumentów, a i żyjący jeszcze świadkowie niekoniecznie chcieli mówić. Polecam rozmowę i książkę "Spinalonga. Wyspa trędowatych".

 

posłuchaj Spinalonga. Wyspa trędowantych- reporterska książka Małgorzaty Gołoty

 

Lato utraconych Anny Kańtoch

 

Anna Kańtoch. Debiutowała w kwietniu 2004 opowiadaniem Diabeł na wieży opublikowanym w czasopiśmie „Science Fiction”. Trzy lata później na Euroconie otrzymała nagrodę Europejskiego Stowarzyszenia Science Fiction (ESFS) dla najbardziej obiecującego młodego twórcy. Pięciokrotnie otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla. W 2013 roku Nagrodę Literacką im. Jerzego Żuławskiego. W 2018 Nagrodę Specjalną imienia Janiny Paradowskiej. Rok 2020 to Nagroda Wielkiego Kalibru za powieść Wiosna zaginionych. Śledcza Krystyna Lesińska zdobyła nasze serca, dlatego wielu czekało na kolejną, drugą, część- Lato utraconych.

posłuchaj Lato utraconych Anny Kańtoch

 

Kajś. Opowieść O Górnym Śląsku Zbigniewa Rokity

 

Książka nominowana do wielu nagród, w tym,  do tegorocznej Nagrody Nike.

Przez większość życia uważałem Ślązaków za jaskiniowców z kilofem i roladą. Swoją śląskość wypierałem- pisze w swojej książce Zbigniew Rokita. Kajś. Opowieść O Górnym Śląsku to nie tylko historia rodzinna, ale też każdego Ślązaka.

posłuchaj Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku - Zbigniew Rokita

 

"Glatz. Zamieć" Tomasza Duszyńskiego

 

"Zamieć" - trzecia część z serii  "Glatz"  Tomasza Duszyńskiego. 

Lubisz kryminały retro? Chcesz zakochać się w Ziemi Kłodzkiej? To są książki dla Ciebie! 

W trzeciej części mamy zimę 1923 roku. Śnieżnik. Miejscowy przewodnik odnajduje na szczycie Wieży Wilhelma zwłoki turysty okaleczone w okrutny i przemyślny sposób. Zabójca pozostawia wiadomość, a w niej przedstawia się jako bohater lokalnych legend, Duch Gór, Rübezhal. 

Co zrobią Wilhelm Klein i  Franz Koschell - świetni bohaterowie tej serii? 


Posłuchaj rozmowy z Tomaszm Duszyńskim, zdradzamy w niej również, kiedy będzie kolejna-czwarta- książka z serii Glatz. 

 

posłuchaj Glatz. Zamieć Tomasza Duszyńskiego

 

"Stówka. Przeczytaj to jeszcze raz" Anny Dziewit-Meller i Justyny Sobolewskiej

 

"Stówka” -  subiektywny wybór stu ważnych książek dla Justyny Sobolewskiej i Anny Dziewit-Meller. 

Obie są dziennikarkami. Jedna specjalizuje się w krytyce literackiej, druga pisze powieści i eseje. Obie czytają bardzo dużo. Co je różni? 10 lat i doświadczenia. Czy czytały te same książki w dzieciństwie? A może te same miały na liście lektur? Posłuchajcie rozmowy z Justyną Sobolewską. O czytaniu, książkach, kluczu do tego wyboru i miłości do literatury. 

posłuchaj Stówka Justyny Sobolewskiej i Anny Dziewit- Meller

 

 

"Siła rzeczy" Romy Ligockiej

 

To, zdaniem autorki, najważniejsza jej książka po „Dziewczynce w czerwonym płaszczyku”.

Roma Ligocka, autorka bestsellerowych książek, wraca do historii swojej rodziny i świata, którego już nie ma. Co łączy rok 1938 i 2020? Dlaczego tak ważne jest, byśmy umieli żyć tu i teraz? 

 

Posłuchajcie całej rozmowy z Romą Ligocką:

posłuchaj Siła rzeczy Romy Ligockiej

 

 

 LATO 2020

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W marcu tego roku nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się biografia Anny Walentynowicz autorstwa dziennikarzy Doroty Karaś i Marka Sterlingowa. Sierpień to idealny czas, by do niej wrócić. 40 lat minęło...

posłuchaj Walentynowicz. Anna szuka raju- rozmowa z D. Karaś i M. Sterlingowem

 

fot. D. Kulaszewicz

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W Księgarni pod chmurką RMF Classic- wyjątkowo i wakacyjnie self-publishing! Moimi gośćmi są Ewelina Gac i Wiktor Konrad Jastrzębski.  Opowieści z końca świata i Drogę łączy motyw. O swojej drodze od blogowania do pisania i o tym, z czym wiąże się self-publishing.

 

posłuchaj Opowieści z końca świata Eweliny Gac

Ewelina Gac

posłuchaj Droga Wiktora Konrada Jastrzębskiego

Wiktor Konrad Jastrzębski 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Wampir z Zagłębia, M jak morderca – to tylko niektóre z jego książek. Przemysław Semczuk, dziennikarz, publicysta, reportażysta, autor literatury faktu. Tym razem napisał powieść, choć również w oparciu o prawdziwe wydarzenia. Pierwszy raz opisał tę historię w Nesweeku w 2007 roku. Posłuchajcie, o czym jest Cyklon. 

posłuchaj Przemysław Semczuk o powieści pt. Cyklon

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Ksiądz Grzegorz Strzelczyk– teolog, prezbiter archidiecezji katowickiej, proboszcz w tyskiej parafii, wykładowca, autor wielu publikacji. 12 sierpnia nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się jego najnowsza książka Ćwiczenia ze szczęścia.

posłuchaj Ćwiczenia ze szczęścia - ks. Grzegorz Strzelczyk

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Pisarka, publicystka, niegdyś wokalistka i gitarzystka rockowa- Anna Dziewit- Meller. Nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się jej najnowsza powieść Od jednego Lucypera.

posłuchaj Od jednego Lucypera Anny Dziewit-Meller

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Michał Paweł Urbaniak i kolejny debiut, tym razem powieściowy- Lista nieobecności.

posłuchaj Lista nieobecności- debiut powieściowy Michała P. Urbaniaka

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Marcin Michał Wysocki- doktor nauk humanistycznych, człowiek teatru, filmu, tłumacz, twórca muzyki, autor książek naukowych etc. W tym roku zadebiutował powieścią Baku, Moskwa, Warszawa.

posłuchaj Baku, Moskwa, Warszawa- rozmowa z Marcinem M.Wysockim

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Cztery lata temu zadebiutowała powieścią „Idealna”. Książka od razu wskoczyła na listę bestsellerów, a Magda Stachula stała się znana tym, którzy kochają thrillery. Od tamtego czasu  napisała już cztery kolejne książki, teraz wraca z piątą. Co ucieszy fanów Strach, który powraca jest kontynuacją Idealnej.

posłuchaj Strach, który powraca- rozmowa z Magdą Stachulą

 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Oto ona, Radomska, kobieta przeciętnie nieprzeciętna. Błyskotliwa, czasem nadrabia bezczelnością. Ma wątpliwość i jest pewna tylko tego. Tak możecie o niej przeczytać, ale kim tak naprawdę jest Aleksandra Radomska? Posłuchajcie rozmowy z autorką książki "Mam wątpliwość". 

posłuchaj Aleksandra Radomska i książka pt. Mam wątpliwość

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Wojciech Przylipiak, dziennikarz. Prowadzi blog Bufet PRL i właśnie napisał książkę Czas wolny w PRL. 

posłuchaj Czas wolny w PRL- rozmowa z Wojciechem Przylipiakiem

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

Izabela Janiszewska. Przez wiele lat pracowała jako dziennikarka prasowa i telewizyjna. W tym roku zadebiutowała kryminałem pt. „Wrzask”.

posłuchaj Debiut książkowy- Izabela Janiszewska i Wrzask

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Andrzej Duda-  scenarzysta, reżyser, producent i dziennikarz, który zadebiutował powieścią Człowiek, a nie człowiek.

posłuchaj Ddebiut książkowy- Andrzej Duda i Człowiek, a nie człowiek

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Jakimi kobietami były Gerda Bormann, Magda Goebbels, Carin i Emmy Goering, Ilse Hess, Lina Heydrich i Margaret Himmler, żony i przyjaciółki luminarzy III Rzeszy? O tym przeczytacie w książce Jamesa Wylliego pt. Żony nazistów. Moim gościem jest tłumacz tej książki, Janusz Ochab.

posłuchaj Żony nazistów Jamesa Wylliego- rozmowa z tłumaczem Januszem Ochabem

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 Tomasz Duszyński był gościem Księgarni pod chmurką. W czerwcu ukazała się kolejna książka z serii Glatz. Tym razem rozmawiamy o książce Glatz.Kraj Pana Boga. Kto lubi kryminały retro, nie może tego przegapić.

posłuchaj Glatz. Kraj Pana Boga- rozmowa z Tomaszem Duszyńskim

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W Księgarni pod chmurką RMF Classic nowy cykl tego lata- debiuty literackie. Pierwszym debiutującym był Łukasz Staniszewski z książką Małe grozy. Ukazała się tego roku nakładem Wydawnictwa Literackiego. 

posłuchaj Małe Grozy- debiut książkowy Łukasza Staniszewskiego

 

LATO 2019 

 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Małgorzata Oliwia Sobczak - pisarka, dziennikarka. Czwartego września nakładem wydawnictwa W.A.B. ukaże się jej pierwszy kryminał pt. "Kolory zła. Czerwień". Akcja książki rozgrywa się na dwóch płaszczyznach czasowych. W połowie lat 90. w Sopocie dochodzi do tajemniczej zbrodni… ginie dziewczyna, a jej ciało zostaje przez sprawcę nietypowo okaleczone. Osiemnaście lat później Trójmiastem wstrząsa informacja o bliźniaczo podobnej sprawie. Posłuchajcie całej rozmowy z autorką, już dzisiaj, porównywaną do grona najlepszych twórców gatunku. 

posłuchaj Rozmowa z Małgorzatą Oliwią Sobczak o książce pt. Kolory zła. Czerwień

 

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

Igor Brejdygant- scenarzysta, reżyser, fotograf i pisarz. Kiedy rok temu pojawiła się Rysa, czyli książka o Monice Brzozowskiej, policjantce po przejściach, pracującej w wydziale zabójstw, było wiadomo, że druga część jest tylko kwestią czasu. Właśnie ukazał się Układ.

posłuchaj Rozmowa z Igorem Brejdygantem o książce pt. Układ

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Wojciech Chmielarz powrócił po roku z nową książką pt. Rana. Akcję umieścił w prywatnej szkole podstawowej. Mroczna historia tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego. 

posłuchaj Rozmowa z Wojciechem Chmielarzem o książce pt. Rana

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W Księgarni pod chmurką Jarosław Czechowicz. Od 12 lat na swojej stronie “Krytycznym okiem” recenzuje książki.  Ostatnio sam zadebiutował powieścią pt. Toksyczność.

posłuchaj Rozmowa z Jarosławem Czechowiczem o jego książce pt. Tokstyczność

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

W Uścisku Katriny Kuby Kucharskiego to książka opisująca doświadczenia młodych Polaków, którzy znaleźli się w uścisku  huraganu „Katrina” nad Nowym Orleanem. 

posłuchaj Rozmowa z Kubą Kucharskim o książce W Uścisku Katriny

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Niebanalna Majorka Ewa Sawickiej to opowieść o Majorce. O jej  historii, geografii, atrakcjach, zabytkach i  kuchni. 

posłuchaj Rozmowa z Ewą Sawicką o książce pt. Niebanalna Majorka



 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Ostatnio na rynku wydawniczym pojawiła się kolejna książka Marcina Wilka. Tym razem to opowieść reporterska o lecie 1939 roku. Bohaterami Pokoju z widokiem są ludzie, mieli wówczas 7, 10, 20 lat. Bardzo rzetelna książka. Autor , jak zawsze, dba o detale.

posłuchaj Rozmowa z Marcinem Wielkiem o książce pt. Pokój z widokiem. Lato 1939.

 



 

 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

 Szaflarska. Grać, aby żyć o tej książce rozmawiam z jej autorką Katarzyną  Kubisiowską. To reporterska biografia, w której znajdziecie portret aktorki,  złożony z opowieści jej najbliższych i przyjaciół. 

posłuchaj Rozmowa z Katarzyną Kubisiowską o książce pt. Szaflarska

 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Jaremianka, czyli Maria Jarema,  była jedną z najzdolniejszych i najbardziej charyzmatycznych artystek XX w. Malowała, rzeźbiła, tworzyła kostiumy teatralne. W czasie II wojny światowej tworzyła abstrakcję, mimo że ta była przez władze zakazana. Razem z Tadeuszem Kantorem – malarzem i reżyserem – współtworzyła teatr Cricot2. Gdzie jest Maria? Zapraszam do posłuchania rozmowy z dr Agnieszka Daukszą, autorką książki Jaremianka.

posłuchaj Rozmowa z Agnieszką Daukszą o książce pt. Jaremianka

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 Monika Michalik napisała swoją debiutancką powieść  pt. "Bądź moim marzeniem". To historia inspirowana wydarzeniami z życia autorki. Posłuchajcie całej rozmowy. 

posłuchaj Rozmowa z Moniką Michalik o książce pt. Bądź moim marzeniem

 

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Urszula Zajączkowska – dr botaniki, pracuje w Samodzielnym Zakładzie Botaniki Leśnej SGGW w Warszawie. Studiuje wzrost, anatomię i ruchy roślin. Jest też poetką.  Jej debiutancki tomik poezji Atomy (2014) był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w 2015 roku. Rozmawiamy o jej najnowszej książce pt. Batyki, badyle.

posłuchaj Rozmowa z Urszulą Zajączkowska o książce pt. Patyki, badyle

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Wisława Szymborska 2 lipca skończyłaby 96 lat. Zna ją każdy, kto choć trochę lubi poezję. Michał Rusinek, pisarz i wieloletni sekretarz poetki, zaprosił nas do mieszkania, w którym Wisława Szymborska spędziła ostatnich 15 lat.

posłuchaj Z Michałem Rusinkiem zwiedzamy mieszkanie Wisławy Szymborskiej

 


 

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Pięć lat temu zadebiutowała powieścią „Przypadek Alicji”, która od razu która znalazła się w finale Nagrody Conrada. Następne jej książki – powieść „Bura i szał” oraz zbiór opowiadań „Kijanki i kretowiska” to nominacje do kolejnych nagród. Teraz wraca z nową powieścią  Sorge. Aleksandra Zielińska w Księgarni pod chmurką.

posłuchaj Rozmowa z Aleksandra Zielinską o powieści pt. Zorge


 

 …………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

Dziennik końca świata - najnowsza książka Wojciecha Bonowicza, poety pisarza, redaktora, a nawet wokalisty. Jest trochę fikcji, ale więcej jednak tego rzeczywistego świata, jednak niekoniecznie takiego, który nas załamuje i przygnębia.

posłuchaj Rozmowa z Wojciechem Bonowiczem o jego Dzienniku końca świata

 

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

Życie rodzinne Zanussich. Rozmowy z Elżbietą i Krzysztofem -  pierwsza książka, która pokazuje nam- dotąd mało znane- życie prywatne Krzysztofa Zanussiego i jego żony Elżbiety. Posłuchajcie rozmowy z autorką książki Barbarą Gruszką - Zych.

posłuchaj Rozmowa z Barbarą Gruszką-Zych o książce pt. Życie rodzinne Zanussich

………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

 Grzesiek nie ma prostego życia: od dzieciństwa choruje, stracił nogę, jego tata chciał go zabić. Mimo to trudno spotkać człowieka bardziej pogodnego, zawsze gotowego do rozmowy, rady i modlitwy. Człowieka, który zaraża swoim pozytywnym nastawieniem, osobiście zna papieży Benedykta XVI i Franciszka i dwa razy pomimo swojej niepełnosprawności doszedł do Santiago de Compostela- znajdziecie te informację w opisie książki Żyje się tylko raz. Autora możecie poznać tutaj: 

posłuchaj Rozmowa z Grzegorzem Polakiewiczem o jego ksiażce pt. Żyje się tylko raz

 


 ………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………...

 Pierwszy program pod chmurką tego lata był w ogrodzie Katarzyny Grocholi

posłuchaj Rozmowa z Katarzyną Grocholą


 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic