Polska Na Śniadanie

Są miejsca w Polsce, które są idealne na urlop i na weekend, a niewielu o nich słyszało. Razem z Albinem Marciniakiem z Klubu Podróżników Śródziemie przemierzamy różne zakątki Polski i opowiadamy o najciekawszych miejscach. To jeziora i rzeki znakomicie nadające się na aktywny wypoczynek, to odludzia w których można zrelaksować się i odciąć od zabieganego miasta, to też zabytki z fascynującą historią.

Posłuchajcie  jak opowiada o nich Albin Marciniak.

08.09 - TATRY: Sarnia Skała 

posłuchaj Tatry: Sarnia Skała

fot. Albin Marciniak

 

23.06 - Szczeliniec w Górach Stołowych

posłuchaj Szczeliniec w Górach Stołowych

Strzeliniec czyli Strzaskany to najwyższy szczyt (919 m n.p.m.) w Górach Stołowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych z tarasami widokowymi z panoramą Sudetów.

Na szczyt prowadzi kręty szlak składający się z 665 schodów ułożonych w 1814 przez Franza Pabla, sołtysa pobliskiego Karłowa. Od strony północnej wiedzie szlak z Pasterki na przełęcz między Szczelińcami. Na okrężnej, jednokierunkowej trasie o długości około 5 km, biegnącej wierzchowiną Szczelińca, znajduje się również schronisko turystyczne Szwajcarka wybudowane w 1846 roku.
Szlak prowadzący na Szczeliniec jak i przejście przez labirynty nie jest wymagający, więc wyruszyć można całą rodziną.
Niestety o wózkach czy rowerach możemy zapomnieć.

więcej:
https://klubpodroznikow.com/relacje/gory/653-szczeliniec-wlk

 

16.06 - Kopalnia ropy naftowej - Bóbrka na Podkarpaciu

posłuchaj Kopalnia ropy naftowej - Bóbrka na Podkarpaciu

Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce na Podkarpaciu

Jedyne muzeum położone na terenie czynnej do dzisiaj kopalni ropy naftowej.
Można tu zobaczyć ropę naftową w stanie naturalnym, XIX wieczne kopanki (szyby naftowe) wiele sprzętu oraz Muzeum Ignacego Łukasiewicza.

Jest tu Kopanka "Janina"
Wykonana metodą górniczą w roku 1878 do głębokości 132 m, pogłębiona metodą
wiertniczą za pomocą wiertnicy ręcznej udarowej do głębokości 250 m. Jest jeszcze
w dalszym ciągu eksploatowana i uzyskuje się do 100 kg ropy na dobę.

Zwiedzanie oczywiście dla całych rodzin  codziennie z wyjątkiem poniedziałków a czas zwiedzania to ok. 2h

więcej:
https://klubpodroznikow.com/relacje/polska-ciekawe-miejsca/1679-muzeum-w-bobrce

 

09.06 - Schron kolejowy w Konewce

posłuchaj Schron kolejowy w Konewce

fot. Albin Marciniak


W miejscowości Konewka, na południowy wschód od Tomaszowa Mazowieckiego znajduje się jeden z czterech schronów kolejowych zbudowanych przez Niemców podczas II Wojny Światowej. Drugi schron jest w Jeleniu a dwa kolejne na Podkarpaciu. Tunel schronowy w Strzyżowie oraz w Stępinie-Cieszynie

Schron (bunkier) kolejowy w Konewce 7 km od Spały jest jedną z największych atrakcji turystycznych województwa łódzkiego.
Na zwiedzanie obiektów w Konewce zapraszamy całe rodziny. obejmuje wejście do bunkra kolejowego, bunkrów technicznych, podziemnych kanałów, jak i ekspozycji militariów. W Konewce mieści się prywatna wystawa militariów,

Budowę kompleksu realizowała Organizacja Todt w okresie od kwietnia do października 1940 r.

Główny obiekt kompleksu w Konewce – żelbetowy bunkier – schron, ma długość 385 m oraz przekrój ostrołuku mającego przy podstawie szerokość 15 m i wysokość 9 m, w którym między betonowymi peronami biegnie tor umożliwiający wjazd całego składu pociągu.


więcej:
https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/podziemia/1485-bunkier-w-konewce

 

 

 

02.06 - Ciężkowice i Skamieniałe Miasto

posłuchaj Ciężkowice i Skamieniałe Miasto

fot. Albin Marciniak

 

Fantazyjnie wymodelowane skały Skamieniałego Miasta to oczywiście Pogórze Ciężkowickie na trasie Tarnów - Gorlice.

Rodzinne zwiedzanie połączymy z wizytą na łonie natury. Las, rzeka oraz wodospad.
Skamieniałe Miasto to rezerwat przyrody położony na prawym brzegu rzeki Biała na Pogórzu Ciężkowickim. Znajduje się w odległości zaledwie kilkuset metrów od centrum Ciężkowic. Z centrum miasteczka można przejść się spacerem.

Na powierzchni 15 ha i rozciąga się od dna doliny Białej po szczyt wzgórza Skała (367 m). Największe formacje skalne osiągają wysokość do 14 m.  Całość składa się z trzech enklaw oddzielonych wąskimi pasami lasu. Po wschodniej stronie rezerwatu i w niewielkiej od niego odległości znajduje się jeden z najgłębszych na polskim pogórzu wąwóz zwany Wąwozem Ciężkowickim, a u jego końca wysoki Wodospad Czarownic.

Dwie z wychodni skalnych: „Czarownica” i „Ratusz” znajdują się po prawej stronie tej drogi, nad rzeką Białą, prowadzi do nich przejście specjalnym turystycznym wiaduktem ponad drogą. Tuż obok parkingu znajduje się wychodnia „Grunwald”, wszystkie pozostałe skały znajdują się w lesie na wzgórzu Skała i prowadzi obok nich szlak turystyczny. W dalszej części szlak ten, po minięciu „Skałki z krzyżem” prowadzi do Wąwozu Ciężkowickiego i Wodospadu Czarownic

Przed II wojną światową ostańce znajdowały się na bezleśnym terenie będącym gminnym pastwiskiem, były więc dobrze eksponowane.

więcej:
https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/polska-ciekawe-miejsca/1019-skamieniale-miasto

 

26.05 - Pniewo i Międzyrzecki Rejon Umocnoniny

posłuchaj Pniewo i Międzyrzecki Rejon Umocnoniny

fot. Albin Marciniak

Międzyrzecki Rejon Umocniony - jego  łączną długość podziemnych korytarzy szacuje się na około 32–35 km
Tutaj jest też największa noclegownia nietoperzy w Europie - w podziemiach zimuje ponad 36 tys. osobników 12 gatunków nietoperzy.

Międzyrzecki Rejon Umocniony to jedne z największych podziemi fortyfikacyjnych świata. Budowa umocnień Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego rozpoczęła się już w 1934 roku
Po wojnie fortyfikacje zajmowały przejściowo wojska radzieckie i polskie. Wiele obiektów zostało wysadzonych dla pozyskania cennej stali pancernej.


Zwiedzanie możliwe jest przez cały rok tylko z przewodnikiem, lecz w okresie zimowania nietoperzy (od listopada do marca) dla odwiedzających dostępny jest tylko obiekt Pz.W. 717 z jednym korytarzem.

Ponadto w Pniewie znajduje się skansen sprzętu wojskowego, sala wystawowa, w której zgromadzono liczne eksponaty związane z historią i przyrodą MRU, a od lipca 2005 roku działa podziemna drezyna. Nieopodal skansenu jest wieża widokowa z której doskonale widać wijący się pośród pól pas umocnień - tzw Zęby smoka – to bariera przeciwczołgowa.Tworzą ją żelbetowe bryły, o kształcie ostrosłupa ściętego - wysokie na 90–120 cm. „Zęby” były ustawiane w kilku rzędach na wspólnym fundamencie. Budowle te miały spowolnić czołgi przeciwnika na tyle, że stawały się łatwym celem dla oddziałów przeciwpancernych.

Inna podziemna trasa zaczyna się na tzw. Pętli Boryszyńskiej koło Boryszyna i posiada wiele wariantów, zależnie od możliwości zwiedzających, nawet do 5 km.

więcej: https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/podziemia/1362-miedzyrzecki-rejon-umocniony_1362

 

 

19.05 Złoty Stok - kopalnia i park linowy - województwo dolnośląskie

posłuchaj Złoty Stok - kopalnia i park linowy - województwo dolnośląskie

fot. Albin Marciniak

Złoty Stok niedaleko Kłodzka to miejsce, w którym odnajdą się poszukiwacze złota, wielbiciele podziemi i  miłośnicy sportów ekstremalnych, a całe rodziny będą miały masę rozrywki. Jest tu dawna kopalnia złota, w której są trzy sztolnie do zwiedzania - dwie suche i jedna zalana wodą, którą ogląda się na pontonach. Na końcu trasy jest też "muzeum" przezabawnych tablic z wszelakich zakładów pracy z czasów PRL. Można znaleźć wiele dowcipnie dziś brzmiących poleceń i zakazów. Na powierzchni wywiezie nas tramwaj. Tam - nad kopalnią - w kamieniołomie jest park linowy i najdłuższa w Polsce tyrolka.

Więcej zdjęć i informacji na stronie Klubu Podróżników Śródziemie:

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/podziemia/295-kopalnia-zlota-zloty-stok

 

12.05 Milicz i Dolina Baryczy - województwo dolnośląskie

posłuchaj Milicz i Dolina Baryczy - województwo dolnośląskie

fot. Albin Marciniak


Dolina Baryczy to  prawdziwy raj dla miłośników przyrody. Jest tam największy w Polsce rezerwat przyrody, zaliczany do najcenniejszych ekosystemów na świecie - to "Stawy Milickie". Te miejsca są zaledwie godzinę jazdy od Wrocławia w kierunku Poznania.

Można tu obserwować tysiące dzikich gęsi i setki żurawi podrywających się do lotu, a trzepot tysięcy skrzydeł brzmi jak szum kilku lokomotyw. Białe drzewa na wyspie żurawi wyglądają jak sceneria z filmu na podstawie prozy Tolkiena. Wśród stawów można wypocząć i oderwać się od spraw codziennych.

"Stawy Milickie" to 7600 ha a wraz z terenami zielonymi i lasami dają obszar na jakim można się poczuć jak na innej planecie. Turystyka kajakowa jest tam jeszcze słabo rozwinięta, ale to z kolei daje gwarancję samotności na szlaku wodnym i braku dzikich i hałasujących tłumów jak to jest np. na Mazurach.

Zwierzyny jest tak dużo, że nie potrzeba wielkiego wysiłku i zapuszczania się w rozległe lasy bo stada saren można spotkać na łąkach, a krążący nad głową orzeł to nic nadzwyczajnego. Dzięcioł walący z uporem maniaka w poszukiwaniu smakołyków nic sobie nie robi z gościa polującego z aparatem. Jesienne sejmiki odlatujących na zimę ptaków są tutaj jednymi z największych w europie i stanowią dla ornitologów istny raj.

Więcej zdjęć i informacji znajdziecie na stronie Klubu podróżników ŚRÓDZIEMIE:


https://klubpodroznikow.com/relacje/76-polska-woda/813-milicz-i-dolina-baryczy

 

5.05 Wieś Swornegacie i okolice – województwo pomorskie

posłuchaj Wieś Swornegacie i okolice – województwo pomorskie

fot. Albin Marciniak

 Akwedukt w Fojutowie
Można go zaliczyć do jednej z najciekawszych atrakcji okolic Borów Tucholskich. To najdłuższa tego typu budowla w Polsce ( ma 75 m szerokości ). Różnica wysokości pomiędzy powierzchniami krzyżujących się rzek wynosi około 9 metrów. Akwedukt zbudowano w 1848 r. z kamienia i cegły a w latach 70 przeprowadzono remont sklepienia. Przez tunel przepływa Czerska Struga, natomiast przęsło łączy wody kanału Brdy, która nawadnia okolic. 

W okolicach są też Kręgi Kamienne - w Odrach
To największe w Polsce skupisko kamiennych kręgów, prawdopodobnie cmentarzysko Gotów z I i II w. n.e. Rezerwat znajduje się po prawej stronie rzeki Wdy. Kręgi mają od 15 do 33 m średnicy. W każdym jest od kilkunastu do niemal trzydziestu kamieni wystających z ziemi. Oprócz kręgów w rezerwacie są także kurhany . Od 1958 roku ten teren to prawnie chroniony rezerwat przyrody . Stworzono go nie tylko dla zachowania obiektu archeologicznego, ale również w celu ochrony ponad 86 gatunków porostów, które odkryto na 300 głazach.

Więcej przeczytacie na:


https://klubpodroznikow.com/spotkania-i-zloty-podronikow/996-spyw-kajakowy-na-kaszubach

 


28.04 Łęknica w Parku Mużakowskim – województwo Lubuskie:

posłuchaj Łęknica w Parku Mużakowskim – województwo lubuskie


fot. Albin Marciniak

Przepiękny Park Mużakowski, przedzielony jest Nysą Łużycką na dwie części, Polską i Niemiecką. Zwiedzanie terenów wokół Łęknicy ułatwia 40 km ścieżka rowerowa.

Wyjątkowa jest tam też  m.in. ścieżka geoturystyczna dawnej Kopalni Babina. Ten teren znalazł się w gronie siedmiu wyróżnionych w 6. edycji plebiscytu "7 Nowych Cudów Polski" National Geographic Traveler.

 
Przejście trasą ścieżki, o około 5 kilometrowej długości, umożliwia zapoznanie się w bezpieczny i wygodny sposób, z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego, który powstał w efekcie wieloetapowych przemian. Początkowo, zwiedzany obszar, był miejscem silnej degradacji środowiska naturalnego, wywołanej przemysłem wydobywczym. Nieodwracalne jego przekształcenia związane były głównie ze zmianami ukształtowania terenu oraz warunków geochemizmu gleb, skał, wód podziemnych i powierzchniowych. Najbardziej widocznym tego przejawem jest powstanie, w miejscach wyrobisk odkrywkowych i obniżeń terenu nad wyrobiskami podziemnymi, licznych zbiorników wodnych, które w regionie mużakowskim tworzą specyficzne pojezierze antropogeniczne – możemy przeczytać na stronie Klubu Podróżników Śródziemie – tam znajdziecie też więcej informacji i zdjęć:

https://klubpodroznikow.com/relacje/polska/polska-ciekawe-miejsca/2190-7-nowych-cudow-polski

W okolicach można trafić też na most Rakoczego – położony ok 6km od Łęknicy:

https://klubpodroznikow.com/relacje/europa/2191-most-rakoczego

 

 

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic