"Chcemy wprowadzić ludzi w stan refleksji, żeby cmentarz nie był wyłącznie miejscem, w które zanosi się znicze i wychodzi z niego. Koncert Memento Vitae ma ludzi zatrzymać, aby zadali sobie kilka ważnych pytań: dokąd zmierzają i czy to, co robią jest coś warte, czy nie należy bardziej skoncentrować się na rzeczach ważnych" - mówił PAP pomysłodawca i kierownik artystyczny koncertu Waldemar Domański.
Wydarzenie już po raz piąty w dniu Wszystkich Świętych organizują Biblioteka Polskiej Piosenki i Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie. "Chcemy w ten sposób zaakcentować różnicę między 1 a 2 listopada, podkreślając radosny charakter dnia Wszystkich Świętych. To jest spotkanie z najlepszymi" - dodał Domański.
Dzień Wszystkich Świętych to święto tych, którzy zostali wyniesieni na ołtarze i tych, którzy dobrze spędzili życie, osiągnęli zbawienie, a nie zostali beatyfikowani. Dla chrześcijan powinien być to jeden z najbardziej radosnych dni. 2 listopada w Dzień Zaduszny wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. To dzień modlitwy za tych, którzy znajdują się w czyśćcu i przygotowują się na przejście do nieba.
Artyści zaproszeni do udziału w koncercie śpiewać będą polskie piosenki w nowych aranżacjach na zespół wokalno-instrumentalny. Zabrzmią m.in. utwory "Och, życie kocham cię nad życie", "To co dobre", "Nad rzeką marzeń, "Nie ma jak u mamy", "Ojciec", "Tears In Heaven". Podczas koncertu nie będzie bisów ani oklasków.
Koncert rozpocznie się o g. 19 w wojskowej części cmentarza Rakowickiego. Już od g. 12.00 w namiocie wyłożona zostanie "Księga Spraw do Zrobienia Przed Śmiercią", do której każdy będzie mógł wpisać swoje przyrzeczenia, plany oraz wszystkie te sprawy, które chciałby zrobić, zanim umrze. W poprzednich latach deklaracje wpisywane do księgi były bardzo różne od pogodzenia się z członkami rodziny po obietnice lepszego życia.
Cmentarz Rakowicki jest najstarszą, obok Starego Cmentarza Podgórskiego, nekropolią Krakowa. Jego część znajdująca się przy ul. Prandoty powstała w roku 1920 w miejscu placu ćwiczeń saperów, jako miejsce przeznaczone na pochówki wojskowych. Po II wojnie światowej i utworzeniu kwater żołnierzy polskich, radzieckich, niemieckich, brytyjskich oraz kwater cywilnych, ta część cmentarza nabrała swego obecnego kształtu.
Małgorzata Wosion-Czoba