ON AIR
od 10:00 Na porządku dziennym zaprasza: Urszula Urzędowska

12 najlepszych piosenek Disneya z muzyką Alana Menkena

Piosenki to chyba najbardziej rozpoznawalny element filmów Disneya. W końcu każdy potrafi zaśpiewać chociaż jedną. Z chęcią wracamy do znanych animacji. Dziś przypominamy muzykę do filmów wytwórni Myszki Miki skomponowaną przez mistrza Alana Menkena.

12 najlepszych piosenek Disneya z muzyką Alana Menkena
Fot.Forum Film/Materiały prasowe

Alan Menken to jeden z twórców, którego nieodłącznie kojarzymy ze ścieżkami dźwiękowymi do popularnych produkcji Disneya. Ma na swoim koncie wiele Oscarów i doskonałą muzykę do cudownych animacji. Piosenki Disneya przez niego skomponowane znają wszyscy, którzy wychowali się na animacjach wytwórni. Każdy potrafi zaśpiewać ich przynajmniej kilka. Dziś wybierzemy się w podróż do świata piosenek Disneya, stworzonych przez Alana Menkena. 

MAŁA SYRENKA

Alan Menken przy tworzeniu soundtracku do „Małej Syrenki” współpracował z Howardem Ashmanem. Co ciekawe, jeden z utworów pierwotnie prawie został z filmu usunięty, a mowa tu o „Naprawdę chcę”, czyli „Part of Your World”. W trakcie pokazów testowych filmu dzieci nie były zachwycone piosenką, uważały, że to dość nudny utwór.

Ścieżka dźwiękowa do „Małej Syrenki” została nagrodzona Oscarem, podobnie jak piosenka „Na morza dnie”, czyli „Under the Sea”.

POCAHONTAS

W polskiej wersji piosenki Pocahontas śpiewa głosem Edyty Górniak. W „Kolorowym wietrze” tytułowa bohaterka próbuje uświadomić Johnowi Smithowi, że człowiek i natura są nierozłączni i muszą nauczyć się współistnieć.

HERKULES

A gdyby tak połączyć mity greckie, gospel i współczesne popowe ballady? Nic trudnego, w „Herkulesie” udało się się tego dokonać Alanowi Menkenowi. Muzy śpiewem wprowadzają nas w najważniejsze momenty historii herosa i jego świata. W piosence „Od zera do bohatera” w błyskawicznym tempie opowiadają nam historię dokonań Herkulesa, niejednokrotnie wprowadzając błyskotliwe komentarze będące nawiązaniami do popkultury czy grami słownymi.

Z kolei w „Ani słowa”, z doskonałym w polskiej wersji językowej wokalem Natalii Kukulskiej, stają się niejako wewnętrznym glosem bohaterki, uświadamiając jej prawdziwość uczucia, jakie żywi do pogromcy mitycznych potworów.

ZAPLĄTANI

Menken w soundtracku do tego filmu chciał połączyć muzykę średniowieczną z folk rockiem z lat 60.

To, co dzieje się w utworze „Marzenie mam”, już od początku wydaje się być całkiem niedorzeczne. Krucha dziewczyna trafia do lokalu przepełnionego typami spod ciemnej gwiazdy, którzy „parają się wykańczaniem”. Jednak Alan Menken i autor tekstu Glenn Slater traktują sytuację dość humorystycznie, tworząc jeden z bardziej skocznych wśród piosenek Disneya numerów.

Utwór „Kiedy jesteś tu” podzielił widzów i krytyków, twierdzono, że ta ballada jest odtwórcza. Doceniono jednak wizualnie scenę z lampionami.

PIĘKNA I BESTIA

Muzykę do tej animacji stworzyli Alan Menken i Howard Ashman (autor tekstów piosenek). Okazuje się, że to właśnie Ashman stwierdził, że przedmioty znajdujące się w zamku powinny mieć osobowość i być prawdziwymi osobami. Obaj panowie w trakcie prac nad ścieżką dźwiękową korzystali z naprędce stworzonych tekstów, co ułatwiało komponowanie muzyki. Ta robocza wersja słów znalazła się finalnie w piosence „Gaston”, bo tak przypadła do gustu twórcom.

„Gościem bądź” to chyba najbardziej rozpoznawalny utwór z tej animacji. Okazuje się, że to nie Belle, a jej ojciec miał być gościem, dla którego Płomyk i reszta zamkowej ekipy wykonuje ten kabaretowy numer.

ALADYN

W angielskiej wersji językowej głosu Dżinowi użyczył Robin Williams, ale wcale mogło tak nie być. Na liście kandydatów do roli przyjaciela Aladyna znaleźli się między innymi: Steve Martin i Eddie Murphy.

„Nie ma takich dwóch”, czyli „Friend Like Me” otrzymał nominacje do Oscara i Złotego Globu. Polską wersję piosenki wykonał wspaniały Krzysztof Tyniec. Podczas piosenki widzimy na ekranie liczne nawiązania do popkultury, między innymi do postaci Jacka Nicholsona. Piosenka powstała początkowo z zamysłem wykonywania jej przez zespół jazzowy. Inny wydźwięk i ton przyjęła, gdy Williams dostał rolę Dżina i dobrze się stało.

DZWONNIK Z NOTRE DAME

Zdecydowanie to jedna z mroczniejszych animacji Disneya. Historia została oparta na powieści Victora Hugo. Na wyróżnienie zasługuje tu piosenka „Modlitwa Esmeraldy”, czyli „God Help the Outcasts”.

Oczywiście nie można pominąć „Z dna piekieł”. Nieco przerażającej piosenki śpiewanej przez potwornego antagonistę filmu sędziego Frollo. Gnębiciela ludności Paryża, który pała nieczystym uczuciem do Esmeraldy. W utworze słyszymy również fragmenty modlitwy pokutnej Confiteoru po łacinie śpiewanej przez chór.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic