Jorge Mario Bergoglio, pierwszy w historii papież jezuita i pierwszy od ponad tysiąca lat człowiek na tronie Piotrowym spoza Europy, zostawił po sobie dziedzictwo radykalnych zmian w Kościele katolickim. Syn włoskich imigrantów z Buenos Aires, który przed wstąpieniem do zakonu pracował jako technik-chemik, stał się nieustraszonym głosem wykluczonych i krytykiem globalnego kapitalizmu. Na ARTE.tv można zgłębić różne wymiary jego kontrowersyjnego pontyfikatu, który jednych zachwycał prostotą i autentycznością, a innych przerażał odejściem od tradycji.
Film „Rewolucja według Franciszka. Epokowa zmiana w Watykanie?" analizuje najważniejszy projekt reformatorski papieża – synod powszechny, który miał zdefiniować nowe oblicze Kościoła. Dokument zabiera widzów za kulisy watykańskich debat, gdzie dyskutowano o przyszłości instytucji liczącej 1,3 miliarda wiernych. Z jednej strony zwolennicy zmian z Niemiec i Irlandii postulowali większą rolę kobiet, otwarcie na osoby LGBTQ+ oraz zniesienie celibatu, z drugiej – konserwatyści z globalnego Południa i Stanów Zjednoczonych stanowczo bronili Kościoła jako instytucji trwającej na straży tradycji. Film pokazuje dramaturgię tych starć oraz osobiste zaangażowanie papieża Franciszka, który mimo oporu części kardynałów, dążył do realizacji swojej wizji Kościoła „otwartych drzwi”. Twórcy dokumentu dotarli do uczestników synodu i obserwatorów watykańskich, którzy odsłaniają kulisy tej epokowej próby reform.
W materiałach dostępnych na platformie można także poznać inne wymiary papieskiego pontyfikatu. „Na rewersie mapy. Watykańska dyplomacja" ujawnia, jak niewielkie terytorialnie państwo wywiera znaczący wpływ na politykę globalną poprzez rozbudowaną sieć dyplomatyczną. Z kolei „Papież Franciszek. Pontyfikat przeciwko niesprawiedliwości" śledzi drogę Bergoglio z ubogich przedmieść Buenos Aires na szczyty kościelnej hierarchii, pokazując, jak doświadczenia młodości wpłynęły na jego późniejsze decyzje. Dla osób zainteresowanych szerszą tematyką „Historia w obiektywie. Papamobile" oferuje historię papieskich pojazdów: od lat 60. XX wieku, aż po pierwszy elektryczny papamobile przekazany Franciszkowi w grudniu 2024 roku. Za kulisy watykańskiego dworu zabiera widzów reportaż „Krawiec papieża", w którym poznajemy Filippo Sorcinellego – projektanta szat liturgicznych, tworzącego unikalne elementy papieskiej garderoby. A najnowszy program "Papież Franciszek: śmierć głowy państwa" stanowi krótkie podsumowanie pontyfikatu papieża-reformatora.
Od środy wierni będą mogli oddać hołd papieżowi w bazylice Świętego Piotra, dokąd w procesji zostanie przeniesione jego ciało z kaplicy Domu Świętej Marty. Konklawe mające wyłonić nowego papieża odbędzie się prawdopodobnie między 5 a 10 maja.
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tvma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - filmy fabularne i dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.