12 śpiewaków w trzecim etapie Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej

12 śpiewaków operowych przeszło do trzeciego etapu trwającego w bytomskiej Operze Śląskiej Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Zawalczą oni o nagrody o łącznej wartości 40 tys. euro.

12 śpiewaków w trzecim etapie Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej

Przesłuchania III etapu V Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura odbędą się w sobotę w Operze Śląskiej.

Do kolejnego etapu zakwalifikowali się: Aleksandra Blanik (Polska), sopranistka Kamila Dutkowska (Polska), mezzosopranistka Iryna Haich (Ukraina), sopranistka Gabriela Legun (Polska), baryton Li Lantao (Chiny), tenor Ning Long (Chiny), sopranistka Małgorzata Priebe (Polska), sopranistka Monika Radecka (Polska), bas Filip Rutkowski (Polska), bas Tomasz Theil (Polska), baryton Paweł Trojak (Polska) oraz mezzosopranistka Marta Wiktorzak (Polska).

Uczestnicy zaprezentują trzy arie operowe z towarzyszeniem orkiestry. W sesji przedpołudniowej wykonają dwie arie, w tym jedną obowiązkowo skomponowaną przez polskiego twórcę. W sesji popołudniowej artyści wystąpią w kostiumach scenicznych, prezentując swoje umiejętności aktorskie. Przesłuchania są otwarte dla publiczności, a bilety można nabyć w kasie Opery Śląskiej w cenie 10 zł.

Rozdanie nagród oraz koncert laureatów zaplanowano na niedzielę o godz. 18 w Operze Śląskiej. Zostanie on powtórzony 15 października w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Suma nagród w tym konkursie wynosi 40 tys. euro. Pierwsza - 15 tys. euro, druga – 10 tys. euro, i trzecia – 7 tys. euro. Zaplanowano także trzy wyróżnienia – po 3 tys. euro. Wokalistów oceniać mogą również mieszkańcy Bytomia, którzy zagłosują na "Ulubieńca Publiczności".

Dyrektorem artystycznym V edycji konkursu jest śpiewak baryton Andrzej Dobber. Organizatorzy do grona jury zaprosili również innych wybitnych polskich i zagranicznych śpiewaków i dyrygentów operowych, kompozytorów oraz dyrektorów teatrów operowych.

"Będę oceniał uczestnika całościowo, czyli śpiew, interpretację i jedność na scenie. To jest dla mnie najważniejsze, żeby nie było dualizmu postaci, że ktoś coś śpiewa, a obok niego stoi jego rola. Na scenie jest się jednością. Równie ważna jest technika śpiewu. Można mieć skrzypce stradivariusa, które brzmią, jakby były za 500 zł" - powiedział podczas konferencji prasowej zapowiadającej konkurs śpiewak operowy oraz juror Andrzej Dobber.

W zeszłych edycjach konkursu wyróżnieni zostali najlepsi śpiewacy polscy i zagraniczni, m.in. Artur Ruciński, Dariusz Machej, Mariusz Godlewski, Antonino Interisano, Ryszard Kalus, Wojciech Drabowicz, Ekaterina Bakanova, Stanisław Kuflyuk, Monika Swarowska-Walawska, Matheus Pompeu i Szymon Mechliński.

Honorowy patronat nad konkursem sprawuje ministra kultury i dziedzictwa narodowego Hanna Wróblewska. W Komitecie Honorowym znaleźli się przedstawiciele regionalnych i lokalnych władz.

Tegoroczna edycja konkursu ma charakter jubileuszowy. Opera Śląska obchodzić będzie 150. rocznicę urodzin patrona konkursu Adama Didura, minie 45 lat od pierwszej ogólnopolskiej edycji konkursu oraz 20 lat od pierwszej edycji międzynarodowej.

I Ogólnopolski Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura odbył się w Operze Śląskiej w Bytomiu w 1979 r. i był pierwszym w Polsce konkursem typowo operowym. Od 2004 r. wydarzenie ma charakter międzynarodowy i zmienioną numerację. Poprzedni, III Międzynarodowy Konkurs Wokalistyki Operowej im. Adama Didura odbył się w 2012 r.

Patron konkursu Adam Didur (1874-1946) był jednym z najznakomitszych basów przełomu XIX i XX w.; występował m.in. w mediolańskiej La Scali i Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Po II wojnie światowej stworzył Operę Śląską - za datę inauguracyjną jej działalności przyjmuje się 14 czerwca 1945 r. - datę wystawienia "Halki" Stanisława Moniuszki – pierwszego przedstawienia operowego w powojennej Polsce.

Julia Szymańska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic