W Wielki Piątek (17:10 – 20:00) zapraszamy na cykl „Najsłynniejsze kalwarie świata i misteria Męki Pańskiej”.
Calvaria – to łaciński odpowiednik hebrajskiego słowa Golgota, czyli czaszka. Oznacza też zespół kościołów lub kaplic, symbolizujących stacje Męki Pańskiej.
Opiszemy te najsłynniejsze, w tym polskie – Zebrzydowską i Wejherowską.
Opowiemy też o miejscach na świecie, gdzie odbywają się słynne Drogi Krzyżowe i Misteria Męki Pańskiej – takie jak rzymskie Koloseum. Odwiedzimy też hiszpańską Sewillę, miasto Nova Jerusalem w Brazylii, Filipiny i Majorkę.
Wieczorem w Wielki Piątek od 21:00 zabrzmi „Requiem pour L”. To niezwykle poruszająca kompozycja, w której motywy z oryginalnego dzieła Mozarta splatają się z muzyką afrykańską i elementami jazzu. Jowita Dziedzic-Golec przypomni to wyjątkowe, ponadkulturowe dzieło pożegnalne.
W sobotnie przedpołudnie (9:00 – 13:00) w programie „Czas wolny” podpowiemy jak świąteczny czas – spędzić aktywnie i pożytecznie – szczególnie po odejściu od stołu. Będą rekomendacje wydarzeń muzycznych i festiwali wielkanocnych. Odwiedzimy świąteczny Waszyngton. Przygotowaliśmy też przegląd aplikacji mobilnych pomocnych w obserwacji i rozpoznawaniu śpiewu ptaków – czyli coś dla miłośników „bird – watchingu”.
Dla tych, którzy wybiorą święta przed ekranem i zamierzają nadrobić serialowe zaległości przygotowaliśmy specjalne wydanie „Uniwersum RMF Classic” (13:00 – 15:00), w nim między innymi recenzja serialu „Chosen” opowiadającego o życiu Chrystusa.
Tego popołudnia (15:00 – 17:00) zajrzymy także do Muzeum Narodowego w Warszawie, gdzie otwarto właśnie wystawę „Drogi do Jerozolimy”. W opisie wystawy czytamy:
„Wystawa to próba przedstawienia fenomenu świętego miasta trzech wielkich kultur: żydowskiej, chrześcijańskiej i muzułmańskiej. Pokazuje ona Jerozolimę istniejącą w konkretnej rzeczywistości geograficznej, historycznej i kulturowej, ale także jako przestrzeń wyobrażoną ‒ metafizyczny cel pielgrzymek, fantazmat podróżników, eschatologiczny kres życiowych wędrówek pokoleń wiernych w zaświatach.”
Miłośnicy teatru jak zwykle znajdą coś dla siebie w programie „Cafe Classsic” (17:00 – 21:00),
a po 21:00 Wojciech Padjas w swoim cyklu „Muzyka spod Igły” przypomni „Messa Di Gloria” Rossiniego, w klasycznym już wykonaniu z płyty winylowej.
W niedzielę zapraszamy na świąteczne „Niedomówienia” (10:00 – 13:00) – gośćmi Artura Andrusa będą członkowie Grupy MoCarta – a tematem rozmowy będzie muzyka wielkanocna.
Niedzielne popołudnie (13:00 – 16:00) poświęcimy – organom. To instrument, który milknie na czas Wielkiego Czwartku i Piątku i rozbrzmiewa ponownie w sobotę. My oddamy mu głos. Sprawdzimy też jaką rolę organy odegrały w kinie.
W programie „Jasna strona świata” (16:00- 18:00) – wizyta w Muzeum Miejskim w Żywcu i przypomnienie świątecznych tradycji górali żywieckich, a także mniej znanych świątecznych obrzędów z innych regionów Polski.
Wieczór (18:00-20:30) poświęcimy znakomitemu aktorowi Robertowi De Niro. W przyszłym miesiącu (13 maja) podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, Robert De Niro odbierze Honorową Złotą Palmę za całokształt twórczości.
Z tej okazji w Wielkanocną Niedzielę przypomnimy w RMF Classic jego najsłynniejsze role i muzykę z filmów, w których zagrał.
Fanów Listy Przebojów Muzyki Filmowej zapraszamy na kolejne notowanie – za tydzień.
A w Wielkanocną Operową Niedzielę o 21:00 zapraszamy na jedną z najpiękniejszych historii o miłości i śmierci – czyli na operową wersję mitu „Orfeusz i Eurydyka”. W arcydziele Christopha Willibalda Glucka w jednej z głównych ról wystąpił światowej sławy, wybitny wokalista - Jakub Józef Orliński. To nagranie zostało nagrodzone niedawno Fryderykiem!
W poniedziałkowy świąteczny poranek (9:00-12:30) tłumacz i autor Tomasz Pindel opowie o fascynującym świecie wierzeń mieszkańców Ameryki Łacińskiej.
Idąc śladami jego książki „Śmierć i inni święci” wybierzemy się na Kubę, by poznać wyznawców santerii, będziemy w peruwiańskich Andach przyglądać się osobom, które zajmują się uzdrawianiem, przyjrzymy się wierzeniom Guaranów i sprawdzimy, czym dziś jest kult Santa Muerte.
Z kolei w wielkanocne, poniedziałkowe popołudnie (12:30 – 16:00) odwiedzimy Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, zabytkowy pałac z zespołem parkowym, który znajduje się w północnej części województwa lubelskiego. To tu powstaje słynny mini-serial internetowy, który opowiada o realiach życia służby w pałacu prawie 100 lat temu, który bije rekordy popularności w sieci i który zdobył statuetkę w Plebiscycie MocArty RMF Classic w kategorii „Mocna rzecz.”
To miejsce zachwyca przepięknymi wnętrzami, cichym i spokojnym parkiem oraz ciekawą historią. Można się tam zatrzymać, miło spędzić czas z rodziną oraz dowiedzieć się wiele na temat słynnej rodziny Zamoyskich. Jakie tajemnice kryje ten pałac, co warto wiedzieć o jego historii, a także jakie są kulisy powstawania słynnego już mini-serialu internetowego i czy są plany dalszej jego realizacji?
Specjalne wydanie programu literackiego „Piątka z literatury” (16:00 – 18:00) tym razem poświęcimy – w nawiązaniu do tradycji „śmigusa- dyngusa” – książkom o wodzie.
W Wielkanocny, poniedziałkowy wieczór (18:00 – 22:00) przyjrzymy się sztuce opowiadania baśni. Naszą przewodniczką po storytellingu będzie Sylwia Dec - opowiadaczka, pisarka i copywriterka.
Programom wielkanocnym towarzyszyć będzie m.in. muzyka z najwybitniejszych filmów o życiu Jezusa oraz o sile wiary, jakich jak: „Ostatnie Kuszenie Chrystusa”, „Pasja”, „Ben Hur” czy „Misja”.
Zapraszamy także do śledzenia naszych profili na Facebooku oraz Instagramie oraz dzielenia się z nami świątecznymi refleksjami przez adres redakcja@ rmfclassic.pl