16. Era Schaeffera - 27 października w Warszawie

Multimedialny happening w reż. Łukasza Czuja odbędzie się w niedzielę 27 października w Warszawie w ramach 16. festiwalu Era Schaeffera "Trzeci nurt – czyli nowa propozycja w hybrydzie dwóch stylów: jazzu i klasyki".

16. Era Schaeffera - 27 października w Warszawie

Festiwal Era Schaeffera to wydarzenie cykliczne z pogranicza muzyki, teatru i tańca, oparte o bogaty dorobek twórczy polskiego  kompozytora, teoretyka muzyki, dramaturga, filozofa i grafika Bogusława Schaeffera.

Jak poinformowali PAP organizatorzy, podczas tegorocznej 16. odsłony wydarzenia odbędzie się multimedialny happening, w którym zabrzmią utwory muzyczne Bogusława Schaeffera. "Usłyszymy inspirowane jego twórczością improwizacje muzyczno-wokalne, łączące jazz z muzyką klasyczną. Autorem scenariusza i reżyserem 16. edycji festiwalu jest Łukasz Czuj - dyrektor artystyczny Teatru im. Horzycy w Toruniu, autor ponad 50 spektakli teatralnych, widowisk muzycznych" - podkreślili.

Wśród wykonawców znajdą się m.in. Elbląska Orkiestra Kameralna prowadzona przez dyrygenta Sebastiana Perłowskiego, saksofonista Łukasz Poprawski, wokalista Wojciech Myrczek i flecista Łukasz Długosz.

Dla Czuja twórczość Schaeffera stanowi "olbrzymie źródło inspiracji". "Schaeffer stawia wciąż aktualne pytania o rolę sztuki, o to, kim jest współczesny artysta, na ile potrzebna nam jest awangarda. I co ona dziś oznacza, czy wciąż eksperymenty z dawnych lat oburzają, budzą ciekawość czy są już tylko wyblakłym echem dawnej sławy. Multimedialne widowisko Era Schaeffera jest dla mnie okazją do zmierzenia się z tymi pytaniami, ale też okazją do przypomnienia twórczości tego wybitnego artysty" - powiedział, cytowany w komunikacie.

Dyrektorka kreatywna Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta Krystyna Gierłowska przypomniała, że celem Ery Schaeffera jest docieranie z dziełami mistrza "do publiczności w Polsce i za granicą". "W tym roku zaprezentowaliśmy spektakl muzyczno-teatralny pt. Schaefferowskie Deliberacje w Elblągu. Zorganizowaliśmy też warsztaty dla dzieci zatytułowane Przestrzeń, symetria i figury w Pałacu w Miechowicach w Bytomiu. Uczestnicy tego spotkania mieli okazję odkrywać geometrię w muzyce, sztuce i matematyce, inspirując się twórczością Bogusława Schaeffera" – zwróciła uwagę.

Wydarzenie odbędzie się w niedzielę 27 października o godz. 19 w Pin Up Studio przy ul. Nowogrodzkiej 84/86 w Warszawie.



Przedsięwzięcie objęto honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałka woj. mazowieckiego Adama Struzika i prezydenta m.st. Warszawy Rafała Trzaskowskiego.

Dramatopisarz, kompozytor, historyk muzyki Bogusław Schaeffer urodził się w 1929 r. we Lwowie. Zaczął komponować, mając 17 lat. Studiował muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i kompozycję w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie u Artura Malawskiego. W 1953 r. obronił pracę dyplomową poświęconą twórczości Witolda Lutosławskiego. Wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadził także kursy współczesnej kompozycji m.in. w Salzburgu, Yorku i Middelburgu. Jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela awangardy, jako muzykolog - za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce.

Pierwszą sztukę teatralną Schaeffer napisał w 1955 r. Później stworzył blisko 40 partytur teatralnych dla aktorów. Do najbardziej znanych i najczęściej granych na międzynarodowych scenach należą "Audiencja I", "Audiencja II", "Audiencja III, czyli Raj Eskimosów", "Audiencja IV", "Audiencja V", "Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego" (grany przez ponad 40 lat przez Jana Peszka), "Kwartet dla czterech aktorów", "Próby" i "Tutam".

Schaeffer zmarł 1 lipca 2019 r. w Salzburgu. W 2024 r. obchodziłby 95. urodziny.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic