250. rocznica urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta

"Nie jestem zupełnie pewien, czy aniołowie, kiedy chwalą Boga, grają akurat Bacha - jestem za to pewien, że kiedy są sami, grają Mozarta, a miły Bóg przysłuchuje się temu szczególnie chętnie" - tak słynny teolog ewangelicki Karl Barth określił muzykę Wolfganga Amadeusza Mozarta.


W piątek minęła 250. rocznica urodzin genialnego austriackiego kompozytora.

Wolfgang Amadeusz Mozart urodził się 27 stycznia 1756 roku w Salzburgu. Rozpoczął naukę gry na pianinie i na skrzypcach w wieku czterech lat, a swój pierwszy utwór skomponował mając pięć lat. Jako 12-latek napisał swoją pierwszą operę, "Bastien i Bastienne". Miał niespotykaną pamięć muzyczną, potrafił zapisywać utwory po ich jednorazowym wysłuchaniu i tworzyć w wyobraźni całe dzieła.

Jako dziecko Mozart odbył wiele podróży po Europie, rozpoczynając w 1762 r. występy na dworach w Monachium i Wiedniu. Początkowo grał ze swoją starszą siostrą, Marią Anną, utalentowaną pianistką. Przez 3,5 roku podróżował wraz z rodziną po Europie, koncertując m.in. w Monachium, Paryżu, Londynie, Zurychu i Hadze. Przez rok przebywał w Wiedniu, następnie powrócił do Salzburga, gdzie w 1772 r. został koncertmistrzem kapeli dworskiej księcia-arcybiskupa Hieronima Colloredo. W latach 1769-1773 trzykrotnie przebywał we Włoszech, gdzie wystąpił m.in. przed papieżem Klemensem XIV.

W 1781 r. Mozart opuścił Salzburg i przeniósł się do Wiednia. Rok później poślubił Konstancję Weber. Urodziło im się sześcioro dzieci, jednak tylko dwoje z nich przeżyło dzieciństwo: Karl Thomas (1784-1858) i Franz Xaver Wolfgang (1791-1844) - obaj umarli bezpotomnie.

Mozart zarabiał komponując na zamówienie, grając i nauczając muzyki. Jednym z jego chlebodawców był cesarz Józef II, muzyk nie potrafił jednak rozsądnie zarządzać swoimi pieniędzmi i ostatnie lata życia spędził w biedzie.

Wolfgang Amadeusz Mozart zmarł w Wiedniu w wieku 35 lat, w nocy z 4 na 5 grudnia 1791 roku. Został pochowany w zbiorowym grobie miejskim na wiedeńskim cmentarzu św. Marka. W 1809 r. wdowa po nim poślubiła duńskiego dyplomatę Georga Nikolausa von Nissena, który następnie napisał biografię genialnego kompozytora.

Dorobek artysty to ponad 600 kompozycji, w tym 20 oper, 68 symfonii, 27 koncertów i 19 mszy. Jego "Uprowadzenie z Seraju" (1782), "Wesele Figara" (1786), "Don Giovanni" (1787), "Cosi fan tutte" (1790) i "Czarodziejski flet" (1791) to jedne z najsłynniejszych oper na świecie.

Inne znane dzieła Mozarta to m.in. symfonie - Jowiszowa, Haffnerowska i Praska, msze - Koronacyjna oraz nieukończone Wielka Msza c-moll i Requiem. Jednym z najbardziej znanych mniejszych utworów Mozarta jest serenada "Eine kleine Nachtmusik".

Mozart tworzył również muzykę kameralną dla różnych zespołów instrumentów smyczkowych, dętych i blaszanych, skomponował m.in. 23 kwartety smyczkowe i 6 kwintetów smyczkowych.

Pełnego zestawienia utworów Mozarta dokonał Ludwik von Koechel - jego "Chronologiczno-tematyczny wykaz wszystkich dzieł muzycznych Wolfganga Amadeusza Mozarta" (ukazał się po raz pierwszy w 1862 r.) jest znany jako "Koechel-Verzeichnis" - w skrócie KV (lub K).

Od imienia artysty nazwano utworzoną w 1841 r. w Salzburgu prestiżową akademię muzyczną Mozarteum (od 1998 r. działa jako Uniwersytet Mozarteum w Salzburgu). Od 1917 r. odbywa się w mieście urodzin artysty Festiwal Salzburski ("Salzburger Festspiele") - jednym z jego pomysłodawców i założycieli był Ryszard Strauss.

Jedyna na świecie prezentacja wszystkich dzieł scenicznych austriackiego kompozytora to corocznie odbywający się od 1991 roku w Warszawie Festiwal Mozartowski, który organizuje Warszawska Opera Kameralna.

Życiorys Mozarta jest tematem twórczości m.in. Aleksandra Puszkina, który napisał tzw. małą tragedię "Mozart i Salieri", i Mikołaja Rimskiego-Korsakowa, który skomponował operę pod tym samym tytułem. Brytyjski dramaturg Peter Schaffer napisał sztukę teatralną "Amadeusz", którą Milosz Forman w 1984 r. przeniósł na ekran filmowy (obraz otrzymał osiem Oskarów).

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic