5. Festiwal Kultury Pogranicza „Folkowisko”

„Wielka wędrówka” to temat przewodni tegorocznego Festiwalu Kultury Pogranicza „Folkowisko”, który po raz piąty odbędzie się w weekend w Gorajcu (Podkarpackie). W programie koncerty muzyki folkowej połączonej z innymi brzmieniami, a także pokazy filmów, warsztaty.

Jak poinformował PAP rzecznik Folkowiska Tomasz Augustyniak, tegoroczna edycja imprezy poświęcona będzie różnym wędrówkom, w tym wędrówkom ludów, współczesnym migracjom za granicę czy wędrówkom turystycznym.

Przypomniał, że wędrowni Wołosi z Karpat byli pierwszymi mieszkańcami Gorajca – maleńkiej miejscowości na skraju Roztocza. Ponadto we wsi bywali także Cyganie, wędrowni muzykanci i handlarze.

„To właśnie im będzie poświęcone tegoroczne wydarzenie. W XIX wieku galicyjska nędza wypędzała mieszkańców Roztocza za ocean. Dziś młodzi ludzie z tych samych względów emigrują z Polski do różnych krajów świata. Opowiemy też o ludziach, którzy w ciągu wieków opuszczali wieś i przybywali do niej” – powiedział PAP Augustyniak.

Dodał, że wśród uczestników festiwalu, obok artystów, znajdą się m.in. podróżnicy i emigranci, którzy opowiedzą o swoich wędrówkach.

Folkowisko rozpocznie w piątek tradycyjny punkt programu: Wieczór Opowiadaczy, w czasie którego będzie można posłuchać opowieści o kulturze Romów na Roztoczu, o wędrówce muzyki ze wsi do miast, a także zobaczyć filmy animowane o roztoczańskich legendach „Dziadkowe opowieści”. Filmy nakręciła młodzież z tamtejszych szkół.

Będzie również można zobaczyć po raz pierwszy w Gorajcu teledysk lwowskiego zespołu Joryj Kloc do piosenki „Oj siadaj, siadaj”. W wideoklipie występują uczestnicy poprzednich edycji festiwalu.

Na festiwalowej scenie wystąpi estoński zespół Trad.Attack! nazywany wschodzącą gwiazdą europejskiej sceny folkowej;  nagrodzony w Gorajcu zespół Janki, czy DJ-Duo HOPTA , który zaprezentuje utwory ukraińskiej sceny etno.

W programie Folkowiska, które potrwa do niedzieli, znajdzie się jeszcze m.in. hipisowski rock w akustyczno-folkowych aranżacjach, który wykona grupa Nameless z Tarnopola; koncert węgierskiej grupy Bohemians Betyars, w którym zabrzmi jamajska muzyka punkowa połączona z etniczną muzyką węgierską i cygańską; miejski folk w wykonaniu zespołu Hańba, a także polska muzyka tradycyjna w wykonaniu Kapeli Bornego z Podzamcza.

Oprócz koncertów muzycznych organizatorzy przewidzieli jeszcze warsztaty, w tym głosowo-oddechowe, tańca cygańskiego, tańców tradycyjnych, śpiewu białego i ozdabiania odzieży; rajdy: całodzienny w poszukiwaniu zaginionych wsi i opuszczonych cerkwi, który poprowadzi regionalista i „znawca przydrożnych krzyży” Grzegorz Ciećka; rowerowy; czy Rajd Ekstremalny z jajem, w czasie którego na uczestników czekać będzie tor przeszkód terenowych, wspinaczka i czołganie się w błocie.

Będzie też gra w Chłopską Szkołę Biznesu, której uczestnicy wcielą się w role piekarza, kowala i tkacza, i będą wytwarzać towary, handlować ze sobą i organizować wyprawy handlowe do różnych miast Europy. W czasie innej gry, która w tym roku odbędzie się pod tytułem „Za ocean”, uczestnicy wcielą się w role dawnych emigrantów.

Chętni będą mogli też za pomocą szydełka i włóczki przystroić różne obiekty znajdujące się na terenie festiwalu w ramach „Heklowanych wędrówek dookoła drzewa”; stworzyć kolorowe gramaturniki, czyli miniksiążki kucharskie, oraz wziąć udział w Turnieju Warcabowym Gorajec Open czy w debacie społecznej „Przyszłość polskiej wsi – stopniowe pustoszenie czy nowa lokalność?”.

Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych, takich jak: chodzenie na trzech nogach, wyścigi w workach.

Ostatniego dnia imprezy wszyscy uczestnicy wezmą udział w akcji Wielki Skok, w czasie której zamanifestują swoje poparcie dla czystych rzek.

„Uformujemy pochód i wskoczymy do płynącego nieopodal strumyka Gnojnik. Bawiąc się w rzeczce tak czystej, że można łowić w niej raki chcemy pokazać, że warto dbać o ekologię”  – podkreślił szef festiwalu Marcin Piotrowski. „Chcemy, żeby roztoczańskie rzeki i jeziora pozostały niezanieczyszczone” - dodał.

Na zakończenie Foklowiska, podczas warsztatów przyśpiewkowych, zaplanowano stworzenie folkowiskowego hitu – przyśpiewki Festiwalu Kultury Pogranicza.

Festiwal Folkowisko odbywa się we wsi Gorajec na Roztoczu Wschodnim od 2011 r. Poprzednie edycje były poświęcone kulturze ukraińskiej, żydowskiej, chłopskim buntom i kulturze babskiej. Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Folkowisko z Gorajca.

Festiwal trafił na europejską listę organizacji European Festivals Association (EFA)i został oznaczony marką EFFE – Europe for Festivals, Festivals for Europe (Europa dla Festiwali, Festiwale dla Europy).

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic