"Muzyka mistrza jest ascetyczna w formie i środkach wyrazu i niezwykle uduchowiona. Odwołuje się do kontemplacji i modlitwy" - powiedział Sellin wręczając odznaczenie.
Wiceszef MKiDN dodał, że "dojrzały styl kompozytora określany jest niekiedy mianem tintinnabuli - po łacinie dzwonek". Ponieważ, jak wyjaśnił, "Arvo Part powtarza pojedyncze dźwięki na wzór grających dzwonków, które również wykorzystuje w instrumentarium swych utworów".
Tego wieczoru odznaczona została również specjalistka ds. dyplomacji publicznej i kulturalnej ambasady RP w Tallinie Sławomira Borowska-Peterson. Otrzymała ona odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. "Osobiste zaangażowanie w promocję kultury polskiej w Estonii, które nie tylko wyróżnia panią Borowską-Peterson, ale również powinno stanowić przykład dla wszystkich członków korpusu dyplomatycznego oraz pracowników polskich placówek dyplomatycznych, w niewątpliwy sposób przyczyniło się i wciąż przyczynia do umocnienia więzi i stosunków kulturalnych między Polską a Estonią" - powiedział Sellin.
Po przyznaniu odznaczeń w Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II odbył się koncert z utworami Arvo Parta. Estoński Filharmoniczny Chór Kameralny oraz Orkiestra Kameralna z Tallina pod dyrekcją Tonu Kaljuste wykonały: "Fratres" na skrzypce, orkiestrę smyczkową i perkusję, "Cantus in Memory of Benjamin Britten" na orkiestrę smyczkową i dzwony, "Adam’s Lament" na chór mieszany i orkiestrę smyczkową", "Salve Regina" na chór mieszany, celestę i orkiestrę smyczkową oraz Te Deum na trzy chóry, orkiestrę smyczkową, preparowany fortepian i harfę Eola.