Dianne Reeves w Warszawie

Koncert Dianne Reeves, zaliczanej obok Cassandry Wilson i Diany Krall do najwybitniejszych współczesnych wokalistek jazzowych, odbędzie się już 24 kwietnia w warszawskiej Sali Kongresowej, w ramach cyklu koncertowego Era Jazzu.

Dianne Reeves otrzymała w tym roku prestiżową nagrodę muzyczną Grammy w kategorii "najlepszy album jazzu wokalnego". Nagrodzono ją za płytę "Good Night and Good Luck", będącą ścieżką dźwiękową filmu pod tym samym tytułem, w reżyserii George'a Clooneya.

Reeves urodziła się w 1956 roku w Detroit w USA, w rodzinie o tradycjach muzycznych. Jej ojciec jest śpiewakiem, a matka trębaczem w orkiestrze symfonicznej.

Zadebiutowała w 1972 roku jako szesnastolatka, dzięki legendarnemu trębaczowi Clarkowi Terry, który włączył ją do swojego zespołu i umożliwił koncertowanie z takimi sławami jazzu, jak Al Grey czy Eddie "Lockjaw" Davis.

W latach 1979-81 artystka współpracowała z zespołem pianisty Billy'ego Childsa, Night Flight, a w roku 1981 - z orkiestrą Sergio Mendesa. Następnie, w latach 1983-86 - z Harrym Belafonte.

Pod koniec lat 80. podpisała kontrakt z wytwórnią Blue Note Records, dla której nagrała album "Dianne Reeves" i otworzyła sobie nim drogę do kariery.

W latach 90. współpracowała z takimi sławami jazzu, jak m.in. McCoy Tyner (który wspólnie z kwartetem Johna Coltrane'a zrealizował słynny album "A Love Supreme", uznawany za najwybitniejszy jazzowy album wszechczasów), Lionel Hampton (który
współpracował z kwartetem Benny'ego Goodmana), Benny Carter czy Joshua Redman.

W roku 1999 album Reeves pt. "Bridges", nagrany wspólnie z Kennym Garrettem, Billym Childsem i George'em Dukiem, nominowano do nagrody Grammy.

W 2004 roku artystkę nagrodzono Grammy w kategorii "najlepszy album jazzu wokalnego" za płytę "A Little Moonlight" (2003). Album ten powstał pod opieką legendarnego producenta Arifa Mardina, który współpracował także z Arethą Franklin i Norą Jones.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic