ON AIR
od 18:00 Filmowa Historia Świata zaprasza: Dariusz Stańczuk

Inauguracja 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Festiwal rozpocznie koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki. Muzycy wykonają Ciacconnę z "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego, trzecią część Kwartetu smyczkowego F-dur op. 59 nr 1 Adagio molto e mesto Ludwiga van Beethovena oraz I symfonię c-moll op.68 Johannesa Brahmsa.

Inauguracja 24. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena

Podczas festiwalu muzycy FN wystąpią również pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka na koncercie z okazji 210. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina.

W realizowanym od wielu lat cyklu "nieznane opery" Łukasz Borowicz wraz z Poznańskim Chórem Kameralnym i Orkiestrą Filharmonii Poznańskiej przedstawi operę "Faniska" Luigiego Cherubiniego. Akcja dramatyczna opery rozgrywa się w dawnej Polsce. Jako soliści wystąpią m.in. sopranistka Natalia Rubiś, bas Robert Gierlach i tenor Krzysztof Krzeszowiak.

Kwartet Śląski wykona wszystkie kwartety smyczkowe Krzysztofa Pendereckiego i "Wielką fugę" op. 133 Beethovena. Publiczność będzie miała okazję wysłuchać koncertów fortepianowych Beethovena. Wykonają je Aleksandra Świgut (III Koncert), Łukasz Krupiński (IV Koncert) i Szymon Nehring (V Koncert).

Zaplanowano również recitale fortepianowe Szymona Nehringa, Krzysztofa Książka, Pawła Wojciechowskiego, Tymoteusza Biesa i Adama Goździewskiego.

Częścią 24. Wielkanocnego Festiwalu będzie II. Festiwal romantycznych kompozycji (13-15 października). Po raz pierwszy organizowany został w 2019 r. przez Stowarzyszenie Ludwiga van Beethovena, a jego celem jest rozpowszechnienie dziedzictwa Józefa Elsnera oraz jego uczniów. W koncercie kameralnym "Romantyczny duet" skrzypek Piotr Pławner, wiolonczelistka Karolina Jaroszewska i pianista Łukasz Krupiński wykonają utwory kameralne Józefa Nowakowskiego, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Henryka Wieniawskiego i Fryderyka Chopina.

Podczas koncertu "Śladami Elsnera – w rytm mazurka i poloneza" pianista Marek Bracha na fortepianie historycznym przedstawi miniatury taneczne Józefa Elsnera, Juliana Fontany, Ignacego Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Władysława Krogulskiego, Edwarda Wolffa i Fryderyka Chopina. "Ostatni koncert zapozna publiczność z utworami uczniów Chopina, pisanymi pod wyraźnym wpływem mistrza. Miniatury fortepianowe Adolfa Gutmanna, Thomasa D. A. Tellefsena, Carla Filtscha, Karola Mikulego i Juliana Fontany zinterpretuje na fortepianie historycznym pianista Hubert Rutkowski" - podano w informacji prasowej.

Koncerty odbędą się Filharmonii Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego oraz na Zamku Królewskim.

Autor: Olga ŁozińskaReżyser nowego Bonda zrealizuje dla Apple TV+ trzy odcinki serialu wojennego

Cary Joji Fukunaga powraca do telewizji. Reżyser kryminalnego serialu „Detektyw” z Matthew McConaugheyem i Woodym Harrelsonem, zajęty był ostatnio pracą na planie najnowszego filmu o przygodach Jamesa Bonda „Nie czas umierać”. Teraz dla platformy streamingowej Apple TV+ wyreżyseruje trzy odcinki serialu „Masters od the Air”, którego producentami są Steven Spielberg i Tom Hanks.

W 2014 roku Cary Joji Fukunaga został uhonorowany nagrodą Emmy za reżyserię serialu „Detektyw”. Potem związał się z Netfliksem i wyreżyserował głośny dramat wojenny „Beasts of No Nation” oraz serial „Maniac” z Emmą Stone. Później przyszedł czas na przygodę z Bondem, po zakończeniu której Fukunaga powróci do wydarzeń z II wojny światowej. W „Beasts of No Nation” zmierzył się z tematem afrykańskich dziecięcych żołnierzy, teraz opowie o amerykańskich pilotach bombowców z okresu II wojny światowej.

„Masters of the Air” wyprodukują dla Apple TV+ należące do Stevena Spielberga i Toma Hanksa studia Amblin Television oraz Playtone. W październiku ubiegłego roku podpisały one z Apple umowę, na mocy której przeniosą na ekran w postaci dziesięcioodcinkowego serialu książkę autorstwa Donalda L. Millera zatytułowaną „Władcy przestworzy. Amerykańscy lotnicy w walce z nazistowskimi Niemcami”.

„Władcy przestworzy” to bardzo osobista historia amerykańskich pilotów. Dogłębnie prawdziwa, bo oparta na licznych wspomnieniach, wywiadach i dokumentach pochodzących z archiwów amerykańskich, brytyjskich i niemieckich. Stanowi ona poruszającą relację z jedynej stoczonej dotąd w dziejach prawdziwej wojny bombowców. W swojej opowieści Miller zabiera czytelnika na wstrząsającą wyprawę po zalanych ogniem przestworzach nad Berlinem, Hanowerem czy Dreznem. Ukazuje straszliwą cenę, jaką naród niemiecki musiał zapłacić podczas bombardowań – czytamy w opisie książki Millera.

Cary Joji Fukunaga, który jest właścicielem studia produkcyjnego Parliament of Owls, to kolejny sławny twórca, który związał się z platformą Apple TV+. Wcześniej umowy z nią podpisali Martin Scorsese (studio Sikelia Productions), Leonardo DiCaprio (Appian Way), Idris Elba (Green Door Pictures) oraz Ridley Scott (Scott Free).

Produkcja serialu „Masters of the Air” ma kosztować Apple 200 milionów dolarów. Zdjęcia do niej rozpoczną się w marcu w Londynie. Będzie to trzeci serial wojenny Spielberga i Hanksa po „Kompanii braci” i „Pacyfiku”. (PAP Life)

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic