Katowicki NOSPR członkiem Symphonetu

„Symphonet” to międzynarodowy projekt pięciu europejskich orkiestr, do którego w tym roku przystąpiła katowicka Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia. Projekt ma ułatwiać orkiestrom wymianę doświadczeń, pomysłów, muzyków oraz organizację wspólnych przedsięwzięć artystycznych.

Koncepcję Symphonetu oraz udziału w nim NOSPR-u przedstawił w Katowicach pomysłodawca przedsięwzięcia, Carsten Dufner z Frankfurt Radio Symphony Orchestra.

Do przedsięwzięcia, prócz orkiestry z Frankfurtu nad Menem, należą Orchestre National de Lyon, City of Birmingham National Orchestra, Finnish Radio Symphony Orchestra z Helsinek oraz - od tego roku - katowicki NOSPR.

Pierwotnie nazwą Symphonet sygnowano porozumienie orkiestr niemieckiej i brytyjskiej. „Najpierw współpracować miały tylko nasze managementy, wymieniając doświadczenia organizacyjne. Potem zaczęliśmy też wymieniać dyrygentów i solistów, a w końcu prowadzić wspólne projekty. Z czasem dołączyły do nas orkiestry francuska i fińska. A teraz wasza” - streścił historię projektu Dufner.

Katowicki NOSPR już zaangażował się w jedno z przedsięwzięć Symphonetu. W ciągu najbliższego roku powstanie specjalnie zamówiony u Mikołaja Góreckiego utwór, który włączą do swojego repertuaru wszystkie należące do projektu orkiestry. Sam NOSPR prezentować będzie też utwory zamówione przez pozostałe orkiestry Symphonetu.

„To ważne, bo zwykle orkiestry grają utwory swoich kompozytorów, którzy w innych, nawet sąsiednich, krajach pozostają mniej znani. Oczywiście nie chodzi o jakąkolwiek rywalizację. To szansa na lepsze poznanie siebie” - zaznaczył Dufner.

W 2005 roku trzy należące wówczas do Symphonetu orkiestry spotkały się i wspólnie koncertowały w Lyonie. „Marzy nam się sytuacja, by teraz pięć orkiestr mogło się spotkać i zagrać z jakiejś okazji” - powiedział Dufner, ujawniając, że istnieją już zaczątki takiego planu.

Współpraca orkiestr z pięciu europejskich krajów, prócz artystycznego, ma swój wymiar ekonomiczny. Jak twierdzi rzecznik NOSPR-u, Jarosław Kacprzak, dzięki Symphonetowi znacznie łatwiej jest należącym do niego orkiestrom obniżać koszty promocji, wyjazdów, organizacji imprez - dzięki pominięciu w wielu przypadkach wynagrodzenia agencji artystycznych.

Łatwiejsze też są starania o pieniądze. „Unia Europejska znacznie chętniej pomaga takim międzynarodowym projektom niż wydarzeniom, za którym stoi pojedyncza instytucja” - zaznaczył Kacprzak.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w Warszawie w 1935 roku. Zespół założył i do wybuchu II wojny światowej prowadził Grzegorz Fitelberg. W marcu 1945 r. orkiestra została reaktywowana w Katowicach, gdzie do dziś ma swoją siedzibę. NOSPR do zeszłego roku działała w strukturach Polskiego Radia, od początku 2006 roku jest samodzielną orkiestrą.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic