Środowisko związane z festiwalami filmowymi - organizatorzy Festiwalu Muzyki Filmowej, Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego "Off Camera" oraz Krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej - wystąpiło do prezydenta Krakowa, aby miejscem pochówku Jana A.P. Kaczmarka była Aleja Zasłużonych w Krakowie. Nie ma jeszcze decyzji władz miasta w tej sprawie.
Wdowa po kompozytorze Aleksandra Twardowska-Kaczmarek wyraziła zgodę na państwowy charakter pogrzebu.
Jan A.P. Kaczmarek chciał być pochowany w Krakowie, z którym związany jest od wielu lat.
"Z tym miastem związał się nie tylko z powodów artystycznych, filmowych, ale przede wszystkim prywatnych. Założył tutaj swoją drugą rodzinę. Jego żona Aleksandra pochodzi z Krakowa. Jego syn z drugiego małżeństwa tutaj chodzi do szkoły. Tutaj był leczony. Ostatnie dwa lata spędził właściwie w Szpitalu Uniwersyteckim i w krakowskim hospicjum" - powiedział w środę PAP Robert Piaskowski, pełniący również funkcję dyrektora Narodowego Centrum Kultury.
Podczas środowej konferencji prasowej zapowiadającej 17. Festiwal Muzyki Filmowej Piaskowski podkreślił, że organizatorzy i uczestnicy tego wydarzenia składają hołd artyście, a festiwal jest także dziedzictwem zmarłego kompozytora. Jak przypomniał, w zeszłym roku podczas festiwalu świętowano urodziny kompozytora.
"Był duchem opiekuńczym całej generacji albo kilku generacji młodych kompozytorów. Był ich mistrzem, inspiratorem, motywatorem i wniósł nam tutaj trochę takiego hollywoodzkiego american dream, że sky is the limit" - powiedział dyrektor FMF na konferencji w Krakowie.
17. Festiwal Muzyki Filmowej potrwa w stolicy Małopolski do niedzieli. W programie są koncerty muzyki polskiej i zagranicznej. Wśród gości specjalnych wydarzenia jest Elliot Goldenthal, autor muzyki m.in. do "Wywiadu z wampirem". Podczas festiwalu świętowane będą 70. urodziny Goldenthala.
Jan Andrzej Paweł Kaczmarek urodził się w 1953 r. w Koninie. W 1989 r. wyjechał do USA, gdzie mieszkał przez blisko 30 lat. Był autorem muzyki do ponad 70 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych. W ostatnich latach skomponował muzykę m.in. do "Doliny Bogów" Lecha Majewskiego (2019), "Magnezji" Macieja Bochniaka (2020), "Śmierci Zygielbojma" Ryszarda Brylskiego (2021) oraz "Van Gogha" (2024) Daniela Fridella. Był twórcą festiwalu Transatlantyk, którego pierwsza edycja odbyła się w Poznaniu latem 2011 r. Zmarł 21 maja 2024 r.
Beata Kołodziej