Koncert Mikołaja Trzaski w 81. rocznicę gdańskiej „nocy kryształowej”

Saksofonista i klarnecista Mikołaj Trzaska zagra we wtorek w Dworze Artusa w Gdańsku koncert upamiętniający 81. rocznicę gdańskiej „nocy kryształowej”. Muzykowi będzie towarzyszył pisarz Andrzej Stasiuk, który będzie czytał m.in. fragmenty swojej prozy.

Koncert Mikołaja Trzaski w 81. rocznicę gdańskiej „nocy kryształowej”
Andrzej Stasiuk fot.PAP/Arek Markowicz

„Noc kryształowa” w Gdańsku to wydarzenia z 12 listopada 1938 r., trzy dni po tym, kiedy naziści w III Rzeszy rozpoczęli prześladowania Żydów. Doszło wówczas do próby ataku na nieistniejącą już dziś Wielką Synagogę w centrum Gdańska.

„Naprzeciw sympatyków nazistów stanęła grupa weteranów ze 128. pułku piechoty gdańskiej, dowodzona przez emerytowanego kapitana Dawida Lissauera. Na widok byłych wojskowych, odznaczonych Krzyżami Żelaznymi, które otrzymali za męstwo wykazane na frontach I wojny światowej w służbie Cesarstwa Niemieckiego i krótkiej komendy precz stąd, zwolennicy NSDAP odstąpili od próby spalenia budynku. Mimo aktu odwagi weteranów, Wielką Synagogę rozebrano w maju 1939 r.” – wyjaśnił w komunikacie prasowym rzecznik prasowy Muzeum Gdańska Andrzej Gierszewski.

Dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski podkreślił, że koncert Mikołaja Trzaski to „zaproszenie do refleksji nad losem ludzi, którym z pobudek rasowych i odmiennej kultury odmówiono podstawowych praw do funkcjonowania w społeczeństwie oraz możliwości współtworzenia jego obrazu”.

Podczas koncertu wystąpi także pisarz Andrzej Stasiuk, który będzie czytał m.in. fragmenty swojej książki "Wschód".

Mikołaj Trzaska to urodzony w Gdańsku w 1966 r. saksofonista, klarnecista basowy i kompozytor. Był współzałożycielem najważniejszej formacji yassu - Miłości. Jest liderem międzynarodowego tria Volumen, członkiem m.in. Bassisters Orchestra czy Shofar – wykonującego muzykę żydowską. Przede wszystkim jednak realizuje się na gruncie radykalnego free jazzu, współpracując z tuzami światowej wolnej improwizacji m.in. z Peterem Broetzmannem, Joe McPhee, Kenem Vandermakiem, Peterem Friisem Nielsenem, Michaelem Zerangiem, Clementine Gasser, Johnem Tchikai, Noelem Akchote. Jest również uznanym kompozytorem muzyki filmowej i teatralnej.

Prozaik i eseista Andrzej Stasiuk urodził się w 1960 roku w Warszawie. Mieszka w Beskidzie Niskim. Autor m.in. "Murów Hebronu", "Dukli", "Opowieści galicyjskich", "Jadąc do Babadag", "Taksimu" oraz "Nie ma ekspresów przy żółtych drogach". Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody im. Samuela Bogumiła Lindego (2002), Nagrody im. Adalberta Stiftera (2005), Nagrody Literackiej Nike (2005), Międzynarodowej Nagrody Literackiej Vilenica (2008), Nagrody Literackiej Gdynia (2010), Austriackiej Nagrody Państwowej w dziedzinie literatury europejskiej (2016) oraz Nagrody im. Nicolasa Bouviera (2018). Jego książki są tłumaczone na niemal wszystkie języki europejskie.

autor: Robert Pietrzak

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic