„Złota Batuta” to wyróżnienie przyznawane od 2000 roku wspólnie przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Akademię Ekonomiczną w Krakowie oraz Stowarzyszenie Kultury Akademickiej „Instytut Sztuki”. Ma symbolizować maestrię i kunszt artystyczny nagradzanych nią mistrzów polskiej sceny muzycznej.
„Złotą Batutą” wyróżnieni dotąd zostali:
w 2000 r. Henryk Mikołaj Górecki – wybitny kompozytor polski,
w 2003 r. Janusz Olejniczak – światowej sławy pianista,
w 2004 r. Wojciech Kilar – kompozytor, którego działa pozwalają wszystkim Polakom poczuć dumę w zjednoczonej Europie
w 2005 r. Jerzy Maksymiuk – wybitny kompozytor, dyrygent i pianista.
„Złota Batuta” jest nagrodą wręczaną za wyjątkowe zasługi dla kultury polskiej, czyli w dziedzinie, która wydaje się odległa od tego, o czym na co dzień mówi się w murach uczelni ekonomicznej. Nagroda ta dowodzi jednak, że Akademia Ekonomiczna w Krakowie swoją misję – kształcenia i wychowywania kolejnych pokoleń – postrzega bardzo szeroko. Jest też najlepszym potwierdzeniem faktu, że tytuł Mecenasa Kultury, jaki krakowska uczelnia otrzymała w 2004 r., był w pełni zasłużonym wyróżnieniem przyznanym za zauważalny powszechnie wkład Akademii Ekonomicznej w Krakowie w kulturę polską.
Leszek Możdżer – nagrodzony w tym roku pianista i muzyk jazzowy – należy do jednych z najbardziej oryginalnych i odważnych młodych twórców obecnych na polskiej scenie muzycznej. Jest już laureatem wielu prestiżowych wyróżnień, z których najważniejsze to: I miejsce w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji Jazzowej (1994), tytuł Muzyka Roku (1995 i 1996), laureat nagrody Fryderyka (1998) oraz Paszportu „Polityki” (2004), Nagroda Kulturalna Prezydenta Miasta Gdańska (2004) i wreszcie – Wielka Nagroda Fundacji Kultury (2006). Od 1994 roku jest też stałym zwycięzcą ankiety przeprowadzanej wśród czytelników prestiżowego magazynu „Jazz Forum” (kategoria: fortepian).
Leszek Możdżer, odbierając „Złotą Batutę” z rąk prof. dr. hab. Ryszarda Borowieckiego, Rektora Akademii Ekonomicznej w Krakowie, powiedział: „To dla mnie wielkie wyróżnienie znaleźć się w tak wybitnym gronie – nie tylko ludzi nagrodzonych tą batutą, ale także Państwa – w atłasach i szkarłatach i gronostajach. To dla mnie bardzo uroczysty moment. Batuta to symbol władzy oraz instrument do pokazywania raz, więc postaram się wiedzieć, gdzie to raz jest. Mam także nadzieję, że odtąd sztuka i ekonomia w moim życiu będą się bardzo szczęśliwie ze sobą splatać. Dziękuję bardzo”.