Laureat Oscara przygotowuje nowy festiwal w Polsce!

Wybitne światowe kino i związana z nim muzyka. Legendarni i młodzi twórcy, reżyserzy, kompozytorzy, aktorzy, setki pokazów, a także niezwykłe koncerty. Latem w Poznaniu rusza Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK. Pierwsza artystyczna platforma, która poprzez muzykę i film chce budować silniejsze związki między społeczeństwem, sztuką i środowiskiem. Pragnie inspirować dyskusje na aktualne tematy społeczne. Transatlantyk będzie Otwarty, Odważny i Glokalny*. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym Festiwalu jest laureat Oscara - Jan A.P. Kaczmarek.

Festiwal TRANSATLANTYK, który potrwa w Poznaniu od 5 do 13 sierpnia 2011 roku, to nowatorski projekt filmowo-muzyczny, pełniący zarazem rolę katalizatora współczesnej twórczości i myśli społecznej. Celebrując początki fabryki snów, pokaże najważniejsze dzieła współczesnego świata filmu i muzyki, ale przede wszystkim ich twórców. Wszystkich tych ludzi filmu i muzyki, którzy nieustannie wciągają nas w odkrywanie nowych, nieznanych lądów.
Organizatorem jest powołana przez Jana A.P. Kaczmarka Fundacja TRANSATLANTYK, a mecenasem głównym Miasto Poznań. Festiwalowe wydarzenia odbywać się będą w najbardziej prestiżowych miejscach stolicy Wielkopolski. Na jeden tydzień lata miasto zmieni się w wielką filmowo-muzyczną scenę, na której pojawi się najważniejsze dziś kino, najlepsza muzyka i liczne gwiazdy.

Formuła festiwalu oparta jest na pokazach filmowych zorganizowanych w kilkunastu cyklach tematycznych, związanych z nimi koncertach, jak również akcjach i wydarzeniach ekologicznych. Zawiera także specjalny program zamówień nowych dzieł muzycznych i filmowych, niezależnych oraz wypracowanych w działającej przy festiwalu Szkole Mistrzów (New Work Festival). Podczas festiwalu w kilkunastu salach projekcyjnych odbędzie się 288 seansów, przewidziane są również liczne pokazy plenerowe. W kolejnych sekcjach pojawią się światowe premiery oraz najciekawsze produkcje sezonu 2010/2011, nagrodzone na najważniejszych festiwalach filmowych. Wśród cykli tematycznych zaplanowane są m.in.: Transatlantyk Docs, w ramach którego przedstawione zostaną najgłośniejsze dziś dokumenty, filmy o wydarzeniach artystycznych i muzyce; jak również cykl Transatlantyk Eko z dokumentami o problemach współczesnego środowiska oraz poruszającymi temat świadomych zakupów i odżywiania. Cykl klasyki zaprezentuje filmy, które zbudowały uniwersalny język filmu. W sekcji Master Classes na zaproszenie festiwalu pojawią się wybitni przedstawiciele świata filmowego, zorganizowane zostaną pokazy ich twórczości, a także spotkania z publicznością.

Podczas festiwalu odbędą się również liczne wydarzenia muzyczne, w tym najważniejsze – TRANSATLANTYK Film Music Competition, w którym wezmą udział młodzi kompozytorzy z różnych stron świata. Ich dokonania oceniać będzie jury, złożone z wybitnych postaci – zarówno kompozytorów, jak i producentów – świata muzycznego. Zasiądą w nim m.in. Dyrektor Programu Muzycznego Instytutu Sundance – Peter Golub oraz szef muzyczny legendarnej wytwórni Warner Bros. Pictures – Paul Broucek.

Festiwal TRANSATLANTYK będzie również zaangażowany w sprawy ekologii. Tu osobistości światowego kina pokazywać się będą na zielonym - nie czerwonym dywanie (Green Carpet) i w wielu innych artystycznych akcjach, by - wraz z organizatorami - rozwijać eko-świadomość w naszym kraju.

Wszystkie wydarzenia zwieńczy gala finałowa, podczas której wręczone zostaną najważniejsze  nagrody Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki TRANSATLANTYK, w tym m.in.: Transatlantyk Glocal Hero Award dla artysty, którego praca ma istotne znaczenie lokalne i globalne,  Paderewski Award dla indywidualności, która przekracza ramy swego zawodu, Chopin Award – dla Osobowości Roku, a także nagrody konkursowe TRANSATLANTYK Film Music Competition - Transatlantyk Young Composer Awards.


* GLOKALNY - to efekt globalizacji wynikający z napięcia między lokalnością, a globalnością. Początkowo termin odnosił się do wymiaru ekonomicznego i oznaczał dostosowywanie globalnych strategii do lokalnych warunków. Transferu pojęcia na grunt nauk społecznych dokonał Roland Robertson, który zdefiniował glokalizację jako adaptację globalnych działań do lokalnych warunków. Jej istota sprowadza się do twierdzenia: "myśl globalnie działaj lokalnie". Dziś termin "glokalizacja" podkreśla jedyną sensowną – lokalną perspektywę, przez którą należy patrzeć na świat. Człowiek myślący glokalnie swoją ważność bierze z korzeni, a jednak ma świadomość świata, w którym się znajduje.

 

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic