Letni Festiwal Opery Krakowskiej – od piątku w teatrze, kościele, ogrodzie

Teatr operowy przy ul. Lubicz, Ogród Botaniczny UJ i bazylika na Skałce – w tych miejscach odbędą się spektakle 24. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, który w piątek powróci po pandemicznej przerwie.

Letni Festiwal Opery Krakowskiej – od piątku w teatrze, kościele, ogrodzie

Jak poinformowali organizatorzy 24. Letniego Festiwalu Opery Krakowskiej, podczas tegorocznej edycji celebrowany będzie dorobek duetu realizatorów, obchodzących 50-lecie pracy artystycznej – reżysera Laco Adamika oraz scenografki Barbary Kędzierskiej, od lat związanych z Operą Krakowską.

„Spektakle stworzone przez nich dla krakowskiej sceny cieszą się uznaniem krytyków i niesłabnącą popularnością wśród widzów, o czym świadczy wieloletnia obecność owych tytułów na afiszu” – czytamy w komunikacie Opery Krakowskiej.

24. edycję festiwalu zainauguruje w piątek jedna z najbardziej znanych oper - „Wesele Figara” W.A. Mozarta. Będzie ją można zobaczyć również w niedzielę. Spektaklowi – po raz pierwszy w Krakowie – towarzyszyć ma poetycki przekład libretta autorstwa Stanisława Barańczaka. Aby lepiej podkreślić strukturę i literackie walory tekstu, tłumaczenie będzie wyświetlane w czterowierszu, na specjalnie ustawionych po bokach sceny ekranach.

W gmachu opery publiczność obejrzy także „Carmen” G. Bizeta (10 i 12 czerwca), „Toskę” G. Pucciniego (15 czerwca), „Trubadura” G. Verdiego (28 i 30 czerwca) – z udziałem Mikołaja Zalasińskiego w roli Hrabiego di Luny. 19 czerwca wystawieniem „Strasznego dworu” S. Moniuszki uczczony zostanie jubileusz 50. rocznicy pracy artystycznej maestro Tadeusza Kozłowskiego.

24 czerwca na dziedzińcu bazyliki św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce odbędzie się koncert „Te Deum Laudamus”. Wydarzenie to wpisuje się w obchody 550. rocznicy fundacji zakonu paulinów na Skałce. W programie wieczoru znajdą się słynne fragmenty nawiązujące do muzyki sakralnej, np. „Te Deum” z „Toski” czy „Regina Coeli” z „Rycerskości wieśniaczej”, ale i fragmenty o charakterze modlitewnym niezwiązane z katolicką liturgią, m.in. „Casta diva” z „Normy”, „Va, pensiero” z „Nabucco”. Wystąpią Katarzyna Oleś-Blacha, Monika Korybalska, Tomasz Kuk i Adam Szerszeń. Chórem i orkiestrą pokieruje Tomasz Tokarczyk.

W lipcu miejscem festiwalowych wydarzeń będzie Ogród Botaniczny UJ. 2 i 3 lipca publiczność zobaczy tu  „Barona cygańskiego” według J. Straussa II. W spektaklach wystąpią m.in. Iwona Socha (Saffi), Adam Sobierajski (Sandor), Jarosław Bielecki (Ottokar) i Katarzyna Oleś-Blacha (Arsena). Tydzień później, 8 i 9 lipca, ogród stanie się scenerią widowiska „Carmina Burana” C. Orffa w inscenizacji Bogusława Nowaka i choreografii Emila Wesołowskiego.

24. Letni Festiwal Opery Krakowskiej zwieńczy 15 i 16 lipca premiera jednoaktowego singspielu–śpiewogry pt. „Dyrektor teatru” na podstawie W. A. Mozarta. Spektakl pokaże perypetie związane organizacją zespołu artystycznego nowego teatru. Spektakl wyreżyseruje Beata Redo-Dobber według pomysłu inscenizacyjnego Bogusława Nowaka. kierownictwo muzyczne obejmie Tomasz Tokarczyk.

Festiwalowi towarzyszyć będzie wystawa „Opera – cytaty”, która zaprezentuje wybór fotografii z najgłośniejszych spektakli Opery Krakowskiej wystawianych w obecnej siedzibie instytucji. Ekspozycję będzie można oglądać na antresoli gmachu opery.

autor: Beata Kołodziej

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic