Będzie to jeden z jego ostatnich koncertów - 70-letni śpiewak odbywa od 2004 roku światowe tournee podsumowujące jego ponad 40-letnią karierę.
Pavarottiemu będzie towarzyszyć Polska Orkiestra Radiowa. "Pokieruje nią jeden z włoskich dyrygentów stale współpracujących z tenorem" - powiedziała zastępca dyrektora artystycznego orkiestry, Bogna Kowalska.
"Sprzedaż biletów na ten koncert rozpocznie się 15 marca. Dziś nie jestem w stanie powiedzieć, ile ich będzie, ale na pewno dużo ponad 10 tys. sztuk" - powiedział PAP w środę Adam Płusa z Impresariatu ITI, który wraz agencją koncertową Alter Art organizuje występ włoskiego artysty w Polsce.
Jak poinformował Płusa, w dniu koncertu Pavarottiego w Warszawie odbędzie się także konferencja prasowa z udziałem tenora.
Światowa kariera Pavarottiego rozpoczęła się w latach 60., kiedy debiutował w mediolańskiej La Scali (1965, pod batutą Herberta von Karajana), nowojorskiej Metropolitan Opera oraz teatrach operowych w Sydney i Melbourne (1968).
Najsłynniejsze kreacje tenora to m.in. partie Rudolfa w "Cyganerii" i Cavaradossiego w "Tosce" Giacomo Pucciniego oraz Księcia w "Rigoletcie" i Riccarda w "Balu maskowym" Giuseppe Verdiego.
Pavarotti śpiewa m.in. wraz z Placido Domingo i Jose Carrerasem - słynnych "trzech tenorów" wystąpiło wspólnie po raz pierwszy w 1990 r. w Rzymie, śpiewając z okazji rozpoczynających się wówczas Mistrzostw Świata w piłce nożnej w USA. Jednym z efektów ich współpracy jest album świąteczny "Three Tenors Christmas" (2000) z kolędami z całego świata. Wśród nich znalazła się też polska kolęda, śpiewana w naszym języku - "Lulajże Jezuniu".
W latach 90. włoski tenor zaczął angażować się także we współpracę muzyczną z wykonawcami muzyki rozrywkowej, m.in. Ericem Claptonem i liderem grupy U2 - Bono.