Baśniowa opera opowiada o królu i mądrej niewieście. Orff, który zasłynął jako twórca kantaty "Carmina Burana" i miłośnik świata legend, ludowej sztuki oraz muzyki napisał do dzieła libretto. Jednak "Madra" nie jest przeznaczona wyłącznie dla najmłodszej publiczności. Twórcy spektaklu podkreślali, że to przedstawienie również dla dorosłych. Można znaleźć w nim obraz męskiego, nawet szowinistycznego świata, w który wkracza kobieta. Są też wątki polityczne - bezwzględny władca, który podporządkowuje sobie ludzi.
"Mądrą" w szczecińskiej Operze na Zamku wyreżyserował Andrzej Rozhin. Autor scenografii do przedstawienia Czech Pavel Hubicka zaproponował widzom surowe dekoracje, dla których kontrapunktem są niezwykle bogate kostiumy.
Realizatorzy opery odeszli od obecnego w twórczości Orffa folkloru na rzecz uniwersalności, dodali natomiast wątki, których autor nie umieścił w oryginale, np. na scenie pojawia się balet, który uosabia dwór.
W rolach głównych w szczecińskim spektaklu wystąpili: Mirosław Kosiński, Wiesław Orłowski i Lucyna Boguszewska.
Premierze towarzyszyło I Sympozjum naukowe "Metoda Carla Orffa w nauczaniu muzyki". Kompozytor założył w Monachium szkołę gimnastyki, tańca i muzyki. Był twórcą oryginalnej metody muzycznego wychowania dzieci, którą do dziś propaguje Orff-Institut w Salzburgu. W swojej szkole wprowadził rewolucyjną metodę wychowania, polegającą na rozbudzaniu u dzieci wrodzonej kreatywności i spontaniczności oraz samodzielności w odkrywaniu praw muzycznych.
Carl Orff (1895-1982) skomponował kilkadziesiąt utworów; był także dyrygentem i pedagogiem. Jego dzieła nawiązują do sztuki starożytnej oraz do muzyki średniowiecza, renesansu i baroku. Pierwszoplanową rolę pełnią rytm, perkusja, chór. Orff jest autorem m.in. kantat scenicznych (tryptyk Trionfi: Carmina Burana, Catulli carmina, Trionfo di Afrodite) oraz opery "Mądra".