ON AIR
od 14:00 Wydział Kultury RMF Classic zaprasza: Natalia Grzeszczyk

Muzyczna podróż morska NOSPRu

Osiemdziesięcioosobowy skład Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach wyruszył w morską trasę koncertową.

Żaglowcem "Dar Młodzieży" muzycy popłyną z Gdyni do łotewskiej Rygi, estońskiego Tallina i fińskiego Espoo. Artyści zaprezentują twórczość
kompozytorów polskich oraz pochodzących z odwiedzanych krajów.

W odwiedzanych miastach muzycy zejdą na ląd, by wystąpić w miejscowych salach koncertowych. Morska podróż NOSPR potrwa 10 dni, zakończy się 3 czerwca uroczystym występem na gdyńskim Skwerze Kościuszki. Orkiestrę podczas wszystkich koncertów poprowadzi Jerzy Maksymiuk.

Jak poinformował dział promocji orkiestry, inspiracją dla tego pomysłu dyrektor NOSPR, Joanny Wnuk-Nazarowej, stały się jubileusze 70-lecia Orkiestry oraz 70. rocznicy urodzin Jerzego Maksymiuka, a także 80. rocznicy nadania praw miejskich Gdyni - z której wyruszy i gdzie zakończy się -Muzyczna podróż morska NOSPR.

Podczas koncertów w ramach tej trasy zabrzmią m.in. "La Mer" Claude'a Debussy'ego - jedno z ulubionych dzieł Jerzego Maksymiuka, oraz "Cisza morska i szczęśliwa podróż" Feliksa Mendelssohna. NOSPR ma wykonać również uwerturę koncertową "Legenda Bałtyku" Feliksa Nowowiejskiego - kompozytora rzadko prezentowanego na światowych estradach.

W Rydze, Tallinie i Espoo będzie można ponadto usłyszeć "Oceanidy" Jeana Sibeliusa, "Viatore" Pcterisa Vasksa oraz "Orient and Occident" Arvo Paerta. Na zakończenie tournee w Gdyni orkiestra wykona też kompozycję Henry'ego Wooda - "Fantasia On The British Sea Songs".

Muzycy NOSPR wypłyną z Gdyni 24 maja, w Rydze wystąpią 26 maja, w Tallinie - 29 maja, w Espoo pod Helsinkami - 30 maja. "Muzyczną podróż morską" zrelacjonuje reportaż Telewizji Polskiej, a jej Program II w całości zarejestruje i wyemituje finałowy koncert w Gdyni, który odbędzie się w południe 3 czerwca, na Skwerze Kościuszki.

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia powstała w Warszawie w 1935 r. Zespół założył i do wybuchu II wojny światowej prowadził Grzegorz Fitelberg. W marcu 1945 r. orkiestra została reaktywowana w Katowicach, gdzie do dziś ma swoją siedzibę. NOSPR odbyła wiele zagranicznych tournee po całym świecie, nagrała ponad 180 płyt, w tym wiele dla międzynarodowych wytwórni fonograficznych.

Przed dwoma laty NOSPR wzięła udział w innej muzycznej podróży. W ramach projektu "Pociąg do muzyki Kilara", w 60. rocznicę opuszczenia przez kompozytora rodzinnego Lwowa, NOSPR odbyła podróż, której trasa wiodła z tego miasta, poprzez Medykę, Rzeszów, Kraków i Katowice, do klasztoru na Jasnej Górze w Częstochowie. Orkiestra koncertowała na tamtejszych dworcach kolejowych, prezentując najsłynniejsze utwory Kilara.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic