Z ogromną radością w imieniu zespołu Polskiego Wydawnictwa Muzycznego pragnę zaprosić na obchody 80-lecia naszej Oficyny –mówi dyrektor, redaktor naczelny PWM dr Daniel Cichy.– Od jej założenia w 1945 roku istotą naszego działania było tworzenie przyjaznej przestrzeni do muzycznych spotkań. Kompozytorzy i artyści wykonawcy, badacze i autorzy książek, pedagodzy, uczniowie i studenci, wreszcie melomani i ludzie kochający kulturę przez dekady odnajdywali w PWM-ie bezpieczną przystań dźwiękowych doświadczeń. Niekiedy zgodnych z oczekiwaniami, komfortowych, przyjemnych, osadzonych w muzycznej tradycji, innym razem zaskakujących, intrygujących, awangardowo prowokacyjnych, ugruntowujących lub poszerzających wiedzę i rozszerzających pole estetycznych wrażeń, ale zawsze inspirujących. Dlatego przygotowany program obchodów zasadzamy właśnie na idei spotkania. Wraz ze znakomitymi artystami i przyjaciółmi Oficyny, pragniemy pokazać dokonania blisko czterdziestu kompozytorów, których twórczością mamy przyjemność i zaszczyt się opiekować. I dodaje: Wspólnie z zespołem Narodowego Forum Muzyki zapraszamy na muzyczne spotkania do Wrocławia. Do zobaczenia 7 i 8 marca w NFM!
Czas radości i świętowania, ale także uhonorowania bogactwa i fenomenu polskiej kultury muzycznej oficjalnie rozpoczniemy7 marca 2025 roku o godz. 19.00. Tego wieczoru, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiuzagra znakomita gwiazda muzyki klasycznej Bomsori Kim. Wybitna koreańska skrzypaczka, laureatka 15. edycji Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego występuje na najważniejszych estradach muzycznych świata (m.in. w Carnegie Hall czy Concertgebouw), a od 2021 roku związana jest z prestiżowym wydawnictwem fonograficznym – Deutsche Grammophon. Solistce towarzyszyć będzie NFM Filharmonia Wrocławska, jedna z najlepszych orkiestr symfonicznych w Polsce, którą poprowadzi charyzmatyczny brytyjski dyrygent Duncan Ward.
W programie koncertu znajdą się utwory wybranych, najważniejszych kompozytorek i kompozytorów muzyki polskiej XX i XXI wieku: spektakularny i progresywny utwór Agaty Zubel zatytułowany Na zewnątrz czasu. Dzieło przeznaczone na solistkę hologramową i orkiestrę usłyszymy w Polsce po raz pierwszy, a prezentacja partii solowej w formie hologramu wyświetlanego na estradzie zredefiniuje zjawisko łączenia tego, co tradycyjne w muzyce współczesnej (klasyczny aparat wykonawczy) z zaawansowaną technologią. Nawiązujący charakterem m.in. do folkloru podhalańskiego II Koncert skrzypcowy op. 61 Karola Szymanowskiego, a także ekspresyjno-romantyczna Rapsodia na skrzypce i orkiestrę Grażyny Bacewicz, w opracowaniu wykonawczym Bomsori Kim, która od 2025 roku nosi zaszczytne miano ambasadorki jej twórczości. Finał to pełen rozmachu i wirtuozerii Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, w którym twórca wykorzystał melodie mazowieckich pieśni. Starannie dobrany repertuar, któryukaże ogromny wkład polskich kompozytorek i kompozytorów w światową literaturę muzyczną, znakomita solistka i NFM Filharmonia Wrocławska,ciesząca się szczególnym uznaniem w repertuarze symfonicznym XX i XXI wieku, to gwarancja muzycznego spotkania na najwyższym poziomie.
Jednym z flagowych działań Polskiego Wydawnictwa Muzycznego jest odkrywanie i przywracanie do koncertowego życia kolejnych pozycji repertuarowych. Podczas koncertu Kilar na nowo odkryty (8 marca, godz. 18.00) NFM Orkiestra Leopoldinum prowadzona przez Christiana Danowicza wykona po raz pierwszy od siedemdziesięciu lat Sicilianę na flet i orkiestrę smyczkową – młodzieńczy utwór Wojciecha Kilara, prawykonany w 1955 roku. W programie znajdą się również: jedno z nowszych dzieł Zygmunta Krauzego – Tren pamięci Krzysztofa Pendereckiego na fortepian i orkiestrę, w którym partię solową wykona sam kompozytor, Trzy utwory w dawnym stylu Henryka Mikołaja Góreckiego, Uwertura do opery Album rodzinny Jerzego Kornowicza oraz El Condor na 2 marimby i orkiestrę smyczkową Grażyny Pstrokońskiej-Nawratilz udziałem znakomitego duetu perkusyjnego Hob-beats, tworzonego przez Miłosza Pękalę i Magdalenę Kordylasińską-Pękalę.
Polskie Wydawnictwo Muzyczne wraz z zespołami Narodowego Forum Muzyki zaplanowało w ciągu dwóch dni również szereg atrakcyjnych wydarzeń edukacyjnych, koncertów kameralnych i wokalnych z udziałem LutosAir Quintet, Lutosławski Quartet, Chóru NFM, Dziewczęcego NFM i Chóru Chłopięcego NFM działających pod auspicjami wrocławskiej instytucji. Szczególnym wydarzeniem będą również recitale Moniki Kaźmierczak, która wykona utwory kompozytorów PWM na mobilnym carillonie, sprowadzanym z Gdańska specjalnie na jubileusz Wydawnictwa.
W NFM spotkamy się także, by porozmawiać o fascynującym świecie muzyki polskiej od kulis. Podczas jednego z odbywających się cyklicznie w NFM wydarzeń, w czasie których gośćmi są osobistości życia publicznego, muzykolog i dyrektor, a zarazem redaktor naczelny PWM – dr Daniel Cichy podzieli się ze słuchaczami nie tylko swoją pasją do muzyki, ale i sekretami pracy wydawcy. Spotkanie odbędzie się 7 marca o godz. 18.00 w NFM (foyer -1, czerwone kanapy). Wstęp jest wolny. Polecamy i zapraszamy!
Z programami koncertów oraz informacjami dotyczącymi zakupu biletów można zapoznać się na stronie Narodowego Forum Muzyki im. Witolda Lutosławskiego.
Karty kolejnych aktywności muzycznych i edukacyjnych, które towarzyszyć nam będą w roku jubileuszowym odsłaniać będziemy sukcesywnie. Zachęcamy do obserwowania PWM: na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych (Facebook, Instagram, YouTube, X).