„Chcemy odczarować Moniuszkę, by festiwal był w mniejszym stopniu związany z muzyką poważną, a bardziej z klasyczną” – powiedział dyrektor artystyczny festiwalu Andrzej Kosowski.
Szefowa organizującego wydarzenie Bielskiego Centrum Kultury Małgorzata Chełchowska-Rak powiedziała, że twórczość Stanisława Moniuszki gościła na festiwalu wielokrotnie, ale w tym roku po raz drugi zostanie zaprezentowana w monograficznej formule. Dodała, że do Bielska-Białej z tej okazji zawita po raz pierwszy wielu artystów, w tym bas-baryton Tomasz Konieczny, a także Polska Opera Królewska z Warszawy.
W czwartkowym koncercie inauguracyjnym na scenie Bielskiego Centrum Kultury wystąpią między innymi Kasia Moś, Dorota Miśkiewicz i Janusz Radek z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej pod dyrekcją Macieja Tomasiewicza i z towarzyszeniem sekcji rytmicznej.
„Melomani usłyszą kilkanaście znanych pieśni Moniuszki w nowych, rozrywkowych aranżacjach, zaproponowanych przez Pawła Tomaszewskiego, Mateusza Mosia i Mateusz Kołakowskiego. Projekt ten miał premierę w 2019 roku w ramach Roku Moniuszki. Producentem wydarzenia było Krakowskie Forum Kultury” – podało Bielskie Centrum Kultury.
W piątek Tomasz Konieczny, światowej sławy bas-baryton, zaprezentuje interpretacje pieśni Moniuszki, od słynnej „Hulanki” po zawadiackiego „Starego kaprala”. Artyście towarzyszył będzie pianista-kameralista Lech Napierała.
Uzupełnieniem wieczornych koncertów będą przedpołudniowe wydarzenia towarzyszące – koncert edukacyjny Bielskiego Towarzystwa Muzycznego oraz występ miejscowych Chórów i Orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. S. Moniuszki.
W sobotnim finale Polska Opera Królewska z Warszawy zaprezentuje operę „Straszny dwór”. „Ze względu na ograniczenia techniczne nie można wystawić całej inscenizacji, niemniej artyści zaproponują wybór najpiękniejszych arii, duetów i ensemblów z tej najbardziej znanej opery Moniuszki” – podało BCK.
W niedzielę muzyka kompozytora - Msza Piotrowińska B-dur na chór mieszany i organy, zostanie wykonana podczas uroczystej eucharystii w bielskim kościele Przenajświętszej Trójcy Świętej.
Festiwal Kompozytorów Polskich odbywa się w Bielsku-Białej od 1996 roku. Od samego początku jego patronem był Henryk Mikołaj Górecki. Od 2010 roku Festiwal nosi imię kompozytora. Jego poprzednie edycje poświęcone były między innymi muzyce Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera.