Podczas inauguracji festiwalu melomani usłyszą kompozycje klasyczne i filharmonicznie.
"Sferyczne +Preludium chorałowe+, żywiołowa +Ricordanza+, przebój muzyki polskiej – góralska i żywiołowa +Orawa+ z okrzykiem orkiestry +hej!+ na końcu utworu oraz refleksyjny II Koncert fortepianowy, to zapowiedź muzycznej uczty. Wystąpi zespół Aukso Orkiestra Kameralna Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia. Przy fortepianie zasiądzie Piotr Sałajczyk" – poinformowała Wolna.
Piątkowy wieczór należał będzie do Motion Trio i Leszka Możdżera. "To będzie mieszanka artyzmu, żywiołowości, ale też dobrego smaku. Kiedy to znane trio – Janusz Wojtarowicz, Marcin Gałażyn i Paweł Baranek – rozszerza się do kwartetu ze sławnym pianistą, efekt może być tylko jeden – niezapomniane wydarzenie muzyczne z utworami od patrona festiwalu Henryka Mikołaja Góreckiego (…) poprzez energetyczny +Oberek+ Grażyny Bacewicz i Toccatę Andrzeja Krzanowskiego aż do wysmakowane reinterpretacji Fryderyka Chopina, w tym słynnego Preludium e-moll. Na koniec +Orawa+ Wojciecha Kilara na akordeony" – zachęciła Wolna.
Festiwal zakończy w sobotę muzyka filmowa, mocno związana z Wojciechem Kilarem. "Słynny +Polonez+ z +Pana Tadeusza+, +Walc+ z +Ziemi obiecanej+ czy +Mazur+ z +Zemsty+ poniesie nas nie tylko do tańca. Za pulpitem dyrygenckim i przed orkiestrą Sinfonietta Cracovia stanie specjalista w tej dziedzinie – kompozytor, aranżer i dyrygent Adam Sztaba. Nie zabraknie więc i jego partytury filmowej z filmu +Od pełni do pełni+. Ponadto – oscarowa muzyka Jana A.P. Kaczmarka z +Marzyciela+ oraz Krzysztof Penderecki z +Arią+ z +Rękopisu znalezionego w Saragossie+" – poinformowała Agata Wolna.
Uzupełnieniem wieczornych koncertów będą przedpołudniowe wydarzenia towarzyszące. W czwartek zaplanowano występ Bielskiego Towarzystwa Muzycznego, dzień później koncert Orkiestry Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. St. Moniuszki, a w sobotę pokaz filmów bielskiego Studia Filmów Rysunkowych o tematyce muzycznej "Reksio kompozytor". W kinie Helios w czwartek odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego o Wojciechu Kilarze "Między awangardą a Hollywood" w reżyserii Violetty Rotter-Kozery, połączona z promocji jej książki "Kilar".
Agata Wolna przypomniała, że w tym roku przypada 10. rocznica śmierci Kilara. W przeszłości dwukrotnie był on gościem honorowym festiwalu.
Dyrektor Bielskiego Centrum Kultury Małgorzata Chełchowska-Rak powiedziała, że trzydniowe wydarzenie cieszy się ogromną popularnością wśród bielskich melomanów. Na koncerty festiwalowe wyprzedane zostały niemal wszystkie bilety.
Festiwal Kompozytorów Polskich odbywa się w Bielsku-Białej od 1996 r. Od samego początku jego patronem był Henryk Mikołaj Górecki. Od 2010 r. Festiwal nosi imię kompozytora. Jego poprzednie edycje poświęcone były m.in. muzyce Lutosławskiego, Chopina, Kilara, Szymanowskiego, Pendereckiego, Bacewicz i Preisnera. W trakcie ponad ćwierćwiecza istnienia wydarzenia zaprezentowanych zostało ponad 500 kompozycji 50 polskich twórców, wystąpiło 19 orkiestr, 15 chórów, 10 zespołów kameralnych i ponad setka solistów i dyrygentów.