ON AIR
od 07:00 Śniadanie Mistrzów zaprasza: Łukasz Wojtusik

Muzykoterapia dobra dla seniorów

Terapia z wykorzystaniem muzyki może przyczynić się do poprawy pamięci, koncentracji i samopoczucia. Dzięki muzykoterapii seniorzy mogą też polepszyć swoją sprawność ruchową – przekonuje Sara Knapik-Szweda z Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

W Filharmonii Śląskiej w Katowicach ruszył właśnie program "Muzykoterapia dla seniorów". Jest to cykl ośmiu comiesięcznych spotkań skierowanych do osób starszych.

Jak powiedziała PAP Knapik-Szweda muzykoterapia dla osób starszych może składać się z kilku elementów, dostosowanych do grupy i jej możliwości. Są to m.in. słuchanie muzyki, improwizacja i komponowanie.

Terapia poprzez muzykę ma przede wszystkim wydobyć z jej uczestników emocje. "Czasem osoby starsze nie potrafią sobie poradzić ze zmianami fizycznymi i psychicznymi, jakie w nich zachodzą. Te zajęcia pozwolą im odreagować i wydobyć z siebie te skumulowane emocje" – wyjaśniła Knapik-Szweda.

Jej zdaniem ta metoda terapii jest potrzebna osobom starszym, ponieważ m.in. poprawia ich samoocenę, samopoczucie oraz angażuje ich do wysiłku umysłowego i fizycznego.

Swoją pamięć seniorzy mogą poprawić m.in. poprzez wykonywanie znanych i lubianych przez nich melodii. Muzykoterapeutka podkreśliła, że chętnie śpiewane przez uczestników terapii piosenki z ich młodzieńczych lat przypominają im konkretne wydarzenia z przeszłości; jest to tzw. muzykoterapia reminiscencyjna. Metoda ćwiczenia pamięci za pomocą muzycznych skojarzeń wykorzystywana jest także w pracy z osobami z demencją czy chorobą Alzheimera.

Uczestnicy terapii mogą też polepszyć swoją koordynację ruchową i sprawność fizyczną m.in. dzięki grze na instrumentach perkusyjnych, improwizacji ruchowej lub rytmicznemu wykonywaniu ćwiczeń. "Muzykoterapia wpływa też na mowę. Mięśnie twarzy u osób starszych wiotczeją, więc aparat artykulacji nie działa tak sprawnie, jak wcześniej. Jednak, jak pokazują badania, muzyka i śpiew pozytywnie wpływają na płynność mówienia, lepiej niż sama rozmowa bez towarzyszenia muzyki" – powiedziała Knapik-Szweda.

Kolejny element terapii to komponowanie własnych utworów. W ramach zajęć seniorzy muszą – z pomocą terapeutów – stworzyć melodię, tekst oraz tytuł piosenki. Ma to m.in. rozwinąć ich kreatywność i poprawić samoocenę. "Często osoby starsze czują się zależne od innych, a tutaj pokazujemy im, że sami mogą stworzyć wyjątkowy materiał w postaci piosenki czy utworu muzycznego. Uczestnicy są dumni, gdy mogą wyrazić siebie w inny sposób niż na co dzień" – zaznaczyła Knapik-Szweda podkreślając, że w terapii istotna jest również integracja między seniorami.

Muzykoterapuetka dodała, że uczestnicy podczas zajęć słuchają różnych rodzajów muzyki, w zależności od ich preferencji i samopoczucia. Knapik-Szweda przypomniała też, że w zależności od gatunku muzyka może zarówno pobudzić, zmotywować, jak i zrelaksować czy odprężyć.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic