NOSPR w nowym sezonie

II Festiwal Prawykonań, Polska Muzyka Najnowsza, występ w Budapeszcie z okazji 60. rocznicy węgierskiego Października, tournee w Japonii - to tylko niektóre wydarzenia w rozpoczynającym się nowym sezonie artystycznym Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Nowy sezon będzie też ostatnim, w którym funkcję dyrektora artystycznego NOSPR będzie pełnił izraelski dyrygent Gabriel Chmura. Jednocześnie będzie pierwszym sezonem działania Rady Programowej, w której zasiądą m.in. wybitni kompozytorzy: Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki i Henryk Mikołaj Górecki.

NOSPR, która wcześniej była oddziałem Polskiego Radia, od 1 stycznia tego roku jest państwową instytucją kultury, współprowadzoną przez ministra kultury, Polskie Radio i prezydenta Katowic. W związku z tą zmianą nie wiadomo jeszcze, jaka będzie
procedura powołania nowego dyrektora artystycznego. Zgodnie ze statutem leży to obecnie w gestii ministra kultury, który musi w tej sprawie uzyskać opinię Polskiego Radia i porozumieć się z prezydentem Katowic.

Dyrektor Chmura poinformował o swoim rozstaniu z orkiestrą podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach. Jego kontrakt kończy się z upływem września przyszłego roku. Jak podkreślił, dotychczas nikt nie poinformował go ani o planach jego przedłużenia, ani o zakończeniu współpracy.

"To dziwne i smutne. Mój kontrakt był na 3 lata, raz był przedłużony, mógłby zostać przedłużony ponownie. Dyrektor Joanna Wnuk - Nazarowa nie wypowiedziała się dotychczas na ten temat, uważam więc ten sezon za ostatni. Normalnie w innych krajach takie rzeczy planuje się na 2-3 lata naprzód" - powiedział.

Dyrektor naczelny NOSPR Joanna Wnuk - Nazarowa wyjaśniła, że po zmianach organizacyjnych powołanie dyrektora artystycznego leży obecnie w gestii ministra kultury, a jej samej nie wolno zawierać kontraktów na to stanowisko.

Chmura życzył muzykom wszystkiego najlepszego. "Mam nadzieję, że mój następca będzie godny tej wspaniałej orkiestry" - powiedział. Podkreślił, że rozważyłby pokierowanie nią jeszcze przez dwa lata pod warunkiem wprowadzenia pewnych zmian.

Zdaniem Wnuk-Nazarowej, czas kierownictwa Chmury został świetnie wykorzystany. "Podtrzymał on image orkiestry pełnej blasku, a dodał bardzo cenne rzeczy, jak dbałość o szczegół, powrót do klasyki. Ta orkiestra wzbogaciła swój warsztat pod tą batutą" - zaznaczyła.

NOSP rozpocznie nowy sezon 13 października w katowickim kościele pw. św. Piotra i Pawła zagra utwory W.A. Mozarta, nawiązując w ten sposób do trwającego Światowego Roku Mozartowskiego.

Jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, 8 października, orkiestra wystąpi we Lwowie podczas Festiwalu Aksamitna Kurtyna, wykonując utwory kompozytorów z Litwy, Gruzji, Ukrainy oraz Polski.

Z kolei 24 października zagra w Budapeszcie koncert poświęcony 60. rocznicy węgierskiego Października. Wykona tam utwory nawiązujące do tragicznych wydarzeń 1956 r. na Węgrzech: "Hungarię 1956" Artura Malawskiego, "Muzykę żałobną" Witolda Lutosławskiego, a także utwory nawiązujące do polskich zrywów: "Lacrimosę" z "Polskiego Requiem" Krzysztofa Pendereckiego i "Exodus" Wojciecha Kilara.

W kwietniu odbędzie się II Festiwal Prawykonań - Polska Muzyka Najnowsza. Oprócz NOSPR wezmą w nim udział: Kwartet Śląski, Orkiestra Kameralna Miasta Tychy Aukso, Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia i Chór Polskiego Radia w Krakowie.

Już po zakończeniu sezonu NOSPR uczci przypadające 17 lipca przyszłego roku 75. urodziny Wojciecha Kilara. Planowany jest koncert plenerowy, a w katowickiej archikatedrze ma zabrzmieć "Magnificat" jubilata. "Będziemy też zachęcać wielkie centra handlowe, by w tym dniu odtwarzały muzykę Kilara. Orkiestra odstąpi im swoje prawa, by mogli ją emitować bez konsekwencji finansowych" - zapowiedziała dyrektor Wnuk-Nazarowa.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic