Założycielka i szef orkiestry Agnieszka Duczmal poinformowała we wtorek na konferencji prasowej, że do orkiestry dotarła decyzja zarządu Polskiego Radia o unieważnieniu postępowania przetargowego dotyczącego przebudowy obiektu i usunięciu realizacji inwestycji z tegorocznego planu. Jak dodała, studio orkiestry od lat nie nadaje się do pracy.
"Jesteśmy otoczeni kocami azbestowymi, płytami wiórowymi i dachem, który przecieka. W czasie deszczu w studiu stoją wiadra na wodę. Mur się sypie. Instalacja elektryczna nie wytrzymuje napięcia. Ogrzewanie jest niewystarczające - zimą muzycy grają w płaszczach. W toaletach czujemy się jak na dworcu kolejowym w
latach 50." - mówiła w czasie konferencji Duczmal.
Jak dodała, na decyzje o remoncie bądź zmianie siedziby orkiestra czeka od 10 lat.
"W 2003 roku straciliśmy możliwość wybudowania studia koncertowego. Wówczas uzyskaliśmy z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pieniądze na rozbiórkę starego studia i postawienie nowego. Powstał projekt przebudowy siedziby, uzyskaliśmy pozwolenia. Polskie Radio kilka miesięcy temu wybrało w przetargu wykonawcę prac, ale 20 marca tego roku Zarząd podjął decyzję o unieważnieniu postępowania przetargowego i usunięciu realizacji
inwestycji z tegorocznego planu" - dodała.
Jak stwierdziła Agnieszka Duczmal, na przebudowę studia KRRiTV przeznaczyła 7,6 mln zł.
"Pieniądze na tę inwestycję zostały przekazane Polskiemu Radiu ze wskazaniem celowym na przebudowę siedziby orkiestry. Obecna decyzja Zarządu może sugerować, że środki przeznaczone na przebudowę zostały spożytkowane na bieżącą działalność Polskiego Radia. Według pozyskanej przez nas opinii prawnej nie można
środków celowych przeznaczać na inne cele. Skierowałam w tej sprawie pismo do KRRiTV i czekam na odpowiedź" - powiedziała.
Agata Broda, rzecznik prasowy Polskiego Radia SA potwierdziła PAP, że zarząd PR w październiku 2008 roku przesłał do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pismo dotyczące przekwalifikowania pieniędzy przeznaczonych na remont budynku Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
Jak dodała, spółka nie może przeznaczyć tych środków na rzecz orkiestry, ponieważ nie pozwala na to sytuacja finansowa.
"W obliczu kryzysu spowodowanego spadkiem wpływów abonamentowych zarząd PR SA prowadził rozmowy z przedstawicielami władz samorządowych, mające na celu uzyskanie zgody na współfinansowanie orkiestry Amadeus z ich środków budżetowych. W takim właśnie modelu biznesowym funkcjonuje obecnie Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Rozmowy prowadzone z władzami Poznania nie zostały sfinalizowane, ponieważ dyrekcja orkiestry nie była gotowa na dywersyfikację swoich źródeł utrzymania i nie była zainteresowana proponowanymi zmianami" - poinformowała Broda.
Rzeczniczka poinformowała, że rozpisane w latach 2007-2008 przetargi na remont siedziby orkiestry zostały unieważnione z powodu braku ofert.
"Plany kierunkowe Zarządu PR SA wobec zespołów artystycznych w Polskim Radiu tj. Polskiej Orkiestry Radia, Chóru Polskiego Radia w Krakowie i Orkiestry Polskiego Radia "Amadeus" w Poznaniu zakładają, że powinny one funkcjonować na zasadzie ścisłej współpracy i współfinansowania przez Polskie Radio SA, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu lokalnego. Taki model funkcjonowania zespołów artystycznych gwarantuje optymalne wykorzystanie obecnych możliwości rynkowych oraz potencjału artystycznego zespołów, zarówno w wymiarze lokalnym, krajowym, jak i międzynarodowym" - dodała Agata Broda.
Jak stwierdził wiceprezydent Poznania Maciej Frankiewicz, miasto w najbliższej przyszłości nie jest w stanie wesprzeć orkiestry Agnieszki Duczmal. "Orkiestra nie jest instytucją miejską. My musimy w pierwszej kolejności dbać o te, o których dbałość jest naszym obowiązkiem" - powiedział.
"Kiedy pozbawiano nas budowy studia, obchodziliśmy 35 lat orkiestry i orkiestra otrzymała honorowy Złoty Mikrofon Polskiego Radia. Teraz, przy 40-leciu orkiestry i mojej pracy otrzymałam honorowy Złoty Mikrofon i zapytałam prezesa, czy on też będzie się wiązał z likwidacją przebudowy siedziby. Zdaje się, że wykrakałam" - powiedziała Agnieszka Duczmal.
Orkiestra Kameralna Amadeus została założona w Poznaniu w 1968 roku przez Agnieszkę Duczmal. przekształcona w 1977 roku w etatowy zespół Polskiego Radia i Telewizji, od 1988 występuje jako Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus. Od początku istnienia orkiestry Duczmal jest jej dyrektorem i dyrygentem.