ON AIR
od 17:00 Od słowa do słowa zaprasza: Katarzyna Hnat

Nominacje do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej

Rada Programowa ds. Muzyki Instytutu Muzyki i Tańca podczas posiedzenia 30 września wytypowała nominowanych w kategoriach osobowość roku, wydarzenie roku oraz odkrycie roku spośród nadesłanych 187 kandydatur - poinformował PAP w poniedziałek IMiT.

Nominacje do nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej

O miano Koryfeusza Muzyki Polskiej 2020 w kategorii osobowość roku rywalizować będą Adam Bałdych – za kreatywność na polu jazzu i wykonawstwa muzyki współczesnej, za twórcze łączenie obu tych dziedzin oraz za wielką wyrazistość muzycznych interpretacji;  Łukasz Długosz – za inspirowanie kompozytorów, przyczynienie się do powstania nowych dzieł muzycznych i znakomite wykonawstwo muzyki współczesnej. Nominowano również  Annę Szostak-Myrczek za stworzenie i prowadzenie chóru Camerata Silesia. Doceniono wizjonerską politykę repertuarową tego zespołu. Adama Sztabę nominowano za uszlachetnianie kultury popularnej i za łączenie ludzi w trudnym okresie pandemii w projekcie #wdomuzagrane. Lutosławski Piano Duo w składzie Emilia Sitarz i Bartek Wąsik doceniono za niestandardowość, śmiałość programową i znakomitą klasę interpretacji utworów różnych muzycznych epok, w tym najnowszych.

Kolejna kategoria to wydarzenie roku. Nominowany został Festiwal Muzyki Sakralnej Stanisława Moniuszki za ukazanie mniej znanej twórczości patrona festiwalu oraz za spójną i erudycyjną koncepcję programową festiwalu i za skalę jego oddziaływania. Kromer Biecz Festival nominowano ze względu na wizjonerstwo programowe i organizacyjne w wykreowaniu marki i tożsamości festiwalu.

Szansę na wygraną w tej kategorii ma również musical Warszawskiej Opery Kameralnej "List z Warszawy", komisja doceniła "twórcze przepracowanie broadwayowskiego modelu scenicznego, niekonwencjonalność muzyczną, artystyczne obalanie kulturowych  stereotypów". Zauważono także premierę albumu "Gismondo, Re di Polonia" z nagraniem opery Leonarda Vinciego w wykonaniu {oh!} Orkiestry Historycznej – "za znakomitą  interpretację dzieła barokowego o licznych odniesieniach do historii Polski". O nagrodę powalczy również premiera opery "Drach" Aleksandra Nowaka, która odbyła się podczas Festiwalu Auksodrone. Doceniono ją za podkreślenie wymiarów lokalnych w oddziaływaniu uniwersalnym, za siłę przekazu muzycznego i kulturowego.

Nominowani w kategorii odkrycie roku zostali Maniucha Bikont – za włączanie muzyki tradycyjnej w życie współczesnych miast i młodego pokolenia, za interdyscyplinarność artystyczną;  Aleksandra Olczyk – za szczególną jakość kreacji wokalnej i dynamikę rozwoju drogi artystycznej. Tomasza Skweresa nominowano za serię utworów łączących oryginalność z wirtuozerią i erudycją muzyczną.  Uznanym za odkrycie roku ma również szansę zostać Dominik Wania – za osobisty klimat improwizacji i utworów jazzowych, za artystyczne wyrafinowanie i konsekwencję  na drodze twórczej lub Polish Violin Duo – Marta Gidaszewska i Robert Łaguniak – za niekonwencjonalność muzycznych interpretacji w klasycznych ramach duetu skrzypcowego.

7 listopada 2020 na antenie TVP Kultura poznamy laureatów dziesiątej edycji nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej. Laureaci wybrani przez środowisko muzyczne odbiorą statuetki w kategoriach: Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku.

Ze względu na charakter nagrody honorowej nazwisko laureata zostanie ogłoszone dopiero podczas gali wręczenia nagród, ale kandydatury zostaną poddane głosowaniu kolegium elektorów. Do 9 października na stronie www.koryfeusz.org.pl trwa głosowanie publiczności na laureata w kategorii odkrycie roku. Równolegle odbywa się tajne głosowanie kolegium elektorów, które wyłoni laureatów w pozostałych trzech kategoriach.

Koryfeusz Muzyki Polskiej zostanie wręczony po raz dziesiąty. Nagroda jest wyróżnieniem dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej gatunkowo i chronologicznie muzyki polskiej. Jest to nagroda zainicjowana i wręczana przez środowisko muzyczne. Organizatorem nagrody jest Instytut Muzyki i Tańca.

Olga Łozińska

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic