Nowe oratorium Książka i Rubika

Kompozytor Piotr Rubik tworzy muzykę do "Psałterza Wrześniowego" Zbigniewa Książka - kolejne oratorium tej spółki autorskiej powstaje na zamówienie prezydenta Kielc, Wojciecha Lubawskiego.

Premiera utworu ma towarzyszyć 11 września - w piątą rocznicę ataku na World Trade Center - odsłonięciu kieleckiego pomnika "Homo Domini", poświęconego ofiarom terroryzmu.

Pięciometrowej wysokości pomnik - według projektu Adama Myjaka - będzie przedstawiać dwa walące się na siebie wieżowce, albo "zranioną" liczbę 11. Odlany z brązu, stanie na wzgórzu między dwoma kieleckimi cmentarzami przy ulicy Ściegiennego.

Zbigniew Książek powiedział, że jego "Psałterz" nawiązuje formą literacką do kanonu rozmyślań, by odwołaniami do Boga skłonić odbiorę do refleksji nad dramatyczną historią ludzkości kształtowaną przez samego człowieka. 20 pieśni
na ten temat autor podzielił na partie, zatytułowane kolejno: "Psalmy Wiary", "Psalmy Aniołów", "Psalmy Nadziei" i "Psalmy Pragnienia".

W "Psalmie z krzakami czarnych jeżyn", przypominającym serię historycznych tragedii wrześniowych, autor napisał m.in.: "Bukiet piwonii dla dziewczyny/ Wrzesień z Hitlerem i Stalinem/ Światowy szyk Zakopanego/ Wrześniowy pogrzeb Witkacego". Słowa refrenu brzmią: "Wrześnie z krzakami czarnych jeżyn/ Wrześnie jak niemy płacz psałterza..."

Dalej czytamy: "Lasy, co kosze grzybów dają/ Wrzesień, Dagestan i Basajew/ Ciężarne cierpkim jabłkiem sady/ Wrzesień z początkiem intifady/. Babcia co odebrała rentę/ Wrzesień i trupy w World Trade Center/ Chrupkie pieczywo na śniadanie/ Wrzesień i z kosą śmierć w Biesłanie". W refrenie znów: "Wrześnie z krzakami czarnych jeżyn/ Wrześnie jak niemy płacz psałterza..."

Każdy psalm Książka rozpoczyna cytat z "Psałterza Dawidowego" w przekładzie Czesława Miłosza. "Cytowana fraza otwiera swoistą korespondencję narratora-kantora z wykonawcą pieśni - chórem, solistą lub duetem, którym towarzyszy orkiestra" - ujawnił literat.

Dodał, że wykonawcami będą artyści sprawdzeni w poprzednich oratoriach. Wystąpią w telewizyjnej scenografii, przed kilkoma tysiącami widzów, którzy zasiądą w nowej hali sportowej Kielc, będącej właśnie na ukończeniu.

"Psałterz wrześniowy" utworzy z "Golgotą Świętokrzyską" i poświęconym Janowi Pawłowi II - Pielgrzymowi Pokoju oratorium "Tu es Petrus" (Ty jesteś Skałą) tryptyk oratoryjny.

Zgodnie z ideą prezydenta Kielc, na powstającym pomniku, oprócz napisu "Homo Homini" pojawią się tablice z nazwami: Madryt, Londyn, Moskwa, Biesłan, czyli tych miejsc, w których po 11 września 2001 roku doszło do podobnych - jak w Nowym Jorku - dramatów.

Na uroczystość odsłonięcia monumentu mają być zaproszeni ambasadorzy USA, Wielkiej Brytanii, Rosji, Hiszpanii i Izraela, czyli państw dotkniętych terroryzmem, oraz przedstawiciele trzech religii: chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. Lubawski zwróci się do ambasadorów z prośbą o okolicznościowe przesłania prezydentów
tych pięciu państw.

18 maja, w 86. rocznicę urodzin zmarłego przed rokiem papieża, podczas specjalnego koncertu "W hołdzie Janowi Pawłowi II" w Kielcach, korporacja Universal uhonoruje twórców i wykonawców "Tu es Petrus" multiplatynową płytą, za sięgającą 100 tys. egzemplarzy sprzedaż nagrań tego oratorium.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic