ON AIR
od 14:00 Życie z klasą zaprasza: Urszula Urzędowska

Od czwartku Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju

Sześć koncertów w wykonaniu artystów z Polski i zagranicy znalazło się w programie 57. Międzynarodowego Festiwalu Henryka Wieniawskiego, który w czwartek rozpocznie się w Szczawnie-Zdroju.

Od czwartku Festiwal Henryka Wieniawskiego w Szczawnie-Zdroju
Fot.Pixabay

Międzynarodowy Festiwal Wieniawskiego to jeden z trzech najstarszych festiwali muzycznych na Dolnym Śląsku – obok Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju oraz Międzynarodowego Festiwalu Moniuszkowskiego w Kudowie-Zdroju. W tym roku festiwal odbędzie się po raz 57.

Koncert inaugurujący tegoroczną edycję imprezy odbędzie się w czwartek w Teatrze Zdrojowym w Szczwanie-Zdroju. Wystąpią włoski skrzypek David Alogna oraz Orkiestra Leopoldinum, którą pokieruję dyrektor Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu Andrzej Kosendiak. Melomani wysłuchają tego wieczoru dzieł Wolfganga Amadeusa Mozarta, Felixa Mendelssohna Barthold’ego oraz Josepha Haydna.

W programie festiwalu znalazło się łącznie sześć koncertów, na których wystąpią artyści z Polski, Czech, Włoch i Szwajcarii. Muzycy wykonają utwory Wieniawskiego oraz innych współczesnych mu kompozytorów. Na scenie Teatru Zdrojowego wystąpi m.in. szwajcarski skrzypek Klaidi Sahatci, który wykona program kameralny na skrzypcach Antonia Stradivariego, należących niegdyś do Henryka Wieniawskiego.

Festiwal zakończy się 19 czerwca, ale 15 sierpnia będzie miał swój epilog. Wówczas zaplanowano koncert "Wieniawski i jazz". "W programie tego koncertu usłyszymy na nowo odkryte i odczytane na nowo tematy kompozycji Henryka Wieniawskiego. Jazzowe trio Joachima Mencla wykonując utwory sławnego polskiego skrzypka, sprowadzi te piękne dziewiętnastowieczne kompozycje do naszych czasów i pokaże, czym dzisiaj jest improwizacja na tematy Wieniawskiego" – piszą w materiałach prasowych organizatorzy festiwalu.

Międzynarodowy Festiwal Henryka Wieniawskiego nawiązuje do dwóch pobytów romantycznego kompozytora w Szczawnie-Zdroju (wówczas Bad Salzbrunn). Artysta odwiedził kurort w 1855 r. i w 1857 r.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic