Ogólnopolski Konkurs "Ignacy Jan Paderewski – pianista wirtuoz, kompozytor, polityk, dyplomata, mąż stanu, mecenas sztuki i architektury" został zainicjowany przez wielkopolskiego kuratora oświaty Roberta Gawła i prof. dr. hab. Jana Żaryna z Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w Warszawie.
Robert Gaweł podkreślił, że Paderewski "całe życie miał Polskę w sercu". "To jego aktywność na arenie międzynarodowej doprowadziła do tego, że sprawa polska zaczęła mieć znaczenie, a przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania był iskrą do wybuchu zwycięskiego powstania" – zaznaczył.
Konkurs ma m.in. propagować i przybliżyć uczniom sylwetkę Ignacego Jana Paderewskiego, zainteresować ich jego wrażliwością estetyczną, niezwykłym życiorysem i twórczością kompozytorską. Ma też kształtować w młodzieży takie wartości, jak wolność i patriotyzm.
Organizatorzy zaznaczyli, że z uwagi na "bogactwo talentów i obszarów działania" Paderewskiego konkurs podzielono na siedem tematów. Uczestnicy mogą skupić się m.in. na działalności politycznej kompozytora, jego twórczości muzycznej, tournée i podróżach czy przedstawić go jako mecenasa sztuki i architektury.
Konkurs jest skierowany do uczniów szkół podstawowych, ponadpodstawowych i artystycznych z z Polski i ze szkół polskich za granicą. Pula nagród wynosi 25 tys. zł. Organizatorzy przewidzieli także nagrody dla nauczycieli przygotowujących najlepszych uczniów. Termin zgłoszeń upływa 20 stycznia.
W organizację konkursu włączyły się: Akademia Muzyczna w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu i Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu. Przedstawiciele uczelni będą m.in. oceniać uczestników w poszczególnych kategoriach.
Radę Artystyczną i jury konkursu w kategorii I – pianista wirtuoz – tworzą: Karol Radziwonowicz, Piotr Paleczny, Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Waldemar Andrzejewski i Joanna Marcinkowska.
Według organizatorów to pierwszy taki konkurs poświęcony Paderewskiemu. W przyszłości ma być on przekształcony w coroczne, cykliczne wydarzenie ogólnopolskie o wysokim poziomie merytorycznym i artystycznym.
Konkurs objęli patronatem honorowym minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, minister edukacji i nauki oraz wojewoda wielkopolski. Szczegółowe informacje i regulamin konkursowy są na stronach internetowych: www.idmn.pl, www.ko.poznan.pl.
Autor: Szymon Kiepel