Za początek istnienia Opery Bałtyckiej w Gdańsku uznaje się premierę "Eugeniusza Oniegina" Piotra Czajkowskiego w reżyserii Wiktora Brégy, pod kierownictwem muzycznym Zygmunta Latoszewskiego, wystawioną 28 czerwca 1950 r. Scenografia była dziełem Karola Gajewskiego, a choreografia Janiny Jarzynówny-Sobczak. Spektakl wystawiło wówczas Studio Operowe Państwowej Filharmonii Bałtyckiej.
"Przez ten czas zaprezentowaliśmy publiczności 285 premier spektakli" – poinformowała PAP p.o. kierownik działu promocji i marketingu Opery Bałtyckiej (OP) Anna Niwińska.
Z powodu obostrzeń związanych z epidemią Opera Bałtycka wznowi działalnością po kilku miesiącach 21 sierpnia premierą opery "Wehikuł czasu" Francesco Bottigliero.
Specjalnie na jubileusz 70-lecia Opera Bałtycka przygotowuje trzy jednoaktówki, których premiera odbędzie się 20 listopada.
"Będą to: Syn marnotrawny Claude'a Debussy’ego, Judyta Arthura Honeggera i Święto wiosny Igora Strawińskiego. Poprzez taki zestaw jednoaktówek chcemy pokazać publiczności kunszt wszystkich zespołów artystycznych występujących na co dzień w Operze Bałtyckiej. Na scenie pojawią się soliści, chór, orkiestra i balet" – wyjaśniła Niwińska.
Za stronę muzyczną spektakli będzie odpowiadał pochodzący z Brazylii dyrektor muzyczny OP José Maria Florêncio. Reżyserem operowych "Judyty" i "Syna marnotrawnego" jest dyrektor gdańskiej placówki Romuald Wicza-Pokojski, a choreografię do baletu "Święto wiosny" przygotowuje Ewa Wycichowska.
Z okazji jubileuszu Opera Bałtycka chce również opracować z widzami internetowy leksykon.
"Zachęcamy widzów, aby sięgnęli do otchłani swojej pamięci, zajrzeli do szuflad i sprawdzili, czy mają jakieś pamiątki, takie jak np. zdjęcia czy autografy związane z historią Opery Bałtyckiej. Chcemy z tych unikatowych często wspomnień stworzyć ludzką historię naszej placówki" – dodała Niwińska.
Opera Bałtycka czeka na pamiątki od publiczności do końca sierpnia. Będą one publikowane na stronie internetowej instytucji. Najciekawsze z nich trafią ponadto do publikacji przygotowywanej z okazji 70-lecia opery.
Wspomnienia, zdjęcia, pamiątki można wysłać mailem (marta.boleska@operabaltycka.pl), pocztą (Opera Bałtycka, al. Zwycięstwa 15, 80-219, Gdańsk, z dopiskiem "70 lat opery") lub przynieść osobiście (przed wizytą należy się umówić telefonicznie pod numerem 58-763-49-12 w. 336).
Pierwszy spektakl operowy w Gdańsku wystawiono 15 lutego 1646 r. z okazji przyjazdu królowej Ludwiki Marii, siłami artystów na co dzień działających w teatrze na Zamku Królewskim w Warszawie. Przedstawiono operę "Le nozze d’Amore i di Psiche" Marco Scacchiego. Dzieło wystawiono w Szkole Szermierczej. Położenie kamienia węgielnego pod siedzibę opery w Gdańsku-Wrzeszczu odbyło się w 1914 r. Budynek oddano do użytku rok później. II wojnę światową przetrwał bez większych uszkodzeń, do czasów współczesnych zachował się drewniany sufit z 1915 r. Obiekt przebudowywano m.in. w latach 1952–1957 i 1973–1982. W 2003 r. została zmodernizowana widownia, obecnie mieści ona 476 osób, w tym 56 na balkonie.
Pierwszą premierą baletową były 15 marca 1952 r. "Pory roku" Aleksandra Głazunowa.
19 kwietnia 1953 r. nastąpiło połączenie Studia Operowego z Filharmonią Bałtycką w jeden organizm pod nazwą Państwowa Opera i Filharmonia Bałtycka. W 1994 r. doszło do rozdzielenia Opery i Filharmonii, które stały się samodzielnymi instytucjami. W 2012 r. placówka zmieniła nazwę z Państwowej Opery Bałtyckiej na Operę Bałtycką w Gdańsku.
W 2010 r. Opera Bałtycka jako jedyny polski teatr operowy uznana została przez brytyjska telewizję BBC za jeden z dziewięciu najlepszych teatrów operowych Europy, obok londyńskiej Royal Opera House Covent Garden, Teatro del Liceu w Barcelonie, Opera La Monnaie w Brukseli czy Opery w Amsterdamie.
15 listopada 2011 r. w Paryżu w sali UNESCO odbyła się światowa prapremiera opery Elżbiety Sikory "Madame Curie" w reżyserii i inscenizacji Marka Weissa. 10 dni później przedstawienie pokazano w Operze Bałtyckiej w Gdańsku. Operę zrealizowano z okazji 100-lecia przyznania Nagrody Nobla Marii Skłodowskiej-Curie, projekt współfinansowało ministerstwo kultury w ramach programu kulturalnego polskiej prezydencji w Radzie UE.
Autor: Robert Pietrzak