Owacje na stojąco dla belgijskiego Collegium Vocale Gent

Owacjami na stojąco nagrodzono światowej sławy belgijski zespół Collegium Vocale Gent z Gandawy, który w środę wieczorem wystąpił w Kaliszu z koncertem nadzwyczajnym. Na koncert Collegium przyjechali melomani z wielu miejscowości, m.in. z Poznania i z Łodzi.

Artyści wystąpili w ramach trwającego od października
Międzynarodowego Festiwalu "Bursztynowy Szlak". Muzycy zagrali w zabytkowej scenerii miejscowego kościoła garnizonowego.

"To było wielkie święto. Jesteśmy dumni, że tej klasy artyści
zgodzili się przyjechać na kaliski festiwal"- powiedział dyrektor naczelny i artystyczny Filharmonii Kaliskiej - Adam Klocek.


Collegium Vocale Gent istnieje od prawie 40 lat. Jest zaliczane do najznakomitszych grup wokalnych na świecie. "Zespół uformował się w czasie, kiedy odkrywano historyczne aspekty wykonawstwa muzycznego. Zainteresował się nim znawca muzyki barokowej Ton Koopman, dzięki któremu doszło do wspólnych koncertów i nagrań płytowych", mówi Klocek.

Z zespołem wystąpił jako solista słynny pianista Kristian Bezuidenhout - laureat wielu światowych nagród, regularnie
koncertujący na wszystkich kontynentach. W Kaliszu zagrał nieznane szerszej publiczności sonaty, które 12-osobowy chór przeplatał pieśniami chóralnymi.

Według Klocka, występ Collegium Vocale Gent był "najbardziej
prestiżowym w czasach powojennych wydarzeniem muzycznym w Kaliszu i regionie".

Repertuar Collegium Vocale Gent obejmuje dzieła od renesansowej polifonii, poprzez klasyczne i romantyczne utwory wokalne, aż po muzykę współczesną.

Słuchaj RMF Classic i RMF Classic+ w aplikacji.

Pobierz i miej najpiękniejszą muzykę filmową i klasyczną zawsze przy sobie.

Aplikacja mobilna RMF Classic