Okazją do jej otwarcia była przypadająca przed dwoma dniami 40. rocznica śmierci Kiepury.
Listy, pocztówki i zdjęcia, które złożyły się na ekspozycję, pochodzą ze zbiorów prywatnych. Ich właściciele przekazali cenne pamiątki działającemu w Sosnowcu Miejskiemu Klubowi im. Jana Kiepury. Wiele zdjęć ukazuje tenora prywatnie, w codziennych sytuacjach - w piżamie, podczas porannej gimnastyki czy w otoczeniu przyjaciół.
"Poprzez tę wystawę chcieliśmy pokazać, że Kiepura był zwykłym, wyluzowanym człowiekiem. Chcemy obalić mity o tym, że był zazdrosny np. o karierę brata lub skąpy" powiedziała kierowniczka klubu i współorganizator wystawy, Jolanta Szczurek.
Potwierdzeniem takiego właśnie obrazu artysty mają być np. pisane przez niego listy do rodziców i brata Władysława, oraz korespondencja, którą od nich otrzymywał. Są tam m.in. wskazówki, jakich Kiepura udzielał bratu, aby pomóc mu w karierze oraz wzmianki o jego wsparciu finansowym dla rodziny. Ciepła i osobista jest korespondencja z matką.
Jednym z najstarszych prezentowanych eksponatów jest pocztówka z 1910 roku, wysłana przez 8-letniego Kiepurę do rodziców z letniego obozu wypoczynkowego. Wiele zgromadzonych na wystawie zdjęć pochodzi jeszcze z okresu, kiedy Kiepura - o czym wielu jego współczesnych miłośników nie wie - występował w operach: lwowskiej i warszawskiej. Zachowała się także dokumentacja z czasu budowy pensjonatu Patria w Krynicy.
Uzupełnieniem ekspozycji jest frak, podarowany przez Kiepurę utalentowanemu uczniowi szkoły muzycznej, aby ten mógł brać udział
w szkolnych koncertach.
Organizatorzy wystawy chcą zachować wszystkie papierowe pamiątki po Kiepurze w formie elektronicznej. Zdjęcia i listy są obecnie skanowane i archiwizowane.
Wystawę w sosnowieckim klubie im. Kiepury można oglądać do 25 września w godzinach od 14 do 20. Klub mieści się w pobliżu ul. Majowej, gdzie stoi rodzinny dom artysty, w którym Kiepura urodził się i wychowywał. Fakt ten upamiętniono okolicznościową tablicą. Od czterech lat w centrum miasta stoi też pomnik Kiepury, nazywanego często "chłopakiem z Sosnowca".
Jan Kiepura urodził się w 1902 roku w Sosnowcu. Na deskach operowych zadebiutował w 1925 roku. Rok później wyjechał za granicę, gdzie zrobił międzynarodową karierę. Jako aktor występował w teatrach operetkowych na Broadway'u. Przed II wojną światową często gościł w kraju. Występował m.in. na rzecz Funduszu Obrony Narodowej oraz dawał improwizowane koncerty na wolnym powietrzu, zjednujące mu sympatię wielbicieli. Po wojnie osiadł w Stanach Zjednoczonych. Zmarł w 1966 roku.